چرا هرچه روش‌های پرداخت کمتر باشد بهتر است؟

انتخاب‌های زیاد می‌تواند موجب تضعیف قدرت تصمیم‌گیری کاربران شود. متاسفانه این موضوع در هنگام پرداخت‌های الکترونیک نیز صادق است و زمان آن فرا رسیده تا خرده‌فروشان و شرکت‌های خدمات مالی دیجیتال تجربه پرداخت آنلاین را برای مشتریان هوشمند‌تر و هدفمند‌تر کنند. در این راستا در ادامه این مقاله قصد داریم تا به بررسی موضوع صفحه پرداخت خلوت‌تر، تجربه کاربری بهتر به طور کامل پردازیم. 

پرداخت‌های تجارت الکترونیکی: امتیازی مثبت برای پذیرش روش‌های پرداخت چندگانه

برند‌های تجارت الکترونیک (E-Commerce brands) به طور معمول تا حد امکان از گزینه‌های پرداخت محبوب در وب‌سایت‌های خود بهره می‌برند و از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. البته این مسئله خیلی دور از انتظار هم نیست. مشتریان همواره انتظار دارند تا روش‌های پرداخت متعددی در اختیار آن‌ها قرار داده شود تا بتوانند گزینه پرداخت مناسب را بنا بر میل خود انتخاب کنند. همچنین این موضوع وابستگی کسب و کار‌ها را به ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت کاهش می‌دهد.

اما آیا یک صفحه پرداخت شلوغ با گزینه‌های متعدد واقعا بهترین تجربه خرید را برای مشتریان فراهم می‌کند؟ در جواب باید بگوییم که به احتمال زیاد خیر! در واقع، بر اساس تحقیقات موسسه Baymard، اغلب فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانند نرخ تبدیل خود را تنها از طریق بهبود طراحی در فرآیند پرداخت تا 35 درصد افزایش دهند.

پرداخت‌های تجارت الکترونیکی

معایب پذیرش روش‌های پرداخت چندگانه

زمانی که مشتریان در طی فرآیند خرید به صفحه پرداخت هدایت می‌شوند، مجموعه‌ای از گزینه‌های گیج‌کننده مانند: پرداخت با کارت، سپرده‌های مستقیم بانکی، کیف پول‌های دیجیتالی، پرداخت در محل و درگاه پرداخت برای آن‌ها نمایش داده می‌شود. علاوه بر این موارد، روش‌های نوظهور پرداخت نظیر پرداخت با ارز دیجیتال و کد‌های QR را نیز در نظر بگیرید.

با تمامی این انتخاب‌ها، شلوغ شدن صفحات تسویه حساب مسئله‌ای انکار‌ناپذیر خواهد بود. همچنین صاحبان کسب و کار می‌بایست از طرف مشتریان خود، نه تنها انواع پرداخت‌هایی را که سایت‌های تجارت الکترونیک از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، بلکه روش‌های پرداخت مختلف را نیز در اختیار خرده‌فروشان قرار دهد. به طور مثال، یک خرده‌فروش ممکن است از روش پرداخت X و دیگری از روش پرداخت Y استفاده کند. بنابراین مشتری که به صورت آنلاین در حال خرید از هر دو خرده‌فروش مد نظر است، باید چندین حساب پرداخت برای چندین خرده‌فروش با مناطق جغرافیایی مختلف ایجاد کند که امری بسیار دور از ذهن است.

انتخاب بیشتر، آشفتگی بیشتر برای صاحبان کسب و کار

گسترش گزینه‌های پرداخت نه تنها کار‌ها را برای مشتریان چالش‌ برانگیز‌تر می‌کند، بلکه فرآیند مدیریت پرداخت‌ها را برای صاحبان کسب و کار نیز دشوار‌تر می‌سازد.

امروزه در کشور‌هایی نظیر ایالات متحده آمریکا گزینه‌های پرداخت متعددی مثل Google pay ،Paypal ،Samsung pay و… وجود دارد. در چین نیز کیف پول دیجیتال محبوب‌ترین روش پرداخت و Alipay یک روش پرداخت ترجیحی به شمار می‌رود. علاوه بر این، شرکت‌های بزرگی همچون: آمازون، والمارت، فیت‌بیت و… راه‌حل‌های پرداخت خود را ارائه می‌دهند. با این اوصاف چگونه صاحبان مارکت پِلیس‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی روش پرداخت مناسب خود را پیدا می‌کنند؟

آشفتگی بیشتر با صفحه پرداخت شلوغ برای کسب و کار‌ها

شرکت‌های پردازش پرداخت مانند Stripe مستقر در سانفرانسیسکو و شرکت پرداخت هلندی Ayden، در سال‌های اخیر شروع به ارائه خدمات منحصر به فردی در راستای تسهیل مدیریت و پیاده‌سازی پرداخت‌ها برای صاحبان کسب و کار کرده‌اند. این شرکت‌ها پرداخت‌های کارتی، پرداخت‌های ACH و همچنین برخی کیف پول‌های دیجیتال و پرداخت در محل را به راحتی پردازش می‌کنند. 

در حالی که چنین شرکت‌ها و راه حل‌هایی که ارائه می‌دهند ممکن است روند توسعه کسب و کار را بهبود بخشد، اما پیچیدگی و شلوغی صفحه پرداخت همچنان مسئله‌ای پابرجا خواهد بود. و با تکامل مداوم تکنولوژی که توسط اینترنت نیز همواره در حال تقویت شدن است، تنها این نوید را می‌دهد که همه چیز برای صاحبان کسب و کار در آینده پیچیده‌تر خواهد شد.

روناک دوشی، شریک گروه اورست (Everest Group) با این موضوع کاملا موافق است و می‌گوید: افزایش وب 3.0 و پذیرش متاورس توسط افراد، تعداد کانال‌ها و روش‌های پرداخت را افزایش می‌دهد. در عین حال، ظهور طرح‌های مختلف پرداخت که از رقابت شرکت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی برآمده است، با اینکه فرآیند‌های پرداخت را نسبت به گذشته ساده‌تر می‌کنند، اما از طرفی تعداد انتخاب‌ها را برای شرکت‌های تجارت الکترونیک و مشتریان آن‌ها افزایش می‌دهد.

پرداخت‌های تجارت الکترونیک: گزینه مناسب در زمان مناسب

مصرف‌کنندگان لزوما به گزینه‌های پرداخت بیشتر نیاز ندارند. در واقع آن‌ها به گزینه مناسب در زمان مناسب نیاز دارند. این یعنی اینکه شرکت‌ها باید بتوانند برای یک سناریوی خرید خاص، بهترین بستر پرداخت را ارائه دهند. شرکت‌هایی نظیر نتفلیکس، یوتیوب و آمازون از موتور‌های توصیه‌گر محصول (product recommendation engines) به منظور توصیه محصول برای جذب کاربران بر اساس انتخاب‌های قبلی آن‌ها استفاده می‌کنند. از این رو می‌توانند روش پرداخت بهتری را در اختیار مشتری قرار دهند. اما چگونه؟

موتور‌های توصیه محصول تجارت الکترونیک سیستم‌های پیچیده‌ای هستند که از الگوریتم‌ها و داده‌ها برای پیش‌بینی محصولات مرتبط‌تر با توجه به رفتار مشتری در یک زمینه خاص استفاده می‌کنند و می‌توانند در افزایش نرخ خرید فروشگاه تاثیر بسزایی بگذارند. 

از طرفی این موتور‌ها بینش عمیقی در مورد ترجیحات خرید مصرف‌کننده دارند. از این رو مشتریان را قادر می‌سازند تا بهترین گزینه پرداخت را برای خود انتخاب کنند.

موتور توصیه‌گر محصول

چرا سرویس درگاه پرداخت بهترین روش برای صاحبان کسب و کار و مشتریان است؟

از آنجایی که سرویس درگاه پرداخت از قابلیت‌ها و امکانات متعددی به منظور ساده‌سازی فرآیند پرداخت برای مشتریان و نیز صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی پشتیبانی می‌کند، اغلب افراد به سمت تهیه آن از طریق پرداخت‌یار‌ها سوق داده می‌شوند. به طور مثال یکی از این قابلیت‌های منحصر به فرد سرویس درگاه پرداخت، سوئیچ هوشمند نام دارد که به وسیله آن مشتریان می‌توانند بر اساس پایداری، نوع درگاه را انتخاب کنند. 

از طرف دیگر، با سیستم مدیریت مالی درگاه پرداخت که خود مزایای فراوانی را برای صاحبان کسب و کار‌های کوچک و بزرگ به همراه دارد، می‌توانید به راحتی به مدیریت پرداخت‌های مشتریان بپردازید. چنانچه قصد برخورداری از خدمات پرداخت برای فروشگاه اینترنتی خود دارید و می‌خواهید تجربه بهتری برای مشتریان در صفحه پرداخت رقم بزنید، پیشنهاد می‌شود تا بر روی این لینک کلیک کنید.

 

منبع : paymentsjournal.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا