4 معیار مهم استخدام سئوکار و نحوه تنظیم قرارداد با او

هیچ می‌دانستید سئو‌کار یا همان کارشناسان و متخصصان سئو می‌توانند مثل یک نردبان صعود برای وب‌سایت‌ شما عمل کند؟ نردبانی که هر کدام از  پله‌های آن معیارهایی است که برای بهینه‌سازی سایت خود از کارشناس سئو باید انتظار داشته باشید. خب از آن‌جایی که فرآیند سئو در دنیای وب با مفهوم بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو و بالا بردن رتبه‌‌ی گوگل تعریف می‌شود، اهمیت ویژه‌ای دارد، خصوصاً در سال‌های اخیر که به دلیل فراگیر شدن اینترنت، بازار سئو ‌و رقابت بین فروشگاه‌های اینترنتی برای دیده‌شدن و در نهایت رسیدن به فروش محصولات و خدمات به‌قدری داغ است که هر کسی را به سمت خود جذب می‌کند‌.

 اما در این میان مسئله‌ی مهم، نحوه‌ی عملکرد فروشگاه یا همان شرکت و تنظیم قرارداد با سئوکار است به شکلی که دچار سردرگمی نشود و انتظارات را برآورده کند. راستش قبل از هر کاری شما به عنوان صاحب کسب‌وکار در یک وب‌سایت باید تمام جوانب و محدودیت‌ها و امکانات خود را بررسی کنید و بعد معیارهای خود را مشخص کنید. شاید بپرسید این معیارها چیست و چطور مشخص کنیم؟‌ برای پاسخ جامع پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ی این مقاله از رایان‌پی با ما همراه باشید.

چگونه برای سایت متخصص سئو انتخاب کنیم؟

از ورود سئو به دنیای وب و دیجیتال مارکتینگ زمان زیادی نمی‌گذرد و حتی در حال حاضر یک رشته‌ی تحصیلی‌ مختص به این مفهوم وجود ندارد و علاقه‌مندان به شکل تجربی و آموزش‌های غیر دانشگاهی به کسب مهارت و دانش در این زمینه می‌پردازند. به همین دلیل شاید انتخاب فردی که بتواند به شکل حرفه‌ای و تخصصی سئو‌ سایت شما را انجام بدهد، کمی سخت باشد.

در این مسیر در گام اول شما باید بزرگی کسب‌وکار خود را بررسی کنید، بعد با توجه به نوع محصولات و خدماتی که در بازار عرضه می‌کنید و رقابتی که وجود دارد از سئوکار انتظارات معقول داشته باشید.

البته بعضی از دارندگان سایت‌های کسب‌وکار ترجیح می‌دهند که کل مسئولیت را به دست شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات سئو بسپارند، اما حواس‌تان باشد با این حال هم بهترین استراتژی برای شما به عنوان دارنده‌ی سایت، دانستن اصول اولیه‌ی سئو و معیارهای درست در انجام فرایند سئو برای صعود در رقابت جایگاه است تا بتوانید سایت را با خیال راحت به دست سئوکار بسپارید. با این حساب بیایید در ادامه بدانیم که دقیقاً این معیارها چه چیزهایی هستند.

انتخاب متخصص سئو

معیار اول: بهبود رتبه در موتور‌های جستجو به خصوص گوگل

بدون شک اولین چیزی که شما برای بالا رفتن ترافیک سایت و افزایش فروش به آن نیاز دارید، بهبود جایگاه سایت‌تان در رتبه‌های موتورهای جست‌وجو است که در راس آن‌ها گوگل قرار دارد.‌ یک سئوکار حرفه‌ای باید اصول و فاکتورهای بهبود رتبه سایت در گوگل و نحوه‌ی عملکرد آن را بداند.

معیار دوم: تحلیل و آنالیز سایت

از معیارهای مهمی که صاحبان کسب‌و‌کارهای اینترنتی در فرایند سئو از کارشناس و متخصص سئو انتظار دارند،  تحلیل و آنالیز سایت، از طریق ابزارهای مختلف در این زمینه است. این کار به خصوص در زمانی که وب‌سایت صفر نیست اهمیت ویژه‌‌ای دارد، یعنی زمانی که وب‌سایت شما قبلاً دست یک سئوکار دیگر بوده است. در این وضعیت اولین انتظار شما باید آنالیز دقیق باشد. البته با توجه به این معیار در کل ابزارهای زیر می‌تواند جزو اولویت‌ها باشد:

  • تسلط بر روی ابزار گوگل آنالیتیکس برای تجزیه و آنالیز اطلاعات وب‌سایت
  • تسلط بر روی ابزار سرچ‌کنسول برای رصد عملکرد وب‌سایت در نتایج جست‌وجو

معیار سوم: دانش کافی

بدون شک داشتن دانش کافی در زمینه‌های مختلف و پیاده‌سازی آن بر روی وب‌سایت فرآیند سئو را سرعت می‌بخشد و بر روند افزایش ترافیک سایت و بالا رفتن شانس خرید مشتری تأثیر مثبت می‌گذارد. احتمالاً می‌پرسید سئوکار برای سئوی سایت باید در چه زمینه‌هایی دانش کافی داشته باشد؟

تحلیل کلید واژه‌ها:

کلمات کلیدی آن دسته از کلماتی هستند که کاربران با توجه به حوزه‌‌های مختلف آن‌ها را سرچ می‌کنند و از طریق درج آن‌ها در گوگل به دنبال بر طرف کردن نیاز خود می‌گردند. خب با این اوصاف مهارت تحقیق در مورد کلمات کلیدی و استفاده‌ از آن به طور مثال در مقاله‌ها و تبلیغ‌نویسی اهمیت خاصی دارد. از طرفی این کلمات باید ارزش تجاری داشته باشند تا مخاطب واقعی را به سمت سایت شما بکشند و خیلی زود به مشتری تبدیل کنند‌.

سئوی خارجی:

سئوی خارجی از ارکان اصلی بهبود رتبه‌ی سایت است و به جرئت می‌توان گفت نیمی از مسئولیت بالا رفتن و دیده شدن سایت را بر دوش می‌کشد. مهارت و دانش در زمینه‌ی سئو خارجی شامل اقداماتی است که خارج از وب‌سایت شما صورت می‌گیرد و استراتژی اصلی آن حول محور لینک‌های وب‌سایت‌های دیگر درباره‌ی وب سایت شما می‌چرخد.

سئوی داخلی:

سئوی داخلی شامل موارد قابل کنترل در داخل سایت شما است، از جمله محتوای مخاطب پسند و جذاب، URLهای بهینه‌سازی شده، تگ‌عنوان، لینک‌های داخلی، متن alt تصاویر و کلمات کلیدی. البته این نکته را هیچ‌وقت فراموش نکنید که تولید محتوا به عهده‌ی سئوکار نیست. اما باید با هر نوع محتوایی مثل محتوای متنی، بصری، عکس و اینفوگرافی تا حدی آشنا باشد.

ساخت بک‌لینک:

بک‌لینک‌ها در دسته‌ی سئوی خارجی قرار می‌گیرند و لینک‌هایی هستند که از سایت‌های دیگر به سایت شما داده شوند. شناسایی انواع بک‌لینک‌ها و فاکتورهای مهم در دریافت بک‌لینک آن‌قدری مهم است که سئوکار باید با استفاده از بک‌لینک‌های با کیفیت باعث کسب رتبه‌ی سایت در گوگل بشود.

بهبود رتبه در موتورهای جستجو

معیار چهارم: توجه به تغییر الگوریتم‌های گوگل و به‌ روزرسانی اطلاعات

قاعده و قوانین گوگل مدام در حال تغییر و به‌روزرسانی است، به همین دلیل کارشناس سئو باید همیشه اطلاعات خود را به‌روز نگه ‌دارد. اطلاعات قدیمی و عدم توجه به الگوریتم‌های جدید موجب افت رتبه‌ی سایت می‌شود؛ پس یکی از انتظارات مهم از سئوکار بررسی تغییرات الگوریتم‌ گوگل و دنبال کردن مقاله‌ها و اخبار روز سئو است.

چه مواردی در قرار داد سئو سایت با سئوکار مهم است؟

تا این‌جا به بیان جزئی معیارهای قابل انتظار از سئوکار پرداختیم‌، اما در نهایت به طور کلی برای بستن قرارداد باید به موارد زیر توجه کنید: 

  • حتما تارگت یا همان قیمتی که در بازار سئو توسط معامله‌گر یا تحلیل‌گر پیش‌بینی می‌شود، داشته باشید
  • تعیین کنید که می‌خواهید در یک حوزه یا از طریق یک کلمه‌کلیدی ورودی‌های سایت خود را بالا ببرید
  • با توجه به بودجه‌ و کسب‌وکارتان میزان تولید محتوا را به شکل تقریبی مشخص کنید‌
  • تاریخ شروع و پایان قرارداد و همچنین هزینه‌ها را مشخص کنید
  • ارزیابی و بررسی سئوی فنی سایت را مطرح کنید‌
  • درخواست گزارش‌دهی ماهانه طبق زمان‌بندی داشته باشید
  • مشخص کنید مسئولیت و هزینه‌ی تولید محتوا و بک‌لینک و رپرتاژ بر عهده‌ی سئوکار است یا شما

قرارداد سئوکار

کلام پایانی:  سئو‌سازی سایت حوزه‌ی بکر و نوپایی است که برای بهینه‌سازی و دیده‌شدن سایت و در نهایت ایجاد ترافیک بالا بسیار کمک‌کننده است. امروزه با ورود کسب‌وکارهای مختلف در دنیای اینترنت و ساخت فروشگاه‌های اینترنتی در وب‌سایت‌ها رقابت برای بالا رفتن رتبه‌ی سایت در موتورهای جست‌وجو و تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل به قدری بالاست که صاحبان وب‌سایت‌ها به اولین چیزی که فکر می‌کنند سئو‌ است.

اما در این مسیر همان‌طور که در این مقاله هم پرداختیم اگر شما هم به دنبال سئوی سایت‌ خود هستید، آشنایی اولیه با سئو و دانستن معیارهایی که برای فرایند سئو باید از سئوکار انتظار داشته باشید، بسیار مهم است؛ چراکه اگر بدون تحقیق در مورد این معیارها به سمت بستن قرارداد با مدیر و کارشناس سئو بروید در واقع بی‌گدار به آب می‌زنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا