6 تکنیک‌‌ طلایی بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام

این روزها آن‌قدری بازار کسب‌وکار در اینستاگرام داغ است که بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام جزئی از استراتژی‌های اصلی و جدانشدنی برای صاحبان کسب‌وکارها در این فضا محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید کاربرد برنامه‌ی اینستاگرام به خصوص در ایران دیگر مثل چند سال قبل، محدود به سرگرمی و بارگذاری عکس نیست، بلکه با قابلیت‌های بصری و متنوع این برنامه و به دنبال آن ساخت محتواهای ویدیویی حرفه‌ای به یک رسانه‌ی کاربردی و مؤثر در بازاریابی و فروش تبدیل شده است.

با این اوصاف اگر شما هم در دنیای اینستاگرام فعالیت کاری دارید، برای این‌که از بازار رقابت جا نمانید و به درآمد خوبی برسید، یکی از روش‌هایی که باید در پیش بگیرید، بازاریابی از طریق تولید ویدئو است. اما این‌که چرا بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام مهم است؟ عناصر و تکنیک‌های اصلی آن چیست؟ سؤالاتی هستند که در ادامه‌ی این مطلب از سایت رایان‌پی می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم.

چرا بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام مهم است؟

خیلی صریح باید بگوییم که در درجه‌ی اول تمام روش‌هایی که در مسیر پیشرفت یک کسب‌وکار به کار گرفته می‌شود، فقط و فقط برای رسیدن به کسب درآمد بالا است. هدف اصلی ویدیو مارکتینگ اینستاگرام هم فروش بیشتر و در نهایت دریافت پول بیشتر است. اما به‌طورکلی اگر از فضای رایگان اینستاگرام برای ورود تمام کسب‌وکارها و بارگذاری انواع محتوا‌ها فاکتور بگیریم، دلایل زیر نشان‌دهنده‌ی اهمیت این نوع بازاریابی است‌.

 • ویدیو بر مخاطب‌ها یا همان فالوورها تأثیر مستقیم می‌گذارد.
 • ماندگاری اثر ویدیو در ذهن مخاطب نسبت به روش‌های دیگر از جمله تبلیغ‌‌نویسی و تولید عکس بالاتر است.
 • ترکیب عناصری مثل صدا، تصویر و متن در کلیپ‌‌های ویدیویی سریع‌تر بر روی احساسات مخاطب اثر می‌‌گذارد.
 • مخاطب امروزی وقت کمتری برای خواندن محتوای متنی به خصوص متن‌ طولانی دارد، از روی عکس هم بعد از چند ثانیه می‌گذرد اما در مقابل خیلی راحت‌تر جذب کلیپ ویدیویی می‌شود.
ویدیوهای بازاریابی در اینستاگرام

عناصر تاثیرگذار بر روی بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام

در حال حاضر تولید محتوای ویدیویی در اینستاگرام و پخش آن در چهار بخش استوری، پست، ویدیوهای طولانی و لایو قابل انجام است. هر کدام از این بخش‌ها بنا به زمان خود و تعداد بازدید و تعاملی که دارند، دارای ویژگی‌های خاص خود هستند که بر روی تولید ویدیو تأثیر می‌گذارد. به طور مثال در یک استوری، شما ۱۵ ثانیه فرصت دارید تا بهترین و غنی‌ترین کلیپ را برای ترغیب مشتری ارائه بدهید. اما در تمام این چهار بخش، هر کدام از عناصر زیر می‌توانند تأثیر مثبت یا منفی داشته باشند.

 • کیفیت صدای ویدیو
 • کیفیت تصویر ویدیو
 • استفاده از انیمیشن
 • بهره‌گیری از بازیگر یا مجری
 • موسیقی مناسب
 • جذابیت و نوع ایده‌پردازی
 • ویدیو بدون کلام
۶ تکنیک طلایی بازاریابی اینستاگرامی

۶ تکنیک طلایی بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام

شاید برای بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام با روش‌ها و تکنیک‌های متنوعی رو‌به‌رو بشوید که البته روز به روز در حال افزایش و تغییر هستند. ما در ادامه سعی کردیم تکنیک‌های به روزی را معرفی کنیم که کاربردی و مؤثر باشند.

تکنیک اول: اطلاعات برند را جدی بگیرید

در بازاریابی ایجاد اعتماد و انتقال اطمینان حرف ا‌ول را می‌زند. محتوای ویدئو شما باید به مخاطب حس اتصال و اتکا در مورد هدف شما را ایجاد کند. هدف از بازاریابی در واقع کامل کردن فرایند فروش است، همچنین ایجاد جاذبه برای فالوورها و درگیر کردن آن‌ها با انواع محصولات و خدماتی که مد نظر شماست. در این زمینه تکنیکی که می‌توانید به کار بگیرید ساخت ویدیوهایی است که اطلاعاتی را از شرکت یا برند شما برای مخاطب به نمایش بگذارد. این اطلاعات می‌تواند شامل مواردی مثل اصول حاکم بر شرکت، تعداد کارمندان و مشتری‌ها، داستان به وجود آمدن شرکت، بخش‌های مختلف آن، وجود علائم استاندارد، رضایت مشتری، نوع گارانتی و … باشد.

تکنیک دوم: جلوی دوربین بروید

یکی از تکنیک‌هایی که امروزه برای بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام تأثیر مثبتی دارد، ساخت ویدیو با کمک اشخاص مرتبط با شرکت یا خود دارنده‌ی کسب‌وکار است. به طور مثال وقتی خود شما به عنوان صاحب پیج و کسب‌وکار جلوی دوربین می‌روید و از روند تولید محصول صحبت می‌کنید یا توضیحاتی در مورد ویژگی‌های محصول خود می‌دهید این کار هم باعث تعامل بیشتر شما با فالوورها می‌شود هم اعتماد بیشتر آن‌ها را جلب می‌کند. این تکنیک در زمانی که محصول جدیدی تولید کرده‌اید هم می‌تواند روش خوبی بود.

تکنیک سوم: ایده‌پردازی داستانی داشته باشید

این یک واقعیت است که انسان‌ها از همان دورانی که دور آتش می‌نشستند و از قصه‌ی شکار آن روز خود برای هم حرف می‌زدند، در واقع می‌خواستند در دل این قصه،‌ مهارت خود را به عنوان شکارچی به رخ بکشند تا بقیه را به سمت خود جذب کنند. در دنیای بازاریابی امروزی هم داستان‌سرایی و ایده‌ی داستانی برای ساخت محتوا یک تکنیک بسیار جذاب است، به خصوص در پلتفرم محبوبی مثل اینستاگرام که خیلی از افراد با آن سروکار دارند و برای بر طرف کردن نیازهای خود به از این قبیل شبکه های اجتماعی حتی برای مدتی کوتاه مهاجرت می کنند.

شما با وارد کردن یک داستان در مسیر بازاریابی ویدیویی اینستاگرام، می‌توانید به شکل جذاب‌تری مزایا و ویژگی‌های محصول یا خدمات خود را به نمایش دربیاورید و در نتیجه مخاطب بیشتری را هم جذب کنید. به طور مثال این داستان می‌تواند طنز باشد یا از دل مشکلات اجتماعی بر آید. ایده‌ی داستان‌ها باید ساده و شفاف باشد، طوری که با توجه به نیاز فالوور مفهوم را در کوتاه‌ترین زمان منتقل کند.

تکنیک چهارم: مخاطب را درگیر ویدیو کنید

هیچ‌وقت فراموش نکنید که تعداد بالای فالوورهای یک پیج نشان‌دهنده‌ی فروش بالای آن پیج نیست. چرا؟ چون که فالوورهایی که با پیج تعامل و درگیری دارند به احتمال بالا می‌توانند به مشتری تبدیل بشوند. این تعامل و درگیری شامل لایک کردن، کامنت گذاشتن، به اشتراک گذاشتن پست و… است. حالا با این اوصاف برای محتوای بازاریابی، شما هر چه بیشتر فالوور را درگیر کنید، همان‌قدر سود می‌کنید. مثلاً می‌توانید با تولید ویدیوهایی با ماهیت نظر سنجی، مسابقه، طرح سوال و مواردی از این دست مخاطب را درگیر کرده و به هدف خود برسید.

محتوای ویدویی

تکنیک پنجم: مستقیم‌گویی در محتوا ممنوع

درست است که هدف نهایی بازاریابی ویدیویی، جذب مخاطب و سوق دادن او به سمت خرید محصولات و خدمات است، اما یادتان باشد بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام روشی برای فروش مستقیم نیست. مخاطب از محتوایی که به طور مستقیم و صریح کیف پولش را هدف بگیرد، بیزار است. پس روی فروش مستقیم تمرکز نکنید.

تکنیک ششم: محتوای منحصر به برند خود را بسازید

بازاریابی ویدئویی در اینستاگرام و در دنیای بزرگ رقابت مجازی، زمانی می‌تواند چشم‌گیر و جذاب باشد که در کنار رعایت تمام مواردی که تا این‌جا گفته شد، دارای امضای برند شما باشد. کپی کردن یا حتی اقتباس از ویدیوهای وایرال شده، شما را از دید مخاطب‌ها عقب نگه می‌دارد و از ذهن مخاطب پس می‌زند‌. البته می‌دانیم ساخت ویدیوهایی که بخواهید از لحاظ عناصر مختلف مثل ایده‌ یا موسیقی خاص برند و پیج شما باشد، کار آسانی نیست، اما در این زمینه‌ اگر لازم باشد باید از متخصص مربوطه کمک بگیرید، تحقییق کنید و بودجه‌ و هزینه‌ای را به آن اختصاص بدهید.

کلام آخر: ویدیو مارکتینگ در اینستاگرام مهم‌ترین بخش از بازاریابی در این برنامه محسوب می‌شود که با توجه به دلایل مختلف از جمله جذابیت بیشتر برای مخاطب و انتقال سریع مفهوم، نشان‌دهند‌ه‌ی اهمیت آن است. البته برای رسیدن به یک متود مؤثر برای بازاریابی ویدیویی در اینستاگرام نیاز است از یک سری تکنیک‌ها استفاده کنید که ما در این مقاله به بیان اصلی‌ترین آن‌ها پرداختیم.‌

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا