بهترین درگاه پرداخت از نظر تسویه کدام است؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صاحبان کسب و کارهای اینترنتی، هنگام استفاده از درگاه‌ پرداخت، روش تسویه درگاه مورد نظر است. سرعت و امنیت تسویه و دسترسی به وجوه پرداختی توسط مشتریان، مسئله‌ای حیاتی برای هر کسب و کاری به‌شمار می‌رود. اگر نیاز دارید به طور جامع درگاه‌های پرداخت در ایران را مورد ارزیابی قرار دهید، مطالعه مقاله بهترین درگاه پرداخت در رایان پی را پیشنهاد می‌دهیم، زیرا علاوه بر ویژگی تسویه، با معیارهای محبوبیت، میزان تراکنش، پشتیبانی، کارمزد و… درگاه‌های پرداخت مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

 با توجه به اهمیت موضوع، در این مقاله قصد داریم پس از بررسی روش‌های تسویه‌ی مشهورترین پرداخت‌یارهای داخل کشور، به این نتیجه برسیم که بهترین درگاه پرداخت از نظر تسویه کدام درگاه است؟ 

ویژگی‌های بهترین روش تسویه پرداخت‌یاری

پیش از بررسی و مقایسه‌‌ی روش‌های تسویه‌ی چند درگاه پرداخت مشهور و معرفی بهترین درگاه پرداخت از نظر تسویه، بهتر است ابتدا به طور کلی به این موضوع بپردازیم که اصولا بهترین روش تسویه در مدل پرداخت‌یاری، باید چه ویژگی‌‌هایی داشته باشد؟

پر واضح است مهم‌ترین فاکتور مهم که صاحبان کسب و کارها در زمینه‌ی تسویه به آن توجه خواهند کرد، مدت‌زمان انجام تسویه و سرعت واریز وجوه است. بنابراین می‌توانیم این‌طور نتیجه‌گیری کنیم که بهترین روش تسویه در مدل پرداخت‌یاری، الزاماً سریع‌ترین روش تسویه خواهد بود. در تمام پرداخت‌یارهای فعال، ما سه نوع روش تسویه بر اساس زمان واریز وجوه داریم که به ترتیب بیان خواهیم کرد:

 • تسویه‌حساب آنی : تسویه آنی با درخواست شما از طریق پنل مدیرتی تراکنش‌ها قابل انجام است و براساس قراردادهای بانکی، امکان تسویه آنی یا در نزدیکترین سیکل پایا قابل انجام است.
 • تسویه‌حساب روزانه: این تسویه حساب، محبوب‌ترین نوع تسویه‌ حساب در مدل پرداخت‌یاری است. در این روش در انتهای روز، ساعت ۲۴، تسویه‌ی همان روز انجام می‌شود و در سیکل پایا واریزی‌ها، مجموع وجوه تا ساعت ۱۷ به حساب بانکی پذیرنده واریز می‌گردد.
 • تسویه‌حساب هفتگی: در رده‌ی دوم محبوبیت قرار دارد. بر اساس آن پذیرنده می‌تواند به دلخواه خود یکی از روزهای هفته را انتخاب کند تا تسویه‌ حساب هر هفته، در همان روز انجام شود.
 • تسویه‌حساب ماهانه: این نوع تسویه حساب نیز به دلخواه پذیرنده انجام خواهد شد. پذیرنده یک روز از ماه را انتخاب می‌کند تا تسویه‌حساب هر ماه، در همان روز انجام شود.
 • تسویه گروهی : این نوع تسویه یک ویژگی تسویه است، که امکان این را می‌دهد شما با آپلود فایل افراد مرتبط به بصورت اتوماتیک و گروهی حقوق کارمندان، واریز مشتریان متفاوت را انجام دهید.
 • تسویه با تسهیم : تسهیم زمانی کاربرد دارد که کسب‌وکار شما داری چندین شریک و ذی‌نفع باشد که در این صورت با استفاده از قرارداد هوشمند امکان تقسیم و توزیع هر شریک انجام می‌گردد.

ذکر این نکته در این‌ قسمت از مقاله‌ی معرفی بهترین درگاه پرداخت از نظر تسویه الزامی است که اصولا در روش تسویه پرداخت‌یارها تمام درخواست‌های تسویه‌ی ثبت شده تا ساعت 24 هر شب، روز بعد در سیکل شاپرکی ساعت 13:45 تسویه خواهند شد.

در واقع در مدل پرداخت‌یاری، ما تنها با یک سیکل تسویه روبه‌رو هستیم. اما در عین‌حال محدودیت مبلغ واریز و تعداد درخواست تسویه در این سیستم وجود ندارد و مجموع کل مبلغ تمام درخواست‌های تسویه‌ی ثبت شده تا ساعت 24 هر روز، روز بعد، به‌طور قطع تسویه خواهند شد.

در نهایت نیز باید به این نکته اشاره کنیم که برخی از پرداخت‌یارها امکان تسویه‌ی آنی در موارد ضروری را نیز برای پذیرندگان خود فراهم می‌کنند. در واقع در چنین مواردی که نیاز به واریز آنی وجود دارد، هزینه‌ای جداگانه علاوه بر کارمزد از پذیرنده دریافت می‌شود. 

پرداخت گروهی یکی از جدید‌ترین سرویس‌های شرکت رایان‌پی به شمار می‌رود که کاربرد‌های فراوانی دارد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این سرویس می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

ویژگی‌های بهترین روش تسویه پرداخت‌یاری

انواع تسویه از نظر زمان‌بندی

در ادامه مقاله‌ی معرفی بهترین درگاه پرداخت از نظر تسویه قصد داریم تا انواع تسویه را بر اساس زمان‌بندی بررسی کنیم. به طور کلی تسویه‌ی تمام درخواست‌های واریزی در تمام پرداخت‌یارها در ساعت 11:30 تا 17:30 روز بعد انجام خواهد شد. اما در این راستا چهار نوع پرداخت وجود دارد که در ادامه آن‌ها را مرور خواهیم کرد:

 • پرداخت آنلاین فاکتور
  بر اساس روش معمول پرداخت‌یارها که با سازکار سیستم پرداخت کشور هماهنگ هستند، تمام تراکنش‌های درگاه‌های آنلاین تا ساعت 24 هر شب به عنوان پرداخت‌های روز جاری در نظر گرفته خواهند شد.
 • تسویه‌ی شاپرکی
  سایت شاپرک که زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می‌کند، تمام تراکنش‌های درگاه‌های آنلاین روز جاری را صبح روز بعد به کمک حسابیت تسویه می‌کند.
 • تسویه‌ی حسابیت
  حسابیت تمام درخواست‌های واریز تا ساعت 14 را که به تراکنش‌های روز قبل ارتباط دارند با پذیرندگان تسویه و وجوه را از طریق حواله پایا واریز می‌کند.
 • واریز به حساب بانکی
  تمام بانک‌ها حواله‌جات بین بانکی پایا در روز جاری را  طی ساعت‌‌های 16:30 تا 17:30 به حساب‌های بانکی پذیرندگان واریز خواهد کرد.

در ادامه به معرفی روش‌های تسویه پرداخت‌یار‌های داخلی می‌پردازیم تا شما بتوانید بهترین درگاه پرداخت از نظر تسویه را برگزینید. 

انواع تسویه از نظر زمان‌بندی

روش تسویه درگاه پرداخت رایان‌پی

بر اساس روش تسویه‌ درگاه پرداخت رایان‌پی در انتهای هر روز کاری، مبلغ کل تراکنش‌های انجام شده، پس از کسر کارمزد تا ساعت 11 روز کاری بعد به حساب پذیرنده واریز می‌شود. این روش تسویه تماما خودکار است و از دقت و امنیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. 

درگاه پرداخت رایان‌پی یک امکان ویژه نیز برای پذیرندگان فراهم آورده است.  قابلیت تسهیم است که می‌توان تسویه را با شرکا و ذینفعان نیز بصورت اتوماتیک ایجاد کرد و نیاز نباشد شما برای هر یک از شرکا بصورت دستی سهم آنها را واریز نمایید.

روش تسویه درگاه زرین پال

روش تسویه‌ی درگاه پرداخت زرین پال، به این صورت است که پس از کسر کارمزد تراکنش‌ها و تایید سقف موجودی قابل تسویه، در نهایت تا ساعت 17 به حساب پذیرنده واریز می‌شود. این روش تسویه‌ در روزهای تعطیل به یک روز پس از روز تعطیل منتقل خواهد شد.

روش تسویه درگاه نکست پی

روش تسویه‌ درگاه پرداخت نکست‌پی از طریق سامانه پایا انجام می‌شود. بنابراین کارمزد پرداخت به روش پایا نیز در فرآیند تسویه کسر خواهد شد که از طرف بانک و بر اساس تعرفه‌ی بانک مرکزی بین 200 تا 2500 تومان تعیین شده است. به علاوه تمام تسویه‌ها در درگاه نکست‌پی حداقل 10 دقیقه و حداکثر 12 ساعت پس از ثبت درخواست تسویه توسط پذیرنده، انجام خواهد شد. همچنین این امکان نیز برای پذیرندگان وجود دارد که روش تسویه‌ی خودکار را انتخاب کنند.

روش تسویه درگاه آی‌دی‌پی

در سازکار تسویه آی‌دی‌پی چنانچه درگاه یا وب سرویس پذیرنده به حساب بانکی او متصل باشد، تراکنش‌ها به صورت خودکار و تجمیعی، توسط شاپرک بانک مرکزی به روش‌های زیر واریز خواهد شد:

 • اگر تراکنش تا قبل از ساعت 22 انجام شده باشد، وجوه در ساعت 16:30 روز بعد به حساب پذیرنده واریز خواهد شد.
 • اگر تراکنش بعد از ساعت 22 انجام شده باشد، وجوه با یک روز تاخیر در همان ساعت 16:30 به حساب پذیرنده واریز خواهد شد.
 • اما چنانچه تراکنش های پذیرنده روی سوییچ عمومی انجام شده باشد، تسویه‌ی تراکنش‌ها حداقل 7 روز کاری زمان خواهد برد. به طور کلی در روزهای تعطیل نیز تسویه انجام نمی‌شود.

روش تسویه درگاه زیبال

درگاه زیبال به منظور یاری رساندن به کسب و کارها مدت‌زمان تسویه حساب‌ها را کاهش داده است. تمام پذیرندگان زیبال و تمام کسب و کارهایی که نیاز به درگاه پرداخت اینترنتی با تسویه سریع دارند، می‌توانند از خدمات تسویه زیبال بهرمند شوند.

بر اساس این قابلیت، تمام درخواست‌های تسویه به صورت روزانه انجام می‌شوند و درخواست‌های ثبت شده در هر روز نیز روز بعد و تا ساعت 16 به حساب پذیرنده واریز خواهند شد.

ویژگی‌های بهترین روش تسویه پرداخت‌یاری
کلام نهایی در رابطه با بهترین درگاه پرداخت از نظر تسویه

همان طور که پیش‌تر در مقاله‌ی معرفی بهترین درگاه پرداخت از نظر تسویه گفته شد، در طراحی مکانیزم پرداخت‌یاری از سوئیچ پایا برای برداشت و تسویه‌ی وجوه استفاده می‌شود. با این وصف در صورت بروز هرگونه مغایرت عملیات، تسویه حساب در مدل پرداخت یاری با تاخیری به مدت زمان چرخه پایا بعدی و نهایت یک روز کاری انجام خواهد شد.

برای بهتر شدن و راهنمایی دیگر دوستان که در انتخاب درگاه پرداهت مردد هستند، در بخش نظرات تجربه خود از تسویه شرکت‌های پرداخت یار در میان بگذارید تا انتخاب راحتر و آسان‌تر شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا