روش‌های ساخت بارکد پرداخت و مزایای آن

بارکد پرداخت یا همان QR کد یک روش پرداخت آنلاین و نوین است که کارکردهای بسیار متنوعی دارد. بارکد پرداخت مزایای بسیاری برای کاربر و پذیرنده خواهد داشت و می‌توان این روش پرداخت را یکی از خدمات جانبی درگاه پرداخت اینترنتی معرفی کرد. در ادامه جزییات بیش‌تری درباره بارکد پرداخت آنلاین مطرح خواهیم کرد. این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا اطلاعاتی جامع درباره این روش پرداخت آنلاین به دست آورید.

بارکد پرداخت (نشان پرداخت) ، کد یا رمزینه‌ای است که به صورت یک تصویر درآمده؛ بنابراین تنها بارکد خوان‌ها می‌توانند بارکد پرداخت را بخوانند و در نهایت از این طریق تراکنش مالی انجام می‌شود. بارکدها اصولا تصویری شطرنجی، و سیاه و سفید هستند که اطلاعات فشرده‌ای را در خود جا می‌دهند. اطلاعاتی مانند: نام، ایمیل، نشانی سایت، شناسه‌ی محصول، توضیحات محصولات و… در بارکدها به صورت رمزگذاری شده وجود دارد. بارکدخوان‌های گوشی‌های هوشمند و یا در دستگاه‌های مخصوص بارکدخوان این رمزینه‌ها رمزگشایی می‌کنند و شرایط انجام تراکنش مالی را فراهم می‌آورند.

ساده و سریع‌ترین روش ساخت بارکد : 1. از نوار آدرس بار کروم بر روی آیکون اشتراک گزاری کلیک کنید. 2. بر روی گزینه Create Qr Code کلیک نمایید 3. بارکد را دانلود یا اسکن نمایید.

ساخت بارکد پرداخت

بارکد پرداخت اصولا بر مبنای لینک ابرمتن ساخته می‌شود. در واقع هر آدرس اینترنتی می‌تواند به یک کد QR یا نشان پرداخت تبدیل شود. بنابراین بارکد پرداخت، تبدیل آدرس صفحه‌ی پرداخت آنلاین درگاه بانکی به کد QR خواهد بود‌. به عبارت بهتر شما می‌توانید نتیجه‌ی اسکن یک کد QR را صفحه پرداخت آنلاین تعریف کنید.

برای اینکه مشتریان شما بتوانید، با استفاده از بارکد، هزینه خدمات/محصولات شما را پرداخت کنند، در گام اول نیاز دارید که برای کسب‌وکار خود لینک پرداخت یا درگاه پرداخت تهیه نمایید، لینک پرداخت سرویسی است که توسط شرکت‌های پرداخت برای تسهیل در امور پرداخت به کسب‌وکارها و اشخاص ارائه می‌شود. در واقع اصل ماجرای بارکد پرداخت در همین لینک پرداخت که شما را به شبکه بانکی متصل می‌کند و این امکان را می‌دهد تا شما بتوانید فروش آنلاین  داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر از این سرویس می‌توانید به معرفی لینک پرداخت مراجعه نمایید، برای دریافت لینک پرداخت شما نیاز دارید، ثبت نام اولیه و احراز هویت خود را در شرکت پرداخت‌یار مورد نظر مانند رایان پی انجام دهید. خوشبختانه رایان‌پی در پنل مدیریت خود بارکد پرداخت را نیز ارائه می‌دهد که شما با استفاده از در هر فضایی می‌توانید فروشگاه فیزیکی خود را به فروشگاه آنلاین تبدیل کنید.

ساخت بارکد برای پرداخت از پنل رایان پی

اگر شما دارای سرویس لینک پرداخت رایان پی باشید، می‌توانید بی‌نهایت محصول ایجاد نمایید و برای هر محصول سیستم رایان پی بارکد مخصوص پرداخت را نیز برای شما تولید خواهد کرد، بدین منظور شما باید وارد پنل رایان پی شده و بعد از ایجاد محصول مانند تصویر زیر بارکد پرداخت مربوط به محصول را مشاهده نمایید.

در واقع شما با ساخت محصول لینک پرداخت آن نیز ایجاد می شود و سپس سیستم آن را به qr code تبدیل می نماید.

بارکد لینک پرداخت رایان پی

مراحل ساخت بارکد یا نشان پرداخت

به احتمال زیاد شمایی که به سراغ این مطلب آمده‌اید، می‌دانید که کد QR یک نماد سیاه و سفید به شکل مربع است که برای به دست آوردن یا انتقال اطلاعات اسکن می‌شود. در واقع کد QR حاوی یک سری تصاویر یا اسناد مد نظر صاحب آن است که در اختیار مخاطبین و مشتریان قرار می‌گیرد. در تعریف دیگر می‌توان گفت کد QR نوع پیشرفته‌ی بارکدها است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن دیوایس دیجیتالی، اطلاعات ذخیره‌ شده در آن را بخوانند. کیو‌ آرها در قالب مجموعه‌ای از پیکسل‌ها به نمایش درمی‌آیند و دائماً برای پایش اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات در یک زنجیره تامین استفاده می‌شوند.

مرحله ‌اول: اقدام از طریق سایت ارائه دهنده QR

برای ایجاد کد کیو آر به راحتی می‌توانید به سایت‌های ارائه‌‌دهنده‌ و تولیدکنندگان کد مراجعه کنید؛ دراین میان باید بدانید که یک سری از سایت‌ها به شکل رایگان این خدمات را ارائه می‌کنند که می‌تواند برای متقاضیان فرصت خوبی باشد. البته باید بدانید طی کردن فرایند ساخت کد در هر کدام از این سایت‌ها تقریباً یکی است و شاید کمی در جزئیات تفاوت داشته باشند. از سایت‌های مطرحی که می‌توانید در نظر بگیرید موارد زیر است:

 1. QRCode Monkey
 2. Kaywa
 3. GOQR.me
 4. qr-code-generator.com
 5. Free QR Code Generator by Shopify
 6. Visualead
 7. The-qrcode-generator.com
 8. QR Stuff

مرحله دوم: اطلاعات مد نظر خود را وارد کنید

کار اصلی این است که در سایت مورد نظر هدف‌تان را از ساخت کد qr مشخص کنید. ابزارهایی در سایت وجود دارد که با استفاده از هر کدام قادر هستید به طور مثال آدرس وب‌سایت، کارت‌های تماس، ایمیل، پیام خاص یا حتی فایل‌های PDF و MP3 را به شکل کد بسازید. اصلی‌ترین هدف از  ساخت کد معمولاً هدایت کاربران به یک آدرس اینترنتی یا URL است. اگر هدف شما از ساخت این کد، هدایت مشتری به سمت صفحه پرداخت برای واریز مبالغ باشد قبل از هر اقدامی نیاز دارید یک لینک پرداخت از شرکت‌های پرداخت‌یار تهیه کنید و آن لینک را در این مرحله از ساخت کد وارد نمایید.

برای اطلاعات بیشتر لازم است بدانید که در واقع لینک پرداخت سیستمی است که از با کمک آن، مشتریان در هنگام پرداخت می‌توانند وارد صفحه پرداخت بشوند و با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود پول کالای مدنظرشان را در بستری امن و به سرعت پرداخت کنند. در این راستا می‌توانید از طریق شرکت رایان‌پی اقدام به تهیه لینک پرداخت کنید؛ چراکه رایان پی در پنل مدیریت پذیرنده هم برای هر محصول کد پرداخت ارائه می‌دهد.

مرحله سوم: کد qr را شخصی‌سازی کنید

این امکان را دارید که رنگ، قالب و شکل کد خود را سفارشی‌ سازی کنید به طوری که طراحی آن با برند شما مطابق باشد. از طرفی لگوی خود را به آن اضافه کنید و حتی کد را طوری طراحی کنید که منعکس کننده طراحی وب‌سایت شما باشد. البته یادتان باشد که در روند سفارشی‌سازی تمام گزینه‌های طراحی ارائه نمی‌شود. در واقع  با توجه به کد QR که به دنبال تولید آن هستید، یک سری از ابزارها در اختیار شما قرار می‌‌گیرد.

مرحله چهارم: فایل را دانلود و ذخیره کنید

 بعد از شخصی‌سازی و اعمال تغییرات دلخواه حالا روی «دانلود» کلیک و فایل را ذخیره کنید. با انتخاب گزینه‌ی دانلود یک تب کوچک ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد که حساب کاربری‌تان را بسازید. بهتر است چنین کاری انجام ندهید و منتظر بمانید تولید کد به اتمام برسد.

مرحله پنجم: Code QR را برای چاپ اضافه کنید

 پس از ایجاد کد QR شخصی و ذخیره‌ی تغییرات می‌توانید آن را چاپ کنید و در ادامه در اختیار مشتریان قرار بدهید و بازاریابی کنید. به عنوان مثال، اگر تصمیم به باز کردن یک فروشگاه پوشاک دارید، می‌توانید پوسترهایی ایجاد کنید تا در نمای کامل، احتمالاً در کنار صندوق  نمایش داده شوند یا آن را مستقیماً روی رسید چاپ کنید. همچنین می توانید آن را از طریق ایمیل ارسال یا انتهای فاکتور درج کنید. مشتری با قاب‌بندی کد QR و وارد کردن اطلاعات کارت یا کیف پول الکترونیکی خود، می‌تواند تراکنش را انجام بدهد.

توجه داشته باشید که برای چاپ فایل JPG یا وکتور ابزارهای مختلفی وجود دارد که برای نمونه سایت Canva و سایت BeFunky  ابزارهای طراحی آنلاین هستند که این امکان را به شما می‌دهند تا  فایل‌های JPG را وارد و به طرح‌تان اضافه کنید؛ همچنین  برای راحتی کار قالب‌های آماده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهند.

ساخت بارکد با سایت qr-code-generator

پس ثبت نام و تایید کسب و کار شما، اطلاعات ورود به پنل مدیریت تراکنش‌ها، لینک پرداخت عمومی از طریق ایمیل در اختیار شما قرار داده می‌شود. مانند :

https://link.rayanpay.com/fg2c0

حال شما می‌توانید با عضویت در این سایت the-qrcode-generator.com که ابزار ساخت بارکد است، هر متن و آدرس اینترنتی را به qr code تبدیل نمایید، برای ساخت بارکد برای پرداخت، لینک پرداخت خود با این ابزار به بارکد زیبا تبدیل نمایید، سپس تصویر مربوطه را دانلود نمایید و بعد از چاپ در میز پیشخوان، مجله، کاتالوگ، کارت ویزیت و… قرار دهید.

ساخت بارکد پرداخت

نحوه ساخت کد QR در اندروید

اگر بخواهید به سرعت صفحات محصولات و خدمات‌ یا صفحه‌ی وبلاگ‌تان را در اختیار مخاطبین و مشتریان قرار بدهید به راحتی می‌توانید از گوشی اندروید در جهت ساخت بارکد استفاده کنید. ایجاد یک کد qr با محتوای صفحه‌ی محصول یا وبلاگ در گوشی‌های اندروید روند ساده‌ای دارد و از طریق مرورگر کروم  به ترتیب زیر قابل انجام است.

 1. از فروشگاه Google Play برنامه‌ی مرورگر کروم Google Chrome را دانلود کنید.
 2. به ادرس صفحه‌ اینترنتی (صفحه محصولات و وبلاگ) خود بروید و در وی سه نقطه‌ی عمودی در نوار بالای صفحه بزنید.
 3. گزینه‌ی Share را انتخاب کنید.
 4. در این مرحله در پنجره پاپ آپ گزینه‌ی QR Code را انتخاب کنید.
 5. حالا از طریق دانلود در پایین گوشی استفاده کنید یا گوشی خود را بالا نگه دارید تا کسی کد را اسکن کند.
ساخت بارکد با کروم

نحوه ساخت QR Code در iOS

این روند در گوشی‌ها‌ی iOS و آی‌پد درست مثل گوشی‌های اندروید انجام می‌شود.

 درست مانند اندروید، می‌توانید به راحتی کدهای QR را در هر آیفون یا آیپدی ایجاد کنید. در اینجا چگونه است:

 1. ابتدا از برنامه‌ی اپ استور برنامه Google Chrome را دانلود کنید.
 2. به آدرس اینترنتی صفحه‌ای بروید که می‌خواهید آن را به شکل کد بسازید و در اختیار مخاطبین قرار بدهید. در صفحه‌ی مورد نظر روی دکمه اشتراک گذاری در گوشه‌ی بالا سمت راست ضربه بزنید.
 3. ادر میان گزینه‌های به نمایش درآمده به سمت پایین بروید و گزینه‌ی Create A QR Code را انتخاب کنید.
 4. روی iOS هم لازم است گزینه Share و سپس Save Image را بزنید تا بعدا بتوانید به استفاده از آن باشید.

ساخت کد QR در مرورگر کروم ویندوز

 1. از نوار آدرس بار کروم بر روی آیکون اشتراک گزاری کلیک کنید.
 2. بر روی گزینه Create Qr Code کلیک نمایید
 3. بارکد را دانلود یا اسکن نمایید.
ساخت بارکد با کروم

در برخی از ورژن‌ها ممکن است نیاز باشد گزینه‌ی QR Code را فعال کنید.  برای این‌‌ منظور باید دستور chrome://flags را در نوار آدرس وارد کنید و دکمه Enter را روی کیبورد بزنید، سپس qr را فعال نمایید.

پرداخت با بارکد خوان

همان طور که می‌دانید، برای خواندن بارکد نیاز به نرم افزار بارکد خوان است، امروزه اکثر گوشی‌های موبایل دارای نرم افزار بارکدخوان هستند، با اجرا کردن نرم افزار و خواندن بارکد، لینک پرداخت به سادگی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و با لمس لینک وارد فرم پرداخت می‌شود، بعد از وارد کردن اطلاعات و زدن دکمه پرداخت به صفحه درگاه پرداخت منتقل شده و در آنجا با ارائه شماره کارت و رمز پویا، پرداخت آنلاین خود را انجام می‌دهد و در انتها رسید یا فاکتور پرداخت آنلاین نمایش داده می‌شود.

روش پرداخت بارکد

برخی از کارتخوان‌ها نیز دارای بارکد بصورت qr هستند که بر روی آنها این کد قرار داده شده است، مانند فرایند بالا پرداخت با بارکد کارتخوان نیز انجام می‌شود. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد بارکدخوان ارائه شده است.

کاربردهای بارکد پرداخت

همان طور که نام بارکد پرداخت، مشخص است، هر جایی که نیاز به پرداخت وجود داشته باشد، بارکد پرداخت نیز می‌تواند نقش خود را بازی کند. مزیت اصلی که پرداخت با بارکد دارد تنها نیاز به اینترنت دارد تا کاربر با اسکن بارکد به درگاه پرداخت متصل شود و از طریق شبکه بانکی و رمزپویا پرداخت مد نظر خود را انجام دهد. به طور خلاصه بگوییم بارکد پرداخت می‌تواند جایگزین مناسبی برای دستگاه پوز و الخصوص پوزهای سیار باشد. اکنون پس از آشنایی با مفهوم بارکد پرداخت، این روش نوین و مطلوب، برخی از مهم‌ترین و متدوال‌ترین کاربردهای این روش را با هم مرور خواهیم کرد: 

پرداخت کرایه تاکسی با اسکن کد QR

یکی از متدوال‌ترین کاربردهای روز استفاده از کد QR، برای انجام تراکنش‌های آنلاین همچون پرداخت کرایه تاکسی است. اپلیکیشن‌های ویژه‌ای اکنون این خدمات را به ناوگان تاکسیرانی ارائه می‌کنند و مسافران می‌توانند به سادگی با اسکن کد پرداخت داخل تاکسی به وسیله‌ی گوشی هوشمند‌شان، در سریع‌ترین زمان ممکن کرایه خود را به حساب مستقیم راننده واریز کنند. حذف پول نقد و انتقال میکروب‌ها از سویی، سهولت، سرعت و امنیت پرداخت کرایه تاکسی به کمک بارکد پرداخت از سوی دیگر، مزایای برجسته‌ی این روش خواهند بود.

پرداخت آنلاین درب منزل برای پیک‌های حضوری

شما به عنوان یک پیک موتوری، اگر دلیوری یک پیتزا فروشی هستید و یا در حمل و نقل موتوری شهر، در قالب پیک‌های بادپا فعالیت می‌کنید، به احتمال زیاد همواره با این درخواست از سوی مشتریان خود مواجهید که؛ کارتخوان همراه‌تان باشد. در واقع دستگاه‌های کارتخوان بار اضافه‌ای هستند که همیشه دست‌وپاگیر پیک‌های موتوری می‌شوند. اما اکنون به سادگی با استفاده از بارکد پرداخت و ارائه آن به کاربر، پرداخت آنلاین هزینه پیک موتوری از طریق درگاه پرداخت انجام خواهد شد.

در ادامه فهرستی از برخی کاربردهای دیگر بارکد پرداخت را مرور خواهیم کرد:

 • پرداخت آنلاین در رستوران و کافی‌شاپ
 • پرداخت آنلاین در انواع فروشگاه‌های فیزیکی
 • پرداخت آنلاین خرید بلیط سینما
 • پرداخت آنلاین درب منزل
 • پرداخت آنلاین کسب‌وکارهای غیرحضوری
بارکد پرداخت چیست؟

پرداخت با کد 30 رقمی

یکی از روش‌های آسان و رایج پرداخت قبوض مختلف، روش پرداخت با بارکدخوان است. اصولا قبوض مختلف دارای یک شناسه کد 30 رقمی هستند که کاربران می‌توانند به کمک آن قبض‌های خود را پرداخت نمایند. اکنون که پرداخت‌های الکترونیکی در بسترهای گوناگون نیز در میان کاربران رایج شده، استفاده از روش پرداخت با کد 30 رقمی نیز همچنان از روش‌های پرطرفدار به‌شمار می‌رود. بارکد پرداخت یا کد شناسه 30 رقمی رمزینه‌ای است که به صورت یک تصویر به کاربر نمایش داده می‌شود.

کاربر نیز می‌تواند به کمک بارکدخوان‌ گوشی‌های هوشمند این بارکد را بخوانند و تراکنش مورد نظر را انجام دهند. اکنون روش پرداخت با بارکدخوان کاربردهای فراوانی پیدا کرده است و تنها مخصوص پرداخت قبوض نیست. برای نمونه پرداخت کرایه تاکسی و یا پرداخت‌های درب منزل با پیک‌های حضوری و … از جمله کاربردهای پرداخت با بارکد و بارکدخوان است.

بارکدخوان چیست و چه انواعی دارد؟

همان‌طور که تا این‌جا شرح دادیم، بارکد پرداخت برای رمزگشایی و انتقال کاربر به صفحه‌ی هدف، نیاز به بارکد‌خوان دارد‌. اما این بارکدخوان چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ بارکدها در حقیقت چیزی به جز اعداد، حروف و تصاویر نیستند؛ داده‌هایی که به شکلی مدون و منظم در کنار هم قرار داده شده‌اند. نرم‌افزارهای مخصوصی می‌توانند این بارکدها را بخوانند. به طور کلی ما شش دسته بارکدخوان داریم که شامل موارد زیر می‌شود:

 • بارکدخوان ثابت رومیزی
 • بارکدخوان سیار دسته‌ای
 • بارکدخوان سیار بی‌سیم
 • بارکدخوان نوری
 • بارکدخوان لیزری
 • بارکدخوان آنلاین 
کاربرد‌های کد پرداخت

بارکدخوان آنلاین چیست؟

هر بارکد‌خوانی که پس از دریافت اطلاعات، آن‌ها را به سیستم میزبان که می‌تواند یک گوشی همراه باشد انتقال می‌دهند، در دسته‌ی بارکدخوان آنلاین قرار می‌گیرند. به کمک این نوع بارکد‌خوان می‌توان بارکد پرداخت را اسکن نمود و سپس با انتقال به صفحه پرداخت، تراکنش انجام داد. 

نحوه دریافت بارکد پرداخت

همان‌طور که اشاره کردیم، کد پرداخت آنلاین یکی از سرویس‌های جانبی شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت است. برای نمونه شرکت رایان‌پی، سرویس رایگان کد پرداخت را به پذیرندگان سرویس‌های خود ارائه می‌کند. متقاضیان این سرویس می‌توانند به سادگی پس از ثبت‌نام در سایت رایان‌پی و تکمیل اطلاعات حساب کاربری خود، احراز هویت شده و درگاه پرداخت دریافت کنند. سپس در کنار آن از سرویس‌ها و خدمات جانبی نظیر: لینک پرداخت، صفحه پرداخت شخصی و همچنین کدپرداخت آنلاین در کنار مزایای پنل مدیریتی آن بهره‌مند شوند.

مزایای استفاده از بارکد در پرداخت

به طور کلی روش‌های نوین پرداخت از مزایای منحصر بفردی برخوردارند. برای نمونه در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از QR کد (Quick Response code) در پرداخت را با هم مرور خواهیم کرد:

درصد خطای بسیار پایین

هنگام اسکن بارکد پرداخت توسط بارکد‌خوان، درصد خطای بسیار کم‌تری در مقایسه با روش‌های پرداخت آنلاین دیگر وجود دارد که مزیت مهمی به‌شمار می‌رود. 

سهولت در کارایی و راه‌اندازی

استفاده از فناوری QR کد و راه‌اندازی این سرویس بسیار ساده است و نیاز به دانش و یا زیرساخت‌های ویژه‌ای در این زمینه وجود ندارد. برای مثال هر کاربری که از گوشی هوشمند دوربین‌دار برخوردار است، می‌تواند از طریق بارکد پرداخت تراکنش‌های مالی خود را انجام دهد. 

افزایش امنیت پرداخت‌ها

امنیت پرداخت برای کاربر و پذیرنده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و پرداخت به کمک بارکد یا کد QR به دلیل حفظ اطلاعات شخصی حساب کاربر بسیار کاربرد دارد. بارکد پرداخت اطلاعات حساب شما را رمزگذاری می‌کند و از این طریق امکان دسترسی دیگران به این اطلاعات را غیرممکن می‌سازد.

حذف کاغذ به نفع محیط زیست

استفاده از بارکد نشان پرداخت به معنای حذف رسیدهای کاغذی است. این مزیت گام بلندی در جهت کمک به محیط زیست خواهد بود و از مزایای مهم استفاده از بارکد پرداخت در انجام تراکنش‌های مالی به شمار می‌رود. 

در ادامه فهرستی از دیگر مزایای استفاده از QR کد در پرداخت آنلاین ارائه خواهیم کرد:

 • حذف پول نقد از چرخه‌ی اقتصادی
 • تسریع عملیات‌های انتقال وجه
 • امکان تسویه در مدت‌زمانی بسیار کوتاه
 • امکان رصد کردن جزییات پرداخت‌ها و تسویه‌ها
 • دریافت وجه از مشتری بدون دستگاه کارتخوان 

آیا با کارتخوان شخصی و مزایای آن برای کسب و کار‌ها آشنایی دارید؟ برای این منظور می‌توانید بر روی این لینک  کلیک کنید تا اطلاعات وسیعی در رابطه با موضوع کارتخوان شخصی به دست آورید.

نتیجه‌گیری

درگاه پرداخت اینترنتی یک روش پرداخت آنلاین است که از سرویس‌های متوعی بهره می‌برد. برای نمونه پرداخت‌یارهایی مانند رایان‌پی، کد پرداخت آنلاین نیز در اختیار پذیرندگان قرار می‌دهند تا با ارائه آن به مشتریان خود روشی بسیار سریع، امن و آسان را جایگزین دیگر روش‌های پرداخت کنند. استفاده از کد پرداخت آنلاین امروزه در جاهای مختلفی مانند: پرداخت کرایه تاکسی، پرداخت هزینه رستوران و… کاربرد دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا