فلاتر و درگاه پرداخت

فلاتر Flutter از آن دسته ابزارهایی است که این روزها روند تولید اپلیکیشن‌هایی با کارایی بالا و ظاهری جذاب در اندروید و سیستم‌عامل‌های IOS را تسریع و تسهیل می‌کند. همان‌طور که می‌دانید بسیاری از این اپلیکیشن‌ها برای ارائه‌ی خدمات و فروش محصولات ساخته می شوند از این جهت شامل بخشی برای پرداخت و اتصال به درگاه‌ پرداخت اینترنتی هستند. در این راستا فلاتر هم بستری را ایجاد می‌کند که بتوانید درگاه پرداخت و پرداخت درون برنامه‌ای را برای اپلیکیشن‌‌ها داشته باشید. با این توضیح در ادامه قصد داریم به معرفی فلاتر و درگاه پرداخت در فلاتر بپردازیم.

فلاتر Flutter چیست؟

فلاتر ابزاری در UI گوگل است. این ابزار در سال ۲۰۱۷ از سمت گوگل ارائه شد و در فرایند توسعه اپلیکیشن موبایلی کاربرد ویژه‌ای دارد.   فلاتر به توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان موبایل اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌هایی بسازند که روی وب، دسکتاپ یا هر سیستم عامل موبایلی اعم از اندروید یا IOS قابل اجرا باشند. 

فلاتر که یک کیت توسعه نرم افزار یا به اختصار SDK به شمار می‌رود از زبان برنامه‌نویسی نوظهور دارت Dart استفاده می‌کند. بهتر است بدانید دارت یک زبان برنامه‌نویسی ساده است و از سمت گوگل حمایت می‌‌شود و در واقع شی‌گرایی را پشتیبانی می‌کند.

در حال حاضر فلاتر را می‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین فریمورک‌ها در راستای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های چند پلتفرمی موبایل دانست؛ چراکه اغلب توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان اندروید و iOS فلاتر را نسبت به بسیاری از فریمورک‌های چند پلتفرمی دیگر مثل  React Native و NativeScript قدرتمند‌تر و سریع‌تر می‌دانند و بر این باور هستند که فلاتر یک توسعه‌دهنده‌ی عالی محسوب می‌شود.

درگاه پرداخت در فلاتر

همان‌طور که بیان کردیم این روزها افراد بسیاری برای فروش محصولات و ارائه‌ی خدمات خود به سمت ایجاد اپلیکیشن می‌روند. در واقع بسیاری از خرده فروشان آنلاین، استارت‌اپ‌ها، ارائه دهندگان خدمات و انواع مشاغلی که در تراکنش های مالی آنلاین دخیل هستند وقتی با کمک فلاتر اپلیکیشن‌های موبایلی خود را ایجاد می‌کنند، باید آپ خود را با درگاه‌های پرداخت ادغام کنند تا بتوانند مسیر پرداخت را برای مشتریان و کاربران خود مهیا نمایند. توجه داشته باشید یک درگاه پرداخت امن یکپارچه فلاتر نشان دهنده‌ی یک برنامه خرید آنلاین قدرتمند است.

می‌توان گفت هر چه اپلیکیشن خرید آنلاین شما به شکل بهتری با درگاه پرداخت درون‌برنامه‌ای Flutter همراه و یکپارچه شده باشد به همان نسبت می‌تواند در انجام تراکنش‌ها در کسب‌وکار شما تاثیر بگذارد. استفاده از یک درگاه پرداخت مناسب که بتواند تعداد تراکنش‌های بالایی را پشتیبانی کند و با حداقل خطا روبه‌رو باشد، قطعاً باعث افزایش اطمینان و اعتبار بخشی در کسب‌وکارتان خواهد شد.

در این میان برای آشنایی بیشتر شما باید بگوییم درگاه پرداخت سیستمی الکترونیکی است که مثل پلی بین واریزکنندگان و دریافت‌کنندگان قرار می‌گیرد و در بستری امن باعث می‌شود مشتریان در کمترین زمان مبلغ مورد نظر را واریز کنند. 

به زبان ساده بعد از تهیه درگاه پرداخت و فعال سازی آن شما اطلاعاتی مثل توکن، قیمت، شماره فاکتور و… را به کمک متد post به api درگاه پرداخت خود ارسال می‌کنید تا لینکی در اختیارتان قرار بگیرد. این لینک را با api به اپلیکیشن خود می‌فرستید.‌

کاربر یا مشتری شما بعد از انتخاب محصولات یا خدمات مد نظرش در مرورگر اطلاعات کارت بانکی خود را وارد می‌کند و پرداخت را انجام می‌دهد. در نهایت نتیجه‌ی تایید یا عدم تایید پرداخت از api درگاه پرداخت برای شما به نمایش درمی‌آید. در ادامه با تایید تراکنش یا افزایش شارژ یا هر مورد دیگری که انجام شده باشد اطلاعاتی مثل کد رهگیری و پیام موفقیت آمیز بودن یا نبودن تراکنش را به اپلیکیشن ارسال می‌شود تا در معرض دید کاربر قرار بگیرد. 

تا این‌جا بیان کردیم که فلاتر به عنوان یک ابزار محبوب برای UI برنامه‌های موبایل کاربرد دارد. اما در مورد داشتن درگاه پرداخت نیاز است تا در بک‌اند نیز تایید پرداخت را ایجاد نمایید، به همین دلیل باید api درگاه مد نظر را پیاده سازی کنید. به طور کلی، شما در خواست پرداخت را از طریق API به بانک ارسال می‌کنید، در ادامه بانک، اطلاعات برگشتی را به سرور شما برمی‌گیرداند و بعد از بررسی اطلاعات آن را سفارش و پرداخت را تایید یا عدم تایید می‌نماید.

پرداخت در وب‌ویو انجام می‌شود که باید ارتباط بین این دو را نیز فراهم نمایید. در این راستا در فلاتر از deeplink استفاده می‌شود. پیاده سازی درگاه پرداخت نیازمند تسلط به فلاتر و برنامه‌نویسی است، در واقع بستگی به این مورد دارد که شما در بک‌اند از چه زبانی مانند php , nodejs و… استفاده کنید.

برای نمونه پیاده سازی درگاه پرداخت استریپ را می‌توانید در مقاله Stripe Payment In Flutter  مشاهده نمایید.

و در آخر برای بهبود این مقاله، در صورت تمایل خوشحال می‌شویم که منبع و کدهایی که با آن  فلاتر را ایجاد کرده‌اید به اشتراک بگذارید تا دوستان دیگر نیز از آن‌ها برای مجهز کردن درگاه پرداخت به برنامه خود استفاده کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا