5 عامل تاثیر‌گذار بر تصمیم‌گیری مشتری کدامند؟

برای موفقیت در کسب‌ و کارتان و رسیدن به فروش بالا باید مثل یک پیشگو عمل کنید تا بتوانید بر تصمیم‌گیری مشتری تأثیر بگذارید. این پیشگویی مربوط می‌شود به دانستن این‌که مشتری شما‌ قبل از خرید و پرداخت چه مراحلی را طی می‌کند و در این مراحل چه عواملی روی فرایند تصمیم خرید او تأثیر می‌گذارد. مسلماً اطلاع از عادت‌های خرید مشتری به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های فروش و بازاریابی را توسعه دهید. 

البته می‌دانیم در نگاه اول این کار خیلی هم آسان نیست، اما یک‌‌سری رفتارها را همه‌ی مشتری‌ها تقریباً مثل هم انجام می‌دهند و از یک سری عوامل تأثیر می‌گیرند. دانستن این موارد که در ادامه‌ی این مطلب از رایان پی به آن‌ها خواهیم پرداخت، می‌تواند راهگشای شما در روند تصمیم‌گیری مشتری در خرید باشد. البته بیشتر تمرکز ما در ارتباط با این موضوع بر روی کسب‌ و کارهای اینترنتی است. 

توجه به عوامل تاثیر‌گذار بر تصمیم‌گیری مشتری و ترغیب برای خرید

به‌جرئت می‌توان گفت هر چه یک شرکت در تولید محصولات و خدمات خود به درستی عمل ‌کند یا هرچه بازاریابی موفقی داشته باشد، به اندازه‌ی عواملِ تاثیرگذار بر تصمیم خرید مصرف‌کننده مهم نیست. چرا؟ چون مشتری با وجود تعدادی عوامل درونی و بیرونی، ترغیب به خرید می‌شود. این عوامل در واقع شناخت مشتری را در ابعاد مختلف مثل: بحث روان‌شناسی، فرهنگ، درک و تسلط، انگیزه، احساست و… در برمی‌گیرد. ولی قصد ما در این مطلب باز کردن و پرداختن جزئی به این ابعاد نیست، در واقع بهترین مواردی که می‌‌تواند بر روی تصمیم‌گیری مشتری‌های شما تاثیر‌گذار باشد، توجه به عواملی است که به ترتیب مطرح می‌کنیم: 

عوامل مهم در تصمیم‌گیری مشتری

۱. عامل اعتمادسازی را هدف بگیرید  

خودتان را لحظه‌ای جای خریدار بگذارید‌. چه چیزی در مورد فرایند خرید یک محصول برای شما مهم‌ است؟ درست است، اعتماد لازم به محصول و شرکتی که آن را ارائه می‌دهد، ذهن شما را در فرایند خرید درگیر می‌کند. قطعاً ایجاد اعتماد و اعتباربخشی در تجارت به‌خصوص تجارت الکترونیکی روی تصمیم‌گیری مشتری برای خرید یک رکن اصلی محسوب می‌شود؛ پس صاحب هر فروشگاه و کسب‌ و کاری که باشید، باید روی این عامل تمرکز لازم را داشته باشید و از ابزارهای مختلف استفاده کنید. برخی از این موارد که می‌توانند بر روی تصمیم‌گیری مشتری و نیز ایجاد اعتماد به کسب و کار شما مفید واقع شوند عبارت‌اند از:

  • نشان دادن استاندارد محصولات
  • داشتن نماد اعتبار الکترونیکی
  • ارائه‌ی مجوزها و مدارک
  • بهره‌گیری از روش‌های نوین پرداخت مثل درگاه پرداخت الکترونیکی

همان‌طور که بیان شد، یکی از راه‌ها و مواردی که می‌تواند بر روی تصمیم‌گیری و اعتبار‌بخشی کسب و کار ما تاثیر‌گذار باشد، استفاده از روش‌های نوین پرداخت همچون سرویس درگاه پرداخت اینترنتی است. این سرویس به ما کمک می‌کند تا فرآیند پرداخت مشتریان را تسریع بخشیده و امنیت آن را فراهم نماییم. چنانچه کسب و کار اینترنتی شما نوپا است و هنوز با سرویس‌هایی نظیر درگاه پرداخت اینترنتی رایان‌پی آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم تا با کلیک بر روی این آدرس نسبت به کسب اطلاعات بیش‌تر اقدام نمایید.

تاثیر اعتماد‌سازی در تصمیم‌گیری مشتری

۲. روی عامل اثبات اجتماعی کار کنید 

مصرف‌‌کنندگان در خرید آنلاین به بازخورد و نظر مصرف‌کنندگان دیگر اهمیت می‌دهند. حتم داریم شما هم قبل از خرید نظر و بازخورد مشتری‌های دیگر را پرس‌وجو می‌کنید. مگر نه؟ به‌خصوص اگر قرار باشد به سمت خریدهای بزرگ بروید. مشتریان در اکثر موارد نظر افراد دیگر را در مورد محصول، خدمات یا شرکت پیگیری می‌کنند. در این مسیر اثبات اجتماعی یک عامل بسیار مهم تصمیم‌گیری مشتری به شمار می‌رود. شما باید روی اثبات اجتماعی کار کنید تا بازدیدکنندگان سایت یا پیج یا هر پلتفرم‌ دیگری که دارید، تحت تأثیر قرار دهید و قلاب خود را درست بیندازید. 

به طور کلی بررسی محصولات در سایت، نظرها و کامنت‌ها در پلتفرم‌ها و رسانه‌های اجتماعی و نرخ‌های تعامل برای تأثیرگذاری بر تصمیم‌گیری مشتری مهم است. استراتژی بالا بردن نرخ تعامل و درگیری مخاطب، درخواست نظر مشتری‌های قبلی، به اشتراک گذاشتن ویدیوی ارسال کالا و اظهار رضایت‌مندی مشتری، تولید محتوای با کیفیت و مواردی دیگر در این مسیر برای افزایش افکار مثبت در مورد برند بازاریابی دهان به دهان شما مهم هستند.

۳. پیچیدگی را حذف و عامل سادگی و شفافیت را پیش بگیرید 

هیچ‌وقت یادتان نرود که قبل از خرید مصرف‌کنندگان در مورد منابع مختلف تحقیق می‌کنند. در واقع به بررسی رقبا می‌پردازند. به طور مثال به سراغ سایت‌های مختلف فروش یک محصول می‌روند یا در کانال‌های مختلف در مورد آن تحقیق می‌کنند تا اطلاعات دقیقی در مورد محصول مد نظرشان به دست آورند.

البته در این میان ضرورت راه‌اندازی کسب‌ و کار در کانال‌های ارتباطی مختلف هم به چشم می‌‌آید تا همیشه محصولات و خدمات شما مقابل دید مصرف‌کنندگان در هر کانالی باشد. اما در این دیده‌شدن‌ها شفافیت و ساده بودن مسیر و دریافت اطلاعات مرحله‌ی بسیار مهمی است. چرا؟ چون از آنجایی‌که اطلاعات پیچیده مصرف‌کنندگان را گیج می‌کند، ممکن است با فاصله به محصول نزدیک شوند.

حواس‌تان باشد اطلاعات و محتوای ساده به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که سریع‌تر و موثرتر تصمیم بگیرند. خلاصه‌ی کلام این است که به زبان ساده به مشتری نشان بدهید، این محصول چه نیازی را بر‌طرف می‌کند، هزینه و امکانات آن چیست، چه کاربردی دارد و خصوصیات آن چیست.

استفاده‌ از کلمات تخصصی و پیچیده یا اصطلاحات انگلیسی در حین تبلیغ محصولات و خدمات به مصرف‌کنندگان حس دافعه را ایجاد می‌کند و در مقابل، ایجاد شفافیت و دادن اطلاعات کافی و دقیق کمک می‌کند تا محصول و خدمات را بهتر درک کنند، بنابراین با استفاده از این عامل بر روی تصمیم‌گیری مشتری تاثیر مثبت گذاشته و مصرف‌کنندگان را به سمت خرید آسان‌تر هدایت کنید.

۴. با عامل پاسخگویی و پشتیبانی قبل از خرید ابهامات را حذف کنید

مشتری شما حق دارد که بخواهد قبل از خرید محصول با شرکت تماس بگیرد، سؤالات خود را بپرسد و ابهامات را در ذهن خود حل کند؛ بنابراین ایجاد راه تماس و پشتیبانی قبل از خرید بسیار مهم است. البته صبر کنید این دوره پشتیبانی لازم نیست فقط در سایت یا از طریق ایمیل باشد. حتماً مشتری در رسانه‌های اجتماعی مختلف هم می‌خواهد اطلاعاتی در مورد محصولات و خدمات مد نظرش به دست آورد.

در این صورت، باید با مشتریان خود تعامل داشته باشید و با صبوری و پاسخ دادن به سؤالات آن‌ها، عامل پشتیبانی قبل از خرید را پیاده کنید و مشتری را در مشت خود نگه‌دارید. این حمایت و پشتیبانی در ذهن مخاطب و مشتری اعتماد را به برند شما افزایش می‌دهد و بر تصمیمات خرید او تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

نقش پشتیبانی در تصمیم‌گیری مشتری

۵. با عامل تمایز برگ برنده را در دست بگیرید 

بی‌مقدمه باید بگوییم در این زمینه یک تصویر به مشتری نشان دهید. این تصویر در واقع تفاوت و تمایز بین جایگاه فعلی مشتری با بعد از خرید محصول و خدمات شما است. مشتری باید ببیند که خرید چه چیزی به دست می‌آورد. نشان دادن وجه تمایز و کاربرد محصول شما نسبت به رقبا برگ برنده‌‌ی شما در بازار رقابت خواهد بود و اثر مثبتی روی تصمیم‌گیری مشتری خواهد داشت. در کل باید در روند فروش و تبلیغات و بازاریابی مصرف‌کننده را متقاعد کنید که دقیقاً چه چیزی باعث تمایز محصول شما نسبت به سایرین می‌شود. هرچه تصویر شما واضح‌تر تفاوت‌ها را به مشتری نشان بدهد، همان‌قدر ارزش‌گذاری مشتری برای محصول و تصمیم در خرید آن هم بیشتر می‌شود. 

در آخر اگر خواستار دریافت اطلاعات وسیع‌تر درباره عوامل موفقیت و شکست کسب و کار‌ها هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به مقاله 8 عامل اصلی از دلایل شکست کسب و کار‌ها از سایت رایان‌پی مراجعه نمایید.

 سخن پایانی در رابطه با تاثیر‌گذاری بر تصمیم‌گیری مشتری

در نهایت باید بگوییم در دنیای تجارت اینترنتی و بازار رقابتی که وجود دارد، برنده کسی است که بتواند در فرایند خرید و پرداخت، بیشترین تأثیر مثبت را بر تصمیم‌گیری مشتری داشته باشد. این اثربخشی در واقع شناخت مشتری یا همان مصرف‌کننده را در برمی‌گیرد و به دنبال آن، توجه به چند عامل مهم را می‌طلبد. ما در این مقاله سعی کردیم به بیان و شرح عوامل کلیدی در رابطه با تاثیر‌گذاری بر تصمیم‌گیری مشتری بپردازیم. با این اوصاف و در پایان به نظر شما چه عامل دیگری می‌تواند در روند تصمیم‌گیری مشتری تأثیر بگذارد و او را ترغیب به خرید بکند؟ 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا