10 روند مهم فین‌تک‌ها در سال 2023 و آینده فین تک

با یک نگاه کلی به راحتی خواهید فهمید که با پیشرفت‌های جدید زمان آن رسیده که صنعت فناوری مالی روی موج پیشرفت سوار شود. بانکداری دیجیتال، افزایش استفاده از بلاک‌چین و به میدان آمدن هوش مصنوعی از مهم‌ترین پیشرفت‌هایی هستند که در روندهای فناوری مالی یا همان فین تک تاثیر بسزایی خواهند داشت که در سال‌های پیش‌ رو به خصوص سال ۲۰۲۳ آینده فین تک را متحول کند.

هرگز یادتان نرود که آینده‌ی پیشرفته در امور مالی می‌تواند تضمین کننده‌ی نوآوری بیشتر و در نتیجه راحتی بیشتر برای مصرف‌کنندگان باشد. از این جهت در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم به بررسی ده روند مهمی بپردازیم که برای ارتقا و پیشرفت فین‌‌تک‌ها وجود دارد و نباید در سال ۲۰۲۳ و سال‌های آینده از آن‌ها چشم‌ بپوشانید.

۱. استقبال از بانکداری دیجیتال

بیایید از این زاویه وارد شوید که نیاز به خدمات مالی راحت به‌طوری که امن و در دسترس باشد باعث گرایش افراد به‌خصوص جوانان به سمت بانکداری آنلاین شده است. در واقع امروزه بسیاری از مصرف‌‌کنندگان، بانک‌های دیجیتال را به بانک‌های سنتی ترجیح می‌دهند و همین گرایش نشان می‌دهد در سال‌های آتی تعداد حساب‌ها در این نوع بانک‌ها افزایش خواهد یافت، به علاوه خود این بانک‌ها با استفاده از ویژگی‌های مناسب از جمله حذف کارمزد حساب یا شرط حداقل موجودی ماهانه در تلاش هستند مصرف‌کنندگان بیشتری را جذب کنند.

بانکداری دیجیتال

با توجه به استقبال از بانکداری دیجیتال که در حال حاضر در کشورهای پیشرفته مثل آمریکا و چین هم بسیار محبوب هستند و در این رقابت هر کدام سعی می‌کنند امکانات بهتری را ارائه بدهند، به این فکر کنید که شما هم می‌توانید برنامه‌های کاربردی فین‌تک رقابتی ایجاد کنید. به طور مثال روی توسعه‌ی اپلیکیشن موبایل تمرکز و شکاف‌ها را شناسایی کنید یا فناوری‌های جدید را بررسی و ادغام نمایید. در این میان بهتر است به دنبال راه‌حل‌های خلاقانه باشید تا به این ترتیب بتوانید به کاربران راهی آسان برای مدیریت مالی ارائه بدهید.

۲. بهره‌گیری از راه‌حل‌های رگ‌ تک (RegTech)

به زبان ساده طی یک سری مراحل، تنظیم‌کننده‌ها وارد عمل می‌شوند و شرکت‌های فین‌تک را برای اطمینان از میزان امنیت مورد بررسی قرار می‌دهند. در واقع شرکت‌ها با سپری کردن این مراحل باید اطمینان پیدا کنند که با قوانین و مقررات قابل اجرا مطابقت دارند. درست در این نقطه است که استفاده از فناوری تنظیم (RegTech) می‌تواند کارگشا باشد. باید بدانید که رگ‌تک یک سری راه‌حل‌ها را برای انطباق به شکل خودکار ارائه می‌کند و مواردی مثل: استفاده از فناوری ابری، توسعه یادگیری ماشین و آنالیز داده‌ها از راه‌حل‌های رگ تک در سال ۲۰۲۳ است.

سازکار فناوری رگ تک

خلاصه‌ی کلام این است که شرکت‌های بخش مالی در ارتباط با بخش‌های تنظیم‌شده باید از این راه‌حل‌ها استفاده کنند؛ چراکه این راه‌حل‌ها برای شناسایی هر گونه خطر قانونی بالقوه طراحی شده‌اند و با تطبیق آن‌ها است که کسب‌وکارها می‌توانند ایمن و کارآمد پیش بروند؛ همچنین راندمان بهتری را داشته باشند. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم سرمایه‌گذاری در این راه‌حل‌ها را هر چه زودتر در دستور کارتان قرار بدهید و در این راستا نکات زیر را رعایت کنید:

  • ارزیابی الزامات نظارتی برای شناسایی مناطقی که راه‌حل‌های رگ‌تک می‌تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد
  • به ادغام با سیستم‌ها و فرآیندهای موجود توحه کنید تا حداقل هزینه و اختلال را داشته باشید.
  • اعتبار و سابقه فروشنده را مورد بررسی قرار بدهید و از خدمات و پشتیبانی آن اطمینان کسب کنید.
  • نمایشی از راه‌حل‌ها را درخواست کنید تا قبل از هر اقدامی درک بهتری از قابلیت‌ها و محدودیت‌های داشته باشید.
  • به سمت مقیاس‌پذیری بروید تا در زمان رشد و تکامل کس‌وکارتان، هزینه‌های ارتقاء و اختلال‌ها به حداقل برسد‌.  

۳. هویت بدون رمز عبور در مقابل حملات سایبری

قطعاً یکی از چالش‌های اصلی موسسات بانکی مواجه شدن با خطرات حمله‌ی باج‌افزارها و فیشینگ است. جالب است بدانید در  با ظهور هوش مصنوعی در همان سه ماه اول حملات سایبری تاکتیک‌های جعلی خاصی را برای جعل هویت مدیران بانک داشته است تا از طریق آن انتقال پول به حساب های بانکی خاص انجام بشود‌. همین موارد هم باعث شده است یکی از مؤثرترین ابزارهایی که مدیران فناوری اطلاعات از آن استفاده کنند، احراز هویت بدون رمز عبور باشد.

احراز هویت بدون رمز عبور می‌تواند به شکل‌های مختلف اجرا شود. به طور مثال از فناوری بیومتریک مثل امضای الکترونیکی، اثر انگشت، صوت و … استفاده شود یا فرم سنتی ورود یعنی نام کاربری و رمز عبور حذف شود و کد یک‌بار مصرف جایگزین گردد. در مجموع باید سرمایه‌گذاری برای ایمنی در اولویت کار باشد؛ چراکه هکرها همیشه به دنبال راه‌های جدید هستند.

۴. راه اندازی فعالیت‌های مناسب برای سبز شدن

رشد سبز و بانکداری سبز یک رویکرد خوب در جهت حمایت از مؤلفه‌ی محیط‌زیست است.‌ بلاک‌چین تنها یکی از بخش‌هایی است که ابتکارات سبز را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی در کار خود دارد. در این زمینه صنعت فن‌اوری مالی هم با کمک به شرکت‌ها در ادغام طرح‌های اهدایی در عملیات خود، اقدامات سازگار با محیط زیست را انجام می‌دهد. مسئله‌ی مشخص این است که در سال ۲۰۲۳ این مورد به یک روش استاندارد در صنعت تبدیل خواهد شد.

برای نمونه استریپ یک شرکت صنعت مالی است که روی پایداری سرمایه‌گذاری می‌کند.‌ در سال ۲۰۲۱ این شرکت Striped Climate را در سطح جهانی راه اندازی کرد و آن را به عنوان یک ویژگی به نرم افزار پردازش پرداخت خود اضافه کرد. به این ترتیب کسب‌وکارهایی که از پلتفرم Stripe استفاده می‌کنند، این امکان را دارند که بخشی از درآمد خود را به طرح‌های حذف کربن اختصاص بدهند.

جالب است که در سال‌های پیش رو می‌توان انتظار داشت که شرکت‌های فین‌تک سبز بیشتری این بخش را برای دستیابی به یک اقتصاد جهانی بدون کربن خنثی کنند. با توجه به این روند اگر قصد دارید کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید، می‌توانید توسعه دهندگانی را در نظر بگیرید که شما را تا در پیاده‌‌سازی این روش کمک کنند.

۵. ایجاد گزینه‌ی تامین مالی کوتاه مدت BNPL

به طور خلاصه BNPL یعنی “الان بخر، بعداً پرداخت کن”. این صنعت یک گزینه‌ی تامین مالی کوتاه مدت است و به مشتریان امکان می‌دهد پرداخت محصولات یا خدمات را تا تاریخ بعدی عقب بیاندازند؛ البته این مدل در اکثر موارد بدون بهره انجام می‌شود که همین مورد هم برای کاربران جذابیت دارد.

 در حقیقت کاربران می‌توانند با کمک وام‌های اقساطی در زمان خرید مقدار جزئی از مبلغ را پرداخت کنند و باقی مانده را بعداً تسویه نمایند. ماجرا این است که این صنعت در حال رشد است و کارشناسان صنعت افزایش محبوبیت BNPL در تراکنش‌های مالی را در سال  ۲۰۲۳ پیش‌بینی می‌کنند. در مجموع bnpl باعث می‌شود  خریداران کنترل بیشتری بر تصمیم‌های مالی خود داشته باشند، از طرفی به شرکت‌ها هم فرصت ارائه خدمات با ارزش افزوده را می‌دهد. در این زمینه به طور مثال BNPL می‌تواند یکی از خدمات عالی برای سایت‌های تجارت الکترونیکی باشد.

۶. پرداخت درون برنامه‌ای

 پرداخت‌های درون برنامه‌ای امکانی را ایجاد می‌کنند که مصرف کنندگان دیگر نیازی به مراجعه به بانک یا خروج از برنامه را برای پرداخت نداشته باشند، از طرفی دیگر لازم نیست اطلاعات پرداخت خود را در هر خرید وارد کنند؛ چراکه جزئیات به شکل امن از قبل ذخیره شده است.

به طور کلی این نوع پرداخت‌ها یا همان امور مالی داخلی سال ۲۰۲۳ و سال‌های بعدی رشد قابل توجهی خواهد داشت. از رایج‌ترین نمونه‌های آن هم می‌توان به پرداخت از طریق کیف پول دیجیتال اشاره کرد. با پذیرش این روند، صاحبان کسب‌وکارها می‌توانند تجربه‌ای راحت و نوآورانه را به مشتریان خود ارائه دهند و در بازار رقابت جایگاه مناسبی داشته باشند.

۷. توسعه هوش مصنوعی (AI)

بدون شک در حال حاضر هوش مصنوعی فناوری شماره یک جهان محسوب می‌شود. با کمی دقت خواهید فهمید که این فناوری به زودی در تمام موسسات مالی و شرکت‌های فین‌تک جایگاه خود را ثابت خواهد کرد. به طور کلی این فناوری می‌تواند با توجه به تمام داده‌های مالی که بانک‌ها پردازش می‌کنند به خدمات مالی کمک کند تا فعالیت‌های تقلبی شناسایی شود. در واقع این امکان را دارد که با مجموعه داده‌های بدون ساختار از منابع مختلف برای شناسایی مغایرت‌ها و الگوهای دیگر کار کند.‌

باید بدانید که توسعه هوش مصنوعی در بخش مقدماتی خدمات مالی به اشکال مختلف از جمله چت ربات‌های تعاملی، خدمات مشتری خودکار و توصیه‌های محصول هدفمند کاربرد دارد، از طرفی الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌تواند ربات‌های RPA را انعطاف‌پذیرتر و سازگارتر با شرایط متغیر ‌بسازد و به آن‌ها اجازه بدهد وظایف را با سرعت و دقت بیشتری انجام بدهند.

با این وصف و با توجه به این‌که صنعت فین‌تک به پردازش میلیون‌ها داده در روز می‌پردازد، بهترین زمان است که برای کارایی بیشتر روی هوش مصنوعی حساب باز کنید. در این زمینه باید از یک شرکت توسعه نرم‌افزار کمک بگیرید که می‌تواند برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بسازد و راه‌حل‌های فین‌تک با کیفیت بالا ارائه بدهد.

هوش مصنوعی و  آینده فین تک

۸. محبوبیت وام‌دهی همتا به همتا

از محبوب‌ترین اشکال وام‌دهی در صنعت مالی جایگزین، وام‌دهی P2P  است که در سال جاری و بعد از آن شاهد رشد آن خواهید بود. 

وام P2P شکلی از وام‌های جایگزین است که یک سری اشخاص به سایر شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مانند کسب‌وکارها و مشاغل اعطا می‌کنند. وام‌دهی همتا به همتا وام‌گیرندگان و سرمایه‌گذاران را مستقیماً از طریق یک پلتفرم آنلاین شخص ثالث به هم وصل می‌کند‌. در این نوع وام‌دهی اتکا به بانک‌های سنتی به عنوان واسطه از بین می‌رود، هزینه‌ها پایین می‌اید و راه‌حل‌های وام مقرون به صرفه‌تری ارائه می‌‌شود‌. 

مسئله‌ی مشخص این است که در مدت کوتاهی، بازار وام‌دهی P2P از یک جایگاه ویژه به یکی از رایج‌ترین اشکال تأمین مالی صعود کرده است. به طوری که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ بخش تامین مالی جایگزین با گردش مالی ۱.۵ میلیارد یورویی رشد کند؛ بنابراین لازم است از این روند برای متحول کردن استراتژی تامین مالی بهترین استفاده را کرد.

۹. پذیرش فناوری بلاک‌چین

در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی می‌شود محصولات و خدمات مبتنی بر بلاک چین به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرند و با سیستم‌های سنتی موجود ادغام بشوند. بد نیست بدانید از مزایای فناوری بلاک چین این است که می‌تواند امنیت را افزایش بدهد، هزینه‌های کسب‌وکار را به حداقل برساند و بستری برای شفافیت بیشتر برای مشاغل در هر اندازه را فراهم کند. از طرفی زمینه‌ای را برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز ارائه بدهد.

قابل ذکر است که صنعت فین تک به سرعت در حال تطبیق با بازار بلاک‌چین است. از طرفی بسیاری از استارت‌آپ‌های فین‌تک در سراسر جهان از این فناوری استفاده می‌کنند و علاوه بر تمرکز بر ردیابی خدمات و محصولات در چندین حوزه‌ی مهم دیگر مانند پرداخت‌ها و خدمات مالی، قراردادها و حل اختلاف، و مدیریت هویت از مزایای آن بهره می‌برند. با توجه به این موارد اگر می‌خواهید در بازار رقابت جایگاهی داشته باشید پتانسیل بلاک چین را نباید از دست بدهید. 

۱۰. پرداخت‌های موبایلی از ترندهای برتر فین‌تک

پرداخت‌های موبایلی از محبوب‌های فین‌تک محسوب می‌شود‌. تمام کاربران و مشتریان به راحتی از طرق مختلف می‌توانند با استفاده از موبایل تراکنش‌های خود را انجام بدهند و چه خدماتی بهتر این می‌‌‌تواند در اختیار مشتریان باشد؟

باید بگوییم که این روزها استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی در وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف مثل تلگرام و اینستاگرام تحول بزرگی را در انجام تراکنش‌ها به‌وجود آورده است به طوری که در افزایش خرید اینترنتی و ایجاد امنیت تاثیر بسزایی داشته است. در کل در ارتباط با پرداخت‌های موبایلی: فناوری NFC (ارتباطات میدان نزدیک)، پرداخت با کد QR، تکنولوژی HCE هر کدام در روند پرداخت‌ موثر هستند و مزایای خود را دارند.

علاوه بر این‌ انتظار می‌رود کیف پول‌های موبایل هم بتوانند تاثیر خوبی در بازار فین‌تک داشته باشند؛ چراکه خدمات کیف پول موبایل، ذخیره ایمن اطلاعات پرداخت دیجیتال را تسهیل می‌کند؛ بنابراین اگر قصد دارید وارد این صنعت بشوید چه خوب که در یک پلتفرم پردازش پرداخت قابل اعتماد و امن سرمایه‌گذاری کنید تا به دنبال آن  مشتریان شما بدون دغدغه و چالش خاصی بتوانند از روش‌های مختلف در پرداخت استفاده کنند.

کلام آخر

صنعت فناوری مالی با توجه به پیشرفت‌ها و روندهایی که اتفاق افتاده است می‌تواند به شکل نواورانه پیش برود و در سال ۲۰۲۳ و سال‌های آتی خدمات کاربردی‌تر و آسان‌تری را به مصرف‌کنندگان ارائه بدهد. این‌که این رروندها چه مواردی هستند و فین‌تک‌ها چطور می‌تواتند به آن‌ها توجه کنند، مواردی هستند که در این مقاله به ۱۰ مورد اصلی پرداخته‌ایم‌.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا