آیا ایده تجاری ما در بازار مشتری دارد یا نه؟

قطعاً اگر ایده تجاری برای راه‌اندازی کسب‌وکاری دارید به‌خصوص در حوزه دیجیتال اولین دغدغه‌‌ها و سوالات‌ شما این است که آیا ایده‌ تجاری من در بازار مشتری دارد یا نه؟ بعد از عملی کردن آن چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا این ایده پولساز خواهد بود؟

شاید در قدم اول در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف جست‌وجو کنید و وضعیت رقبا را بسنجید، اما برای این‌که بتوانید به جواب سوالات خود برسید نیاز است به سمت تحقیقات بازار بروید و با کمک ابزارهایی به جمع‌آوری اطلاعاتی بپردازید که در ادامه حتی از مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

به طور مثال در این میان شاید ندانید که ایده‌تان چقدر خلاقانه است و چطور باید آن را عملی کنید و در معرض دید بازار هدف قرار بدهید یا چطور باید در زمان درست با ابزارهای مناسب تجزیه و تحلیل انجام بدهید. در این راستا و برای این‌که متوجه بشوید ایده‌ کسب‌وکارتان در بازار مشتری دارد یا نه در ادامه قصد داریم به بررسی موارد بیان شده بپردازیم.‌

قبل از هر اقدامی ایده تجاری خود را تجزیه و تحلیل کنید

 وقتی در مورد ایده تجاری خود فکر می‌کنید و به دیگران در مورد آن می گویید، باید قبل از هر اقدامی این موضوع را در نظر بگیرید که آیا این نوآوری می‌تواند جایگاهی در بازار ایجاد کند و شغل خوبی را برای شما و حتی شرکای بالقوه‌تان داشته باشد؟ باید مطمئن باشید که تقاضای کافی برای محصول یا خدمات‌تان وجود دارد. از این جهت بهتر است ۴ جنبه‌ی زیر را بررسی کنید:

  1. ویژگی‌های محصول یا خدمات: ابتدا از خود بپرسید که چه نیاز یا مشکلی را با ایده و نواری خود حل می‌کنید، آیا مردم به محصول شما نیاز دارند یا ایده‌ی شما پاسخی به درخواستی است که هنوز بیان نشده است؟ آیا شرکت‌های دیگری وجود دارند که بتوانید آنها را رقبای بالقوه در نظر بگیرید؟جوانب مختلف را بررسی و حتی مشکل سازترین آن‌ها را تحلیل کنید. اگر بتوانید مشکلاتی را که در گسترش خدمات یا محصول خود با آن مواجه خواهید شد پیش‌بینی کنید، می‌توانید رویدادهای غیرمنتظره را به حداقل برسانید.
  2. بازاری که کسب و کار شما در آن وارد می‌شود: آیا بازار هدف خود را شناسایی کرده‌اید؟  نباید بدون رقیب باشد، اما نباید بازار اشباعی هم باشد؛ بنابراین با تعریف وسعت بازار خود شروع کنید. در کل باید تصمیم بگیرید که با چه موقعیتی می‌خواهید خود را به مخاطبان معرفی کنید. 
  3. ایجاد وجه تمایز و رقابت بالقوه: شناسایی رقبا نشان خواهد داد ایده‌ی شما واقعاً نوآورانه است یا نه و اصلاً می‌تواند در ترازوی مقایسه قرار بگیرد؟ اگر بخواهید در مسیر رقابت درستی قرار بگیرید باید وجه تمایز ایجاد کنید. این تمایز می‌تواند در خلاقیت شما در ارائه‌ی نوع محصول، بسته‌بندی، پشتیبانی ویژه‌ و … تعریف بشود‌.
  4. مخاطب هدف: افرادی را شناسایی کنید که ایده کسب‌وکار جدید شما برای آنها جذاب خواهد بود. برای به دست آوردن نمایه‌ای از مشتری ایده آل خود، اطلاعاتی مانند گروه سنی، جنسیت، سبک زندگی، عادات و ترجیحات را مشخص کنید. داشتن این نوع اطلاعات علاوه بر این‌که به شما درک بهتری از نیاز مشتریان بالقوه خواهد داد؛ بلکه به شما امکان می‌دهد اهرم‌ها و در واقع نقاطی را شناسایی کنید که توجه مشتری را جلب می‌کند و ایده تجاری شما را به عنوان بهترین راه حل نشان می‌دهد.

میزان تقاضای ایده تجاری را در اینترنت جست‌وجو کنید 

 در قدم اول برای این‌که متوجه بشوید ایده‌ کسب ‌وکار شما مثلاً در حوزه‌ دیجیتال و کسب‌وکارهای اینترنتی امروزی که پر از رقبای جدی است بازاری دارد یا نه با یک جستجوی ساده در وب شروع کنید.‌ اگر ایده‌های مشابه وجود داشته باشد به جنبه‌ی مثبت آن نگاه کنید. 

در واقع برای این منظور می‌توانید کلمه کلیدی حوزه‌ی کاری‌ خود را سرچ کنید.‌ هر چه تعداد نتایج بیشتر باشد به احتمال زیاد تقاضا در آن موضوع هم بیشتر است و نشان می‌دهد بازاری وجود دارد و کسی توانسته است یک ایده‌ی ساده را به یک ایده تجاری تبدیل کند، یعنی یک راه حل با پاسخگویی به نیازهای واقعی هدف، شناسایی شده است و درآمدزایی می‌کند.

به طور مثال این روزها فروش فایل در وب‌سایت‌ها و اپلیکیش‌ها از استقبال خوبی برخوردار است. اگر شما قصد دارید فایل‌های آموزشی، هنری، پی‌دی‌اف کتاب‌ و … را به مخاطبین ارائه کنید خواهید دید که این کار ایده‌‌ی رایجی‌ست که در محیط وردپرس و با استفاده از فروشگاه ووکامرس به‌راحتی قابل انجام است؛ بنابراین این استقبال نشان‌ دهنده‌ی وجود مشتری برای ایده‌ی شماست که با نصب درگاه اینترنتی نیز می‌توانید هزینه‌ها را به شکل آنلاین دریافت کنید، اما در این نقطه این‌که بتوانید خلاقانه وارد بشوید و به جذب و حفظ مشتری بپردازید آن هم بخش مهمی از ماجرا است.

از ابزارها و ارقام پشتیبانی استفاده کنید 

ابزارها می‌توانند از شما در تعریف اندازه‌ی بازار حمایت کنند و ارزیابی لازم را انجام بدهند که ایده‌ی شما اشباع شده است یا خیر‌.‌ به طور کلی این ابزارها کمک می‌کنند تا میزان تقاضای فعلی برای یک کالا یا خدمات خاص را تعیین و ارزیابی کنید و متوجه بشوید که مشتری تا چه حد جذب شده است. 

 ابزارهای رایگانی مانند Google Trends یا حتی ابزارهای پولی مانند Semrush و Similarweb می‌توانند در مراحل مقدماتی به شما کمک کنند. 

به طور مثال می‌توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را در trend google درج کنید تا روند تقاضا و سرچ را در بازه‌های زمانی به صورت نمودار ببینید و بررسی کنید.‌ با این کار متوجه خواهید شد که آیا در طول زمان میزان تقاضا بالا و پایین شده یا ثابت مانده است. اگر این امکان را دارید که از تمام نقاط جهان مشتری داشته باشید ناحیه را روی worldwide قرار بدهید در غیر این صورت نتایج ناحیه مورد نظر را روی ایران تنظیم کنید.

بررسی ایده تجاری در گوگل ترند

در صورتی که بین دو حوزه‌ی کاری شک دارید، دست‌تان باز است بر اساس کلمات کلیدی و از طریق گزینه  compare دو حوزه‌ی مد نظر را با هم مقایسه کنید.

در مثال دیگر با کمک ابزار‌هایی برای متخصصین رشته‌های خاص مثلاً سئو، می‌توانید تخمین از اکوسیستم بزنید که متوجه بشوید چند نفر در این حوزه فعالیت می‌کنند، چند نفر را می‌توانید جذب کنید و چقدر به سود خواهید رسید. 

رشد رقبا در طول زمان را بررسی کنید 

 زمان با ارزش‌ترین عنصر برای ایده‌های تجاری جدید و اعتبار بخشیدن به آنها است. شما باید سطح درآمدی رقبا را در طول زمان بررسی کنید. این‌که وب‌سایت‌شان چقدر ورودی و بازدید داشته، رتبه الکسا چقدر بوده، رضایت مشتری‌ها در طول زمان و تغییرات محصولات به چه صورت بوده و مواردی از این دست نشان خواهد داد که در این مدت روند صعودی داشته‌اند یا ثابت مانده‌اند و همین موارد میزان موفقیت ایده‌‌تان را تا حدودی نشان می‌دهد.‌

بد نیست بدانید برخی از شرکت‌های نوآور امروزی شروع به کار روی کارمندان خود کرده‌اند و با در نظر گرفتن زمان، مکان، مربیان و بودجه‌ی خود به سمت مفهوم کارآفرینی درونی در آن‌ها رفته‌اند تا در کوتاه مدت یا دراز مدت به اهداف مالی خود برسند. 

در آخر: پتانسل علاقه و اشتیاق را جدی بگیرید 

 باید بگوییم قدم گذاشتن در هر کاری به خصوص کسب‌وکارهای اینترنتی که می‌تواند پولساز اما در عین حال فضای رقابتی دشواری داشته باشد، نیاز به علاقه و اراده‌ی خاصی دارد. این‌که یک ایده تجاری در بازار کار با استقبال روبه‌رو شده است و شما قادر به ایجاد وجه تمایز هستید بخش مهمی در جواب این سوال است که آیا ایده‌ تجاری شما مشتری دارد یا نه، اما بخش دیگر ماجرا برمی‌گردد به علاقه و اشتیاق شما در عملی کردن ایده‌تان. فراموش نکنید که این علاقه می‌تواند پتانسل لازم را در وجود شما برای پولسازی و کسب درآمد ایجاد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا