مراحل و آموزش دریافت کد رهگیری مالیاتی یا کد مالیاتی

با توجه به آیین‌نامه‌ی بانک مرکزی که در بهمن‌ماه سال ۹۹ ابلاغ شد، ارائه کد رهگیری مالیاتی برای دریافت ابزارهای پرداخت مانند کارتخوان‌ها و درگاه‌های بانکی الزامی خواهد بود. در این مقاله تلاش می‌کنیم نحوه ثبت‌نام و مراحل دریافت کد مالیاتی را آموزش دهیم‌.

چرا باید کد رهگیری مالیاتی دریافت کنیم؟

آیین‌نامه مالیاتی بانک مرکزی ساختار منظمی ایجاد کرده است که بر اساس آن، تمام مودیان مالیاتی موظف‌‌اند که با توجه به شغل‌شان در سامانه‌ی امور مالیاتی کشور ثبت‌نام کنند. در غیر این حالت نمی‌توانند وظایف مالیاتی خودشان مانند تسلیم اظهارنامه را به انجام رسانند. بنابراین بر مبنای این سیستم مالیاتی، تمام مشاغلی که کدگذاری می‌شوند، به عنوان یک شغل مدون و رسمی در سامانه‌ی سازمان امور مالیاتی کشور شناخته خواهند شد.

چنانچه شغل جدیدی نیز شناسایی شود، امکان اضافه کردن آن به سامانه نیز وجود خواهد داشت. همچنین در مورد مشاغل بازرگانی نیز طبقه‌بندی و کدگذاری بر اساس میزان تولیدات داخلی و واردات آن‌ها محاسبه می‌گردد. بنابراین مشاغل مختلف بسته به شرایط‌ و نوع کارکردشان از سیاست‌های حمایتی نیز برخوردار می‌شوند.

مراحل دریافت کد مالیاتی

1. ثبت نام

برای دریافت کد مالیاتی در نخستین گام نیاز است که در “پنجره ملی خدمات دولت هوشمند” ثبت نام کنید، این سامانه برای یکپارچه‌سازی تمام اموری دولتی است. همچنین با دانلود اپلیکیشن این سامانه می‌توانید امور مربوط به خدمات دولت را در گوشی همراه خود نیز انجام دهید.

فرض ما در این متن آموزشی این است که شما برای اولین بار اقدام به دریافت کد رهگیری مالیاتی می‌کنید.

وارد سایت https://sso.my.gov.ir/login شوید. بعد از وارد کردن شماره موبایل و کد امنیتی، کد تایید به شماره شما پیامک می‌شود.

1.my gov login
وارد کردن شماره موبایل و کد امنیتی
2.my gov code
کد تایید ارسالی به شماره خود را وارد نمایید
3.my gov meli 1
برای ثبت نام، کدملی و تاریخ تولد استعلام گرفته می‌شود
4.my gov posti 1
کد پستی خود را وارد نمایید

2. ورود به سامانه و درگاه ملی مالیات

پس از ورود به پنجره ملی، از بالا عبارت “مالیات” را سرچ نمایید و سپس وارد “درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی” شوید.

درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی

تشکیل پرونده مالیاتی

 تا به اینجا، شما ثبت نام و وارد خدمات مربوط به سازمان امور مالیاتی شده‌اید، درگاه پرداخت نیاز به کد مالیاتی دارد، برای اینکه شاپرک اطلاعات مالیاتی شما را تایید کند، 4 گام مربوط به تشکیل پرونده مالیاتی را باید به طور کامل انجام دهید. در ادامه این 4 گام را پیش خواهیم برد.

سایت سازمان امور مالیاتی
نمای از خلاصه وضعیت در سازمان امور مالیاتی
my tax gov 1
از منو سمت راست، فهرست پرونده و پرونده عملکرد را انتخاب نمایید و “ایجاد پرونده مالیات بر درآمد جدید” را کلیک کنید

1. پیش ثبت‌نام جدید

پس از انتخاب گزینه پیش ثبت‌نام جدید، صفحه تازه‌ای برای شما باز می‌شود. در این صفحه شما باید نوع ثبت‌نام (انفرادی یا مشارکتی) را انتخاب کنید. سپس کد پستی محل اقامت، شماره تماس تلفن همراه، و کلمه امنیتی را وارد نمایید و در نهایت نیز مجدداً روی گزینه پیش ثبت‌نام جدید کلیک کنید.

آن‌گاه یک کد ۴ رقمی برای شماره تلفن همراه شما ارسال می‌شود که در واقع کد تایید شماره تلفن است. در این فرآیند شماره تلفنی که ارائه می‌کنید، الزاما باید به نام خودتان ثبت شده باشد. اگر شماره تلفن‌تان تایید شد، صفحه تازه‌ای باز خواهد شد. اطلاعات خواسته شده از جمله تاریخ تولد و تابعیت را وارد کنید و در نهایت گزینه استعلام اطلاعات و ادامه را انتخاب نمایید.

my tax gov 2
ورود به سامانه پیش ثبت نام مالیات
my tax gov 3
کد پیامک شده را وارد کرده و بر روی ثبت و ادامه کلیک نمایید
my tax gov 4
تابعیت را انتخاب کنید و سپس بر روی استعلام و ادامه کلیک نمایید

تا اینجای کار شما پیش ثبت نام برای کد مالیاتی را انجام داده‌اید، پرونده جدیدی هم که در گام صفر است در پرونده‌های شما ایجاد شده است.

در ادامه باید نواقص مشخص شده را تکمیل کنید تا پرونده مالیاتی شما در گام 4 قرار بگیرید و مشکلی برای استعلام شاپرک برای دریافت درگاه مستقیم وجود نداشته باشد.

رفع نواقص اطلاعاتی در پیش ثبت نام مالیاتی

در انتها، نواقص اطلاعاتی نمایش داده شده است که با کلیک بر روی هر کدام از آنها، امکان ثبت اطلاعات مربوط به نقص اطلاعاتی را دارید.

نواقص مربوط به پرونده مالیاتی

1. نوع شغل شما هنوز مشخص نشده است. با توجه به اینکه شما به صورت انفرادی ثبت نام کرده اید باید نوع شغل انفرادی خود را مشخص نمایید.

my tax gov 6 1
اطلاعات که اجباری هستند را به دقت وارد نمایید، صنف و اتحادیه صنفی خود را نیز مشخص نمایید

ثبت محل اقامتگاه قانونی روی نقشه انجام نشده است.

my tax gov 7
موقعیت فروشگاه را براساس کد پستی وارد شده مشخص نمایید و ثبت نمایید

با توجه به استيجاری بودن اقامتگاه قانونی، لطفا اطلاعات مالکان را وارد نماييد.

my tax gov 8
بر اساس اطلاعات مالک ملک فروشگاه ، موارد خواسته شده تکمیل و ثبت نمایید

بعد از رفع نواقص موجود، شما پیش ثبت نام مالیات کسب و کار خود را انجام داده‌اید و کد رهگیری در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم، باید گام‌های بعدی پرونده مالیاتی را نیز انجام دهید.

my tax gov 9
مجدد وارد پرونده‌های عملکرد خود شوید و بر روی جزئیات پرونده مد نظر خود کلینک نمایید.
my tax gov 10
بر روی “بروزرسانی و تکمیل ثبت نام کلیک نمایید.
my tax gov 11
نواقص موجود در بخش نیازمندیها مشخص شده است که با کلیک بر روی هر کدام، اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

 مودي گرامی مي بايست حداقل يک شماره شبا مرتبط با اين پرونده الکترونيک را ثبت نمائيد، توجه داشته باشيد شماره شبا/ شباهای اعلام شده در اين پرونده امکان ثبت در هيچ پرونده الکترونيک ديگر را نخواهند داشت.

شما باید برای کسب و کار خود یک شماره شبا ثبت کنید، که مشخص کننده درامد شما خواهد بود، به نکته‌ای توجه کنید این شماره شبا با شماره شبای که در زمان دریافت درگاه پرداخت هستید باید یکسان باشد تا تطابق آنها مورد تایید قرار بگیرد.

هر شماره شبا هم باید برای یک پرونده مالیاتی در نظر گرفته شود.

اطلاعات فعاليت آیسیک و ایتا شما تکميل نمی‌باشد.

my tax gov 12
فعالیت‌های خود را بر اساس آیسیک 5 و اینتاکد باید تکمیل نمایید
my tax gov 13
نمونه از ایسیک کد مالیاتی

نوع فعالیت شما اگر فروش اینترنتی است، توزیع و بازرگانی را انتخاب نمایید، برای یافتن راحتر کد می‌توانید از جدول کد ایسیک استفاده کنید.

my tax gov 14
نمونه از ایتا کد مالیاتی

اگر باتوجه به کسب و کار شما، نواقص دیگری داشتید، با مراجعه به آن و ثبت اطلاعات، پرونده مالیاتی خود را تکمیل نمایید.

درگاه پرداخت بدون مالیات

به طور کلی کسب و کارهای اینترنتی بدون درگاه پرداخت آنلاین دچار چالش خواهند شد. اکنون این پرسش پیش می‌آید که آیا نوعی از درگاه پرداخت نیز وجود دارد که شامل معافیت مالیاتی شده و درگاه بدون کد مالیاتی دریافت کنند؟ همان‌طور که گفته شد از اواخر بهمن‌ماه سال ۹۹ اخذ کد رهگیری مالیاتی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی، یک‌ امر الزامی شد و به تصویب مجلس نیز رسید. اما توجه داشته باشید که اولا اخذ کد مالیاتی لزوما به معنای پرداخت مالیات نخواهد بود. بنابراین صاحبان کسب و کارها تا حد زیادی به دلیل عدم اطلاع کافی از قانون‌های مالیاتی دچار نگرانی می‌شوند.

دریافت کد رهگیری مالیاتی، برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی، صرفا به منظور شناسایی کسب و کارها صورت می‌پذیرد. در واقع دریافت کد مالیاتی به معنای پرداخت مالیات در ازای تراکنش‌های انجام شده نخواهد بود. بلکه سازمان امور مالیاتی مستقیما بررسی حساب‌ها و گرفتن مالیات از کسب و کارها را بر عهده ندارد. به جز مواردی که به علت گردش بالای حساب‌ها یعنی اعداد بالای 5 میلیارد تومان، به بررسی حساب اقدام می‌کند. بنابراین داشتن درگاه پرداخت، به منزله‌ی بررسی تراکنش‌ها توسط سازمان مالیاتی نخواهد بود. در حقیقت تا زمانی که کسب و کارها اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند و فرآیند خود اظهاری را به درستی انجام دهند، مالیات اضافه‌ای پرداخت نخواهند کرد.

سوالات متداول

 • آدرس سایت امور مالیاتی

  آدرس اصلی سایت امور مالیاتی https://tax.gov.ir است، اما برای دریافت کد مالیاتی اول باید در سامانه درگاه ملی ثبت نام کنید تا پنل امور مالیاتی خود را مشاهده نمایید.
  پنل امور مالیاتی : my.tax.gov.ir
  درگاه ملی : sso.my.gov.ir/login

 • مالیات درگاه چگونه محاسبه می‌شود؟

  به طور کلی مالیات بر درامد محاسبه می‌گردد، در صورتی که اظهارنامه شما دارای درآمد نباشد، مالیاتی نیز پرداخت نخواهید کرد. برای اطلاع بیشتر به مقاله شفاف سازی مالیاتی مراجعه نمایید.
  https://rayanpay.com/online-business-tax-calculation

 • پرونده مالیاتی من در گام چند است؟

  my tax gov 9

  برای این موضوع وارد پنل امور مالیاتی خود شوید، از منو سمت راست پرونده عملکرد و ارزش افزوده را انتخاب نمایید.

 • تفاوت کد مالیاتی و اقتصادی چیست؟

  کد اقتصادی/ کد مالیاتی در پنل مالیاتی

  کد مالیاتی همان کد رهگیری است، کد اقتصادی برای اشخاص حقوقی ترکیبی از کد ملی و کد صنف است و حقوقی نیز در روزنامه رسمی دارای کد اقتصادی هستند. کد اقتصادی در پنل امور مالیاتی نیز قابل مشاهده است.

 • کد صنف در پرونده مالیاتی

  کد صنف مربوط به شاپرک و درگاه پرداخت می‌باشد، از نظر ارتباط نوع فعالیت کسب و کار در مالیات، کد صنف، اینماد یکی باشند/

 • شماره شبا من در پرونده مالیاتی چیست؟

  پس از ورود به درگاه ملی وارد لینک زیر شود
  https://register.tax.gov.ir/Pages/Action/Info/Showtab/5

 • اگر چند سایت داشته باشیم باید کد مالیاتی مجزا بگیرم؟

  اگر شما دارای چندین سایت هستید باید برای هر کدام پرونده مالیاتی مجزایی ایجاد نمایید. همچنین شماره شبا مجزا برای هر کدام مشخص نمایید. به ازای هر کسب و کار نیاز دارید پرونده مالیاتی ایجاد شود.

 • کد مالیاتی و اینماد به نام یک شخص باید باشد؟

  بله، اینماد، پرونده مالیاتی باید هر دو به نام یک شخص باشد. در صورت حقوقی به اسم مدیرعامل باید باشد.

 • امکان تغییر اینماد و پرونده مالیاتی وجود دارد؟

  امکان ویرایش در اینماد و پرونده مالیاتی وجود دارد، امکان درج چند نوع کسب و کار در اینماد نیز وجود دارد.

2 دیدگاه دربارهٔ «مراحل و آموزش دریافت کد رهگیری مالیاتی یا کد مالیاتی»

 1. سلام ، محل اقامتگاه قانونی ، باید محل سکونت و منزل رو ثبت کنیم ؟ یا محل کسب و مغازه را ثبت کنیم ؟ ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا