آشنایی با اتاق معاملاتی و نقش درگاه پرداخت در آن

یکی از کسب و کارهای نوین که به تازگی معرفی شده و طرفدارانی برای خود پیدا کرده است، اتاق معاملاتی (Trading Room) است. اتاق معاملاتی یک کسب و کار آنلاین بسیار ساده است که فقط با داشتن گوشی هوشمند می‌توان وارد آن شد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیش‌تری را در این‌باره  و نقش استفاده از درگاه پرداخت برای سیستم‌های اتاق معاملاتی را مطرح کنیم.

اتاق معاملاتی چیست؟

اتاق معاملاتی فضایی مجازی است متشکل از افرادی که از طریق گوشی‌های هوشمند خود وارد گروهی شده‌اند و قصد دارند بر اساس داده‌های موجود در گروه، معاملاتی را به صورت آنلاین انجام بدهند. این معاملات عموما مربوط به دلار، طلا و چیزهایی از این دست خواهد بود. شرکت در اتاق‌های معاملاتی ممکن است با برخی نوسانات مالی همراه باشد؛ بنابراین داشتن شناخت کافی از اعضای اتاق و ادمین‌های احتمالی پیش از عضویت و انجام معامله ضروری خواهد بود. اتاق‌های معاملاتی اغلب در تلگرام شکل می‌گیرند.

تاق معاملاتی چیست؟

ساز‌کار اتاق‌ معاملات چگونه است؟

به عنوان گام نخست برای آغاز فعالیت در اتاق معاملات، الزاماً باید به اندازه دو و نیم درصد قیمت واقعی مورد معامله برای نمونه اُنس طلا، وجه تضمینی در اختیار اتاق معاملاتی قرار دهید. برای نمونه اگر کم‌ترین میزان مجاز معامله را برای طلا در اتاق معاملاتی در نظر بگیریم که ۵ گرم است، وجه تضمین برای این مقدار نیم میلیون تومان است و در نتیجه برای هر کیلو وجه تضمین ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. بگذارید مطلب را با یک مثال کمی گسترش بدهیم:

قیمت جهانی اُنس طلا برای نمونه در برهه‌ای مبلغ ۵ میلیون چهارصد هزار تومان است. این مبالغ در ربات‌های تلگرامی اتاق معاملات به صورت مخفف نوشته می‌شوند: ۵۴۰۰ تومان.

حال تصور کنید شما تصمیم دارید ۱ گرم طلا خرید کنید. ابتدا در اتاق معاملاتی اعلام می‌کنید با قیمت ۵۴۰۰ قصد خرید دارید.

از طرف دیگر فرد دیگری که در اتاق حاضر است قصد فروش بر مبنای همین قیمت را دارد. شما می‌توانید با چنین فردی به سادگی معامله کنید. شما به عنوان خریدار و فروشنده در اتاق معاملاتی شناخته می‌شوید و خریدار یک واحد معادل یک گرم طلا را خریداری می‌کند. پس از انجام موفقیت‌آمیز چنین معامله‌ای و حدود چند ساعت بعد، قیمت جهانی اُنس تغییر می‌کند و برای نمونه به مبلغ ۵۴۱۰ می‌رسد.

اکنون با توجه به افزایش قیمت، شما تصمیم می‌گیرید ۱ واحد طلای خریداری شده را به فروش برسانید. اگر عضو دیگری از اتاق معاملاتی در آن لحظه قصد خرید داشته باشد، شما می‌توانید این‌بار در مقام فروشنده، ۱ گرم طلای خودتان را به فروش برسانید. 

تمام سازکار شرح داده شده، پیش‌تر در اتاق‌های معاملاتی با کاغذبازی‌های بسیار انجام می‌شد. اما اکنون با روی کار آمدن فضاهایی مانند تلگرام، این فعالیت‌ها بسیار ساده‌تر و در بستری مجازی انجام می‌شود. 

اما سود خرید و فروش شما چگونه محاسبه می‌شود؟ اگر همین مثال شرح داده شده را در نظر بگیریم، خرید اولیه‌ی شما ۵۴۰۰ تومان بود و فروش‌تان با مبلغ ۵۴۱۰ تومان. بر این اساس شما ۱۰ هزار تومان یا به اصطلاح ۱۰ خط سود کردید. در اتاق معاملاتی هر خط سود شما برابر است با ۲۳ هزار تومان. بنابراین در چنین معامله‌ای شما ۲۳۰ هزار تومان سود کرده‌اید. 

ساز‌کار اتاق‌ معاملات چگونه است؟

مزایا و امکانات اتاق‌های معاملاتی 

همان‌طور که گفته شد اتاق‌های معاملاتی در تلگرام و توسط ربات تلگرام هدایت می‌شوند. این ربات تلگرام در اتاق‌های معاملاتی مزایا و امکاناتی برای کاربران و اعضاء دارد که در ادامه فهرستی از این مزایا و امکانات را مرور خواهیم کرد.

مزایای ربات تلگرام برای کاربران اتاق معاملاتی

 • امکان رصد کردن فهرست کامل معاملات
 • امکان رصد کردن میزان سود و زیان معامله‌گرها و معاملات خود
 • قابلیت انجام تسویه حساب به صورت موقت
 • امکان دریافت گزارش مانده حساب
 • امکان رصد کردن تمام بیعانه‌های واریزی برای انجام معاملات متفاوت

مزایای ربات تلگرام برای مدیریت اتاق معاملاتی

 • امکان بررسی تقاضای عضویت افراد و تایید یا عدم تایید درخواست‌ها
 • امکان مشاهده‌ی تمام معاملات و روند تسویه‌های میان معامله‌گرها
 • امکان دریافت گزارش کمیسیون‌های دریافتی از معاملات انجام شده
 • امکان دریافت گزارش حساب هر کدام از اعضا در داخل ربات به صورت جداگانه
 • امکان بلوکه کردن معامله توسط مدیر در ربات تلگرام
 • امکان رصد کردن تمام فعالیت‌های ریز اعضاء اتاق
 • امکان انجام تسویه‌حساب موقت برای مشتریان
 • امکان ثبت حساب‌های بانکی مدیر برای ایجاد اعتماد در مشتریان
 • قابلیت قرار دادن تنظیمات اولیه ربات تلگرام
 • قابلیت تعیین نمودن ساعت‌های مشخصی برای تسویه‌حساب‌ها
 • قابلیت تعیین‌ کردن برخی روزها به عنوان روز تعطیل ربات
 • قابلیت تعیین نمودن حق کمیسیون ویژه برای برخی اعضاء به انتخاب مدیر
 • قابلیت تعیین‌ نمودن قانون پرداخت بیعانه برای برخی افراد در برخی معاملات
 • قابلیت تعیین نمودن قانون عدم پرداخت بیعانه برای برخی افراد در برخی معاملات 
مزایا و امکانات اتاق‌های معاملاتی

نقش درگاه پرداخت در اتاق معاملاتی

از آن‌جایی که انجام معاملات در تمام ربات‌های تلگرام که به عنوان اتاق معاملاتی می‌شناسیم با واریز وجه و انجام تراکنش ممکن می‌‌شود، می‌توان نقش مهمی برای درگاه پرداخت اینترنتی در اتاق‌های معاملاتی تعریف کرد. برای نمونه مدیران ربات‌های تلگرامی می‌توانند با دریافت لینک پرداخت آنلاین و بهره‌مندی از ویژگی‌های این سرویس مالی آنلاین، روند معاملات اتاق معاملاتی خود را امن‌تر، سریع‌تر و شفاف‌تر نمایند. همچنین کاربران و معامله‌گرها نیز می‌توانند از درگاه پرداخت اینترنتی برای انجام تراکنش‌های مربوط به معاملات‌شان بهره ببرند و فرآیندی مطلوب‌تر را تجربه کنند. 

کلام نهایی

اتاق معاملاتی کسب و کار آنلاین جدیدی است که می‌تواند سبب رشد اقتصادی افراد را فراهم آورد. از آن‌جا که اتاق‌های معاملاتی در ربات‌های تلگرام برگزار می‌شود و عضویت در این اتاق‌ها به جز گوشی هوشمند امکانات خاصی نمی‌طلبد. در طول سال‌های اخیر توانسته افراد زیادی را به خود جذب کند. در این مقاله در كنار معرفی اتاق‌های معاملاتی و بررسی ساز‌کار آن‌ها، تاثیر درگاه پرداخت اینترنتی را در روند انجام معاملات این کسب و کار نوین اجمالاً شرح دادیم.

1 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با اتاق معاملاتی و نقش درگاه پرداخت در آن»

 1. محسن اکبری

  سلام وقت بخیر من برای اولین بار است با این بازار اشنا میشم ولی قبلا از اموزش های فارکس استفاده کردم ونحوه عضو شدن و شروع معامله در اونجا با متا تریدر 4 امکان پذیر است ولی من نمیدانم این اتاق های معاملاتی رو از کجا دریافت کنم و لستارت معامله بزنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا