درگاه پرداخت درون برنامه ای چیست؟

درگاه پرداخت درون برنامه ای سرویسی است که به کاربران امکان می‌دهد با استفاده از روش پرداخت ترجیحی خود، در یک برنامه تلفن همراه خرید کنند. به عبارت دیگر، این یک سیستم پردازش پرداخت است که در یک برنامه ادغام شده تا تراکنش‌های بین کاربر و توسعه‌دهنده اپلیکیشن یا کسب‌وکار را تسهیل می‌کند.

بسیاری از اپلیکیشن‌ها و بازی‌هایی که روی گوشی‌های هوشمندمان نصب کرده‌ایم، نیاز به پرداخت درون برنامه ای دارند. در واقع پرداخت درون برنامه ای امکان ارتقاء بازی و استفاده از خدمات و امکانات برنامه‌ها را برای ما فراهم می‌‌کند‌. اما چگونه می‌شود پرداخت درون برنامه ای انجام داد؟ آیا ممکن است بدون خروج از اپلیکیشن تراکنش مورد نیاز را انجام داد؟ شما می‌توانید به کمک درگاه پرداخت درون برنامه ای رایان‌پی، پرداخت‌های درون برنامه ای یا همان پرداخت‌های موبایلی را انجام دهید. 

پرداخت درون برنامه ای چیست؟

پرداخت درون برنامه ای که با حروف اختصاری In-app Payment) IAP) نیز شناخته می‌شود، یک امکان جانبی است که هر اپلیکیشنی می‌تواند از آن بهره‌مند باشد و پرداخت آنلاین را برای مخاطبان خود ممکن سازد. برای محقق شدن امکان پرداخت درون برنامه ای در اپلیکیشن‌ها، نیاز به درگاه پرداخت درون برنامه ای یا همان IAP خواهیم داشت. این نوع درگاه پرداخت نوعی ابزار توسعه اپلیکیشن‌‌ها به‌شمار می‌رود. برای نمونه در سازوکار درگاه پرداخت درون برنامه ای با رایان‌پی، مبلغ و اطلاعات دیگر به صورت خودکار ثبت می‌شود و بنابراین محال است در انجام تراکنش خطای انسانی رخ دهد‌. به کمک این نوع درگاه، کاربر بدون نیاز به بیرون آمدن از صفحه‌ اپلیکیشن، به سادگی تراکنش مورد نظر خود را انجام می‌دهد. 

پرداخت درون برنامه‌ای چیست؟

چرا پرداخت درون‌برنامه‌ای محبوب است؟

آمارها نشان می‌دهد که اپلیکیشن‌هایی که از درگاه پرداخت درون برنامه ای بهره‌مند هستند، به شکل قابل توجهی نزد مخاطبان از محبوبیت بیش‌تری برخوردارند. عوامل این محبوبیت را می‌توان به شکل زیر فهرست کرد:

  • سرعت بالای انجام تراکنش و تسریع فرآیند خرید
  • امنیت بالا و به صفر رسیدن احتمال خطای انسانی
  • کوتاه و ساده شدن فرآیند خرید و پرداخت و بهبود تجربه کاربری

نحوه الحاق درگاه پرداخت درون برنامه ای به اپلیکشین‌ها

به طور کلی دو وضعیت متفاوت برای الحاق درگاه پرداخت درون برنامه ای به اپلیکیشن‌ها وجود دارد که در ادامه این دو وضعیت را در مورد درگاه رایان‌پی شرح خواهیم داد:

روش اول: به کمک مکانیزم webview 

در این روش صفحه پرداخت درگاه پرداخت اینترنتی، از طریق برنامه پرداخت و به کمک مکانیزم webview درون برنامه پرداخت ایجاد می‌شود و از آن پس کاربر می‌تواند مشخصات کارت بانکی خود را در آن ثبت کند. آنگاه تراکنش مورد نظر به طور مستقیم روی درگاه نصب شده انجام خواهد شد. 

روش دوم: به کمک API

در این روش برنامه پرداخت، از امکانات نرم‌افزاری یکی از شرکت‌های ارائه دهنده درگاه پرداخت مانند رایان‌پی که API ارائه می‌کنند استفاده می‌شود. این API وظیفه برقراری ارتباط برنامه پرداخت و درگاه پرداخت را خواهد داشت. بر این اساس ابتدا اطلاعات کارت بانکی توسط کاربر در برنامه پرداخت ثبت می‌شود و سپس اطلاعات به کمک API مذکور به درگاه پرداخت درون‌برنامه‌ای ارسال خواهد شد تا انجام تراکنش به صورت خودکار مقدور شود. شما می‌توانید با کلیک بر روی این لینک به راهنمای کامل api درگاه پرداخت درون برنامه‌ ای رایان پی دسترسی داشته باشید.

نحوه الحاق درگاه پرداخت درون برنامه ای با api

آیا پرداخت موبایلی با پرداخت درون برنامه ای یکسان است؟

درگاه پرداخت درون برنامه ای نوعی درگاه اینترنتی است که امکان پرداخت آنلاین را در اپلیکیشن‌های موبایل و نرم‌افزارهای کاربردی داخل آن‌ها ‌فراهم می‌آورد. اما به یاد داشته باشید که پرداخت موبایلی مترادف با پرداخت درون برنامه ای نیست. در حقیقت پرداخت موبایلی از طریق ورود به برنامه‌ای مجزا مثل همراه بانک صورت می‌پذیرد، در حالی که فرآیند پرداخت با درگاه درون برنامه ای رایان‌پی به گونه‌ای است که کاربر از محیط اپلیکیشن مورد استفاده خارج نمی‌شود و تراکنش را درون اپ انجام می‌دهد. بنابراین پرداخت موبایلی تفاوت بسیار عمده‌ای با درگاه پرداخت درون برنامه ای خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا