تفاوت فین تک و استارت آپ در چیست؟

گاهی اوقات در میان صحبت‌های مردم می‌شنویم که دو مفهوم تازه‌یاب استارت‌آپ و فین‌تک  را به اشتباه به جای هم و یا با تعریفی غلط مطرح می‌کنند. در این مقاله تلاش می‌کنیم تفاوت فین تک و استارت آپ را به طور کامل شرح دهیم.

به طور کلی استارت‌آپ کسب و کار تازه تاسیسی است که در مسیر توسعه محصولات یا خدمات قرار دارد و همچنین برای ایجاد پایگاه مشتری و ایجاد برند خود در تلاش است. استارت‌آپ‌ها در هر صنعتی از جمله: فناوری، مراقبت‌های بهداشتی، خرده فروشی و غیره سر برمی‌آورند و می‌توانند در حوزه‌های گوناگون ظاهر شوند.

در مقابل، ترکیب فین‌تک که مخفف فناوری مالی است، به نوع ویژه‌ای از استارت‌آپ‌ها اشاره دارد که بر استفاده از فناوری در راستای ارائه‌ی خدمات مالی تمرکز دارد. در واقع شرکت‌های فین‌تک برای ایجاد محصولات و خدمات مالی نوین و خلاقانه از فناوری استفاده می‌کنند. خدماتی کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر که راحت‌تر در دسترس کاربران قرار می‌گیرد و در این زمینه رقابتی شدید با مؤسسات مالی سنتی دارند. 

در یک کلام می‌توانیم بگوییم تمام شرکت‌های فین‌تک نوعی استارت‌آپ هستند، اما هر استارتاپی لزوما یک فین‌تک نیست. در ادامه به ذکر کامل تفاوت فین تک و استارت آپ می‌پردازیم و عوامل موفقیت هرکدام را بررسی می‌کنیم.

بررسی 5 تفاوت فین تک و استارت آپ

همانطور که گفته شد، فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌ها دو اصطلاح متمایز هستند، اما اغلب می‌توانند اشتراکاتی با یکدیگر داشته باشند. در ادامه تفاوت‌های اصلی میان این دو را بررسی می‌کنیم:

 • تمرکز بر صنعت: اولین تفاوت فین تک و استارت آپ در این است که فین‌تک‌ها شرکت های فناوری هستند که بر بخش مالی تمرکز می کنند، در حالی که استارت آپ ها می‌توانند در هر صنعتی باشند.
 • مدل کسب و کار: دومین تفاوت فین تک و استارت آپ به مدل کسب و کاری هرکدام مربوط می‌شود. فین‌تک‌ها معمولاً خدمات مالی مانند پردازش پرداخت، وام دهی و سرمایه گذاری را ارائه می‌دهند. از سوی دیگر، استارت‌آپ‌ها می‌توانند طیف وسیعی از مدل‌های تجاری از تجارت الکترونیک تا توسعه نرم‌افزار را داشته باشند.
 • تامین مالی: تفاوت دیگر فین تک و استارت آپ در نحوه تامین مالی آن‌ها است. فین‌تک‌ها به دلیل الزامات نظارتی صنعت مالی، اغلب برای فعالیت به سرمایه‌گذاری و بودجه قابل توجه‌تری نیاز دارند. استارت‌آپ‌ها ممکن است به سرمایه کمتری نیاز داشته باشند، اما برای گسترش کسب‌وکار خود نیز نیاز به تأمین بودجه دارند.
 • انطباق با مقررات: فین‌تک‌ها تابع مقررات سختگیرانه و الزامات انطباق هستند که توسط مقامات مالی تعیین شده است، در حالی که ممکن است استارت آپ ها نظارت نظارتی کمتری داشته باشند.
 • نوآوری در فناوری: آخرین تفاوت فین تک و استارت آپ به محدوده استفاده از فناوری‌های روز در این شرکت‌ها بر می‌گردد. فین‌تک‌ها از فناوری‌های نوظهور به منظور بهبود خدمات مالی موجود و ارائه خدمات جدید بهره می‌برند. اما استارت‌آپ‌ها از این فناوری‌ها می‌توانند در هر صنعتی کمک بگیرند.

به طور خلاصه، در حالی که فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌ها هر دو به مهارت‌های نوآوری و کارآفرینی نیاز دارند، فین‌تک‌ها بیشتر بر بخش مالی متمرکز بوده و نسبت به استارت‌آپ‌ها با الزامات نظارتی و نیازهای مالی بیشتری روبرو هستند. در ادامه مقاله بررسی تفاوت فین تک و استارت آپ به طور کامل عوامل موفقیت هرکدام از این دو را شرح می‌دهیم.

فین‌تک و استارت‌آپ

مهمترین عامل موفقیت استارت‌آپ‌ها

گفتیم که استارت‌آپ شرکت نوپایی است که با هدف ارائه محصولات یا خدمات نوین و بازارپسند، شروع به فعالیت می‌کند. استارت‌آپ‌ها عموماً به دنبال جذب سرمایه‌گذاری هستند و قصد دارند به سرعت رشد کنند. در همین راستا می‌توان گفت که مهم‌ترین عامل موفقیت استارت‌آپ‌ها، توانایی تأمین نیازهای بازار و مشتریان است. به بیانی دیگر یک استارت‌آپ‌ موفق باید بتواند محصول یا خدماتش را با کیفیت و قیمت مناسب به مشتریان هدف خود ارائه کند.

به علاوه، موفقیت در جذب سرمایه و رعایت استانداردهای مدیریت منابع مالی نیز در راستای رشد استارت‌آپ‌ها بسیار مهم است. اما در کنار این‌ها، بهره‌مندی از تکنولوژی‌های پیشرفته، ایجاد تجربه کاربری مطلوب و فرآیندهای کسب و کار ساده و شفاف نیز به عنوان عوامل مؤثر در موفقیت استارت‌آپ‌ها شناخته می‌شوند. 

مهمترین عامل موفقیت استارت‌آپ‌ها

مهم‌ترین عامل موفقیت فین‌تک‌ها

گفتیم که فین‌تک یا فناوری مالی، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که سعی در کاربرد فناوری در صنایع مالی دارند. در واقع استفاده از روش‌های نوین برای پرداخت، وام‌دهی، سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی‌ها همگی در حوزه فعالیت فین‌تک‌ها قرار می‌گیرد. در این راستا مهمترین عامل موفقیت فین‌تک‌ها، تلاش برای ارائه‌ی خدمات و محصولات نوین، در کیفیتی استاندارد و بالا به مشتریان است.

علاوه بر این، همسو شدن با تغییرات سریع در بازار و فناوری، انعطاف‌پذیری در روش کار و همکاری با شرکای استراتژیک نیز از دیگر عوامل مهم موفقیت فین‌تک‌ها خواهد بود. در نهایت نیز بهره‌مندی از  تجربه کافی در زمینه‌ی فناوری و مالی، دسترسی به آنالیز دقیق بازار و سیستم پشتیبانی قوی و پاسخگوئی به نیازهای مشتریان می‌تواند نقش مهمی در موفقیت فین‌تک‌ها ایفا کند. 

مقاله موفق‌ترین فین‌تک‌های ایرانی آشنا شوید، از سایت رایان‌پی را از دست ندهید.

ویژگی‌های یک استارت آپ موفق 

 1. ایده نوین و خلاقانه: استارت‌آپ‌های موفق باید در درجه اول از ایده‌های جدید و خلاقانه‌ای برخوردار باشند. 
 2. تعریف بازار: استارت‌آپ‌ها باید از پیش بازار هدف خود را به درستی تعریف و تعیین کنند و سپس در راستای رسیدن به مشتریان هدف خود تلاش نمایند. 
 3. تکنولوژی: برخورداری از تکنولوژی به عنوان یک ابزار برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان، در واقع حرکتی در راستای رشد سریع و کاهش هزینه‌ها خواهد بود‌. 
 4. تجربه کاربری: استارت‌آپ‌ها باید در زمینه‌ی ایجاد یک تجربه‌ کاربری مطلوب تلاش کنند. 
 5. فروش بالا: استارت‌آپ‌ها می‌بایست بتوانند در نهایت محصولات و خدمات خود را در تیراژ بالا به مشتریان بفروشند و در این زمینه از به‌روزترین متدهای فروش بهره ببرند.
 6. کار تیمی: داشتن یک تیم قوی و با دانش و همدل برای استارت‌آپ‌ها الزامی خواهد بود‌.
 7. جذب سرمایه‌گذاری: استارت آپ‌ها باید بتوانند سرمایه‌ی لازم را جذب کنند تا در نهایت به رشد و توسعه‌ی فعالیت‌های خود سامان ببخشند.

ویژگی‌های یک فین‌تک موفق 

 1. نوآوری: اولین عامل در موفقیت فین‌تک‌ها نیز نوآوری است. فین‌تک‌های موفق باید قابلیت ارائه راهکارهای نوین و خلاقانه در حوزه‌های مالی را داشته باشند. 
 2. تمرکز بر مشتری: فین‌تک‌های موفق باید تمام نیازها و مشکلات مشتریان خود را بررسی کرده، بشناسند و در نهایت تلاش کنند راهکارهایی نوین برای حل آن‌ها ارائه دهند. 
 3. مجهز به فناوری: فین‌تک‌های موفق الزاما باید به کمک استفاده از فناوری و در عین‌حال همسویی با پیشرفت تکنولوژی، سازکار‌های خودشان را به‌روز نگه دارند.
 4. تعامل با صنعت: عامل مهم دیگر در موفقیت فین‌تک‌ها تعامل با صنعت به گونه‌ای است که دائماً در جریان تغییرات و تحولات صنایع باشد. 
 5. شبکه‌سازی: فین‌تک‌‌های موفق شبکه‌های بزرگی از همکاران، مشتریان و سرمایه‌گذاران دارند. 
 6. مدیریت مالی: فین‌تک‌ها باید قابلیت مدیریت مالی را در سازمان خود ایجاد کنند و حال و آینده‌ی کسب و کار خود را همواره به طور دقیق برنامه‌ریزی کنند. 
 7. توسعه پایدار: فین‌تک‌ها باید به توسعه‌ پایدار برسند و در عین‌حال که در مسیر رشد و توسعه گام برمی‌دارند، در مقابل مسائل اجتماعی و زیست محیطی نیز پاسخگو باشند.
ویژگی‌های یک فین‌تک موفق

برخی از استارت‌اپ‌های موفق ایرانی

 • سنجاب‌پرداز: یک استارت‌آپ فناوری اطلاعات است که در زمینه توسعه نرم‌افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری عمیق فعالیت دارد.
 • زودفود: یک پلتفرم آنلاین سفارش غذا که در حال حاضر در بیش از ۲۰ شهر ایران فعال است.
 • داتینگو: یک استارت‌آپ فناوری اطلاعات است که به توسعه نرم‌افزارهای مبتنی بر بلاکچین و تکنولوژی‌های مشابه آن مشغول است.
 •  دامین‌آگه: یک پلتفرم آنلاین خدمات دامین، هاستینگ و سئو که به صورت جامع خدمات را ارائه می‌دهد.
 • رسپینا: یک پلتفرم آنلاین برای ارائه خدمات حرفه‌ای به کاربران، از جمله خدمات طراحی وب‌سایت، تولید محتوا و بازاریابی دیجیتال.
 •  زنگ‌آسا: یک پلتفرم آنلاین برای فروش و اجاره ابزار و متعلقات موسیقی.
 • دانشگام: یک پلتفرم آنلاین برای ارائه دوره‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف، از جمله برنامه نویسی، طراحی وب‌سایت و بازاریابی دیجیتال.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا