درگاه پرداخت بدون کد مالیاتی

دریافت مالیات از قدیمی ترین روش‌ها برای مدیریت و اقتصاد کشورها است. با گسترش فناوری پرداخت و فین تک، دریافت مالیات نیز متفاوت شده است و ابزارهای مالیاتی نیز با سرعت فناورهای پیش نرفته اند و همین باعث شده تا توقفی در پیشرفت روش های پرداخت ایجاد تا ابزارهای مالیاتی به آنها برسند.

در ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۹ بصورت ضرب الاجل تصمیم گرفته شد کارت‌خوان و درگاه پرداخت بدون کد مالیاتی ثبت نشوند و همچنین متقاضیان جدید درگاه پرداخت اینترنتی و کارت خوان از بهمن ماه بدون تشکیل پرونده مالیاتی نمی‌توانند ابزارهای پرداخت را داشته باشند.از همین رو افراد باید نسبت به ثبت نام در سایت مالیاتی اقدام و با کد رهگیری دریافت شده از آن سامانه نسبت به تقاضای کارت‌خوان یا درگاه پرداخت اقدام کنند.

درخواست درگاه پرداخت اینترنتی فقط با احراز هویت

نگرانی و چالش‌های برای پرداخت یارها (ارائه دهنده درگاه پرداخت) و کسب و کارهای نوین وجود دارد، و باتوجه به اینکه عدم شفافیت بین سازمان مالیات و بانک مرکزی، شاپرک وجود ندارد بسیار از نگرانی‌ها و سوالات پاسخ درستی ندارند و نمی‌توان با قطعیت از نحوه برخورد و انجام اقدامات سخن گفت.  پرداخت‌یارها از سویی نگران ریزش ناگهانی کاربران خود هستند و کسب‌وکارهای کوچک بیم پرداخت مالیات را از درآمد اندک خود دارند. نبود زیرساخت و پاسخ ندادن به پرسش‌ها طرف بانک مرکزی نیز این روند را دامن زده است.

regv3

در حال حاضر برای داشتن درگاه پرداخت فقط با احراز هویت می‌توانید از خدمات درگاه پرداخت اینترنتی رایان پی بهرمند شوید و از طریق لینک زیر ثبت نام خود را انجام دهید.

در ادامه نحوه دریافت کدمالیاتی نیز آموزش داده شده است و می‌توانید از راهنمایی تصویر برای کد مالیاتی خود اقدام نمایید :

مطابق با بخشنامه‌ی صادر شده از سمت بانک مرکزی، از ۲۵ بهمن سال ۱۱۳۹۹، کلیه‌ی کسب و کارها و افرادی که متقاضی دریافت درگاه پرداخت اینترنتی هستند، در مرحله اول می‌بایست نسبت به تشکیل پرونده‌ی مالیاتی از طریق سامانه‌ی بانک مرکزی اقدام نمایند و پس از تکمیل پرونده‌ی مذکور و دریافت کد مالیاتی (کدپیگیری)، درخواست خود را مبنی بر فعال‌سازی درگاه پرداخت به شرکت پرداخت‌یار مورد تایید شاپرک ارسال نمایند.
*دقت بفرمایید در صورتی که حساب کاربری شما حقوقی می باشد، کدمالیاتی که اعلام می کنید باید کدمالیاتی حقوقی باشد.

*دقت داشته باشید حتما آدرس و کدپستی که در سایت اداره مالیات ثبت می کنید، باید با ادرس و کدپستی که در پنل کاربری خود در شرکت پرداخت یاری ثبت کرده اید مطابقت داشته باشد.

اولین مرحله برای شروع فرآیند دریافت کد مالیاتی (کد پیگیری)، ثبت‌نام الکترونیک و ورود به مرحله‌ی پیش‌ ثبت نام است. در این مرحله پس از ورود به وب‌سایت سازمان امور مالیاتی کشور  اطلاعات اولیه‌ای از شما ‌درخواست می‌شود که با تکمیل این اطلاعات، و انتخاب کلید ورود به ثبت نام وارد مرحله بعدی خواهید شد.

پیش ثبت نام در سازمان امور مالیاتی

ثبت نام برای کد مالیاتی

پس از انتخاب  “پیش ثبت‌نام جدید” وارد صفحه‌ی زیر می‌شوید. در این مرحله باید نوع ثبت‌نام (ثبت ‌نام انفرادی (بدون شریک) و مشارکت (حداقل یک شریک)، کد پستی اقامتگاه قانونی، شماره همراه و کد امنیتی را وارد نمایید و پیش ثبت‌ نام جدید را انتخاب نمایید.

فرم پیش ثبت نام

با وارد کردن اطلاعات در صفحه‌ی ورود به سامانه‌ی پیش ثبت‌نام الکترونیک کد ۴ رقمی برای تایید شماره تلفن همراه به شماره وارد شده پیامک می‌شود. لازم به ذکر است شماره تلفن همراه وارد شده برای ثبت ‌نام حتما باید به نام فرد متقاضی با کد ملی ثبت شده برای دریافت کد رهگیری مالیاتی باشد.

بعد از وارد کردن کد تایید شماره موبایل، ممکن است مجدد برای ورود اطلاعات خود را وارید و سپس بعد از ورود، تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

3

پس از تایید شماره تلفن همراه به این صفحه بروید. در این قسمت تاریخ تولد و تابعیت مودی دریافت کد رهگیری مالیاتی را وارد کرده و “استعلام اطلاعات و ادامه” را کلیک کنید.

4

در این مرحله بخشی از اطلاعات ثبت شده شما در مرحله‌ی پیش‌ثبت‌نام مورد بررسی قرار گرفته و پس از  استعلام صحت آن، در صورت وجود هر گونه مغایرتی، این مساله از طریق ارسال پیامکی به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد که در چنین شرایطی تنها نیاز است از انتهای صفحه، بخش نواقص اطلاعاتی، موارد خواسته شده را تکمیل کنید. بر روی نوع شغل شما مشخص شده است کلیک نمایید.

نواقص در کد مالیاتی

چنانچه اطلاعات اولیه‌ی پیش ‌ثبت نام شما مورد تایید سازمان قرار گیرد برای شما یک نام کاربری و کلمه عبور ایجاد خواهد شد. این اطلاعات به صورت پیامک برای شماره‌ای که ثبت کرده‌اید ارسال می‌شود. 

پس از تکمیل اطلاعات کاربری، وارد سامانه‌ی ثبت‌نام شوید و پس از ورود اطلاعات تکمیلی در خصوص بنگاه اقتصادی خود را در فرم‌های این سامانه تکمیل نمایید. همچنین می‌توانید اطلاعات پایه‌ای که در مرحله‌ی ثبت‌نام درج کرده‌اید را ویرایش نمایید. در نهایت پس از تکمیل تمام اطلاعات روی گزینه‌ی “ثبت” کلیک کنید.

چنانچه اطلاعات اولیه‌ی پیش‌ثبت‌نام شما مورد تایید سازمان قرار گیرد برای شما یک نام کاربری و کلمه عبور ایجاد خواهد شد. این اطلاعات به صورت پیامک برای شماره‌ای که ثبت کرده‌اید ارسال می‌شود. 

پس از تکمیل اطلاعات کاربری، وارد سامانه‌ی ثبت‌نام شوید و پس از ورود اطلاعات تکمیلی در خصوص بنگاه اقتصادی خود را در فرم‌های این سامانه تکمیل نمایید. همچنین می‌توانید اطلاعات پایه‌ای که در مرحله‌ی ثبت‌نام درج کرده‌اید را ویرایش نمایید. در نهایت پس از تکمیل تمام اطلاعات روی گزینه‌ی “ثبت” کلیک کنید.

پس از انتخاب تایید نهایی اطلاعات وارد این اول می‌شوید. در این مرحله گزینه‌ی تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری را انتخاب کنید. سپس یک کد رهگیری ۱۰ رقمی برای شما پیامک می‌شود.

در صورت صحت اطلاعات وارد شده و راستی‌آزمایی توسط سازمان امور مالیاتی، رمز عبور و نام کاربری ورود به پرتال امور مالیاتی به شماره‌ همراه شما پیامک می‌شود. برای ورود به پرتال امور مالیاتی و تکمیل مراحل ثبت‌نام در سامانه، با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیامک شده مجددا وارد صفحه‌ی مذکور شوید.

https://register.tax.gov.ir/Pages/Login

دریافت درگاه پرداخت با کد مالیاتی

چنانچه اطلاعات شما مورد تایید قرار گیرد، پرونده به وضعیت ۴۵ به معنای اتمام فرآیند ثبت‌نام و امکان استفاده از تمامی خدمات مشخص شده در پرتال سازمان امور مالیاتی و ثبت ‌نام کامل تغییر پیدا خواهد کرد.

آیا امکان دریافت درگاه پرداخت بدون کد مالیاتی امکان پذیر است؟

اگر بخواهیم به این سوال بصورت صریح جواب داشته شود، خیر، بدوم کد مالیاتی براساس قوانین کشور ارائه درگاه پرداخت امکان پذیر نیست، ولی برخی از شرکت‌های پرداخت یار که وظیفه تسهیل کردن شرایط پرداخت برای کسب و کارها را دارند با مجوزهای لازم، سعی کرده‌اند، همکاری لازم با گسب و کارهای آنلاین را داشته باشند.

برخی از شرکت‌ها نیز برای ساده کردن فرایند دریافت کد مالیاتی، از طریق API با سامانه مالیات کشور، بصورت اتوماتیک کدمالیاتی را صادر میکنند تا فرایند دریافت درگاه پرداخت برای صاحبان کسب و کار تسهیل و سریع‌تر انجام شود.

آیا فروشگاه‌های اینترنتی هم موظف به پرداخت مالیات هستند؟

با توجه به قوانین جدید و الزامی شدن کدمالیاتی برای کسب و کارهای اینترنتی، فروشگاه‌های اینترنتی نیز باید مالیات پرداخت کنند. به طور کلی باید گفت به داشتن و استفاده از درگاه‌های پرداخت، مالیات تعلق نمی‌گیرد در واقع مالیات درگاه پرداخت اینترنتی مربوط به درآمد حاصل از این درگاه‌ها است و هیچ مالیات جداگانه و مستقلی دیگری در کار نیست. در این میان نکته این است که طبق قانون بودجه‌ی سال ۱۴۰۰ تا سقف مشخصی از درآمد‌هایی که تراکنش‌ آن‌ها به وسیله‌ی درگاه‌های پرداخت اینترنتی، ثبت شده است از مالیات و ثبت نام اظهارنامه‌‌ مالیاتی، معاف هستند. یعنی اگر سقف درآمد و تراکنش‌های شما در طی سال، ۴۸ میلیون تومان باشد، از پرداخت مالیات معاف می‌شوید. از طرفی درصد متناسبی از مالیات به بقیه درآمد‌ها و تراکنش‌ها تعلق می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله “شفاف سازی مالیات برای کسب‌و‌کارها اینترنتی” مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا