فناوری رگ تک و اهمیت آن در خدمات مالی

ما در این متن از سری مقالات آموزشی سایت قصد داریم تا به بررسی فناوری رگ تک (Regulatory technology)، کارکرد و مزایای آن بپردازیم و مطالب مفیدی را در رابطه با این فناوری پوشش داده و از اهمیت آن در خدمات مالی صحبت کنیم.

تمام صنایع از جمله صنایع خدمات مالی به تبع پیشرفت تکنولوژی، همواره در حال متحول شدن هستند. در این راستا یکی از زوایای مهم این تغییر و تحولات، تغییر قوانین مالی است و البته تطبیق خدمات مالی شرکت‌های گوناگون با این قوانین و مقررات مالی تازه. شرکت‌های مالی برای رسیدن به انطباق قانونی و به‌روز شدن در این زمینه که فرآیندی مستمر است، عموما یک روز کاری وقت صرف می‌کنند. این روند همچنین از نظر هزینه‌های تحمیلی و همچنین زمانی که صرف آن می‌شود، به هیچ وجه برای شرکت‌های مالی قابل پذیرش نیست. با این وصف فناوری رگ تک ابداع شده است تا این معضل را از میان بردارد.

فناوری رگ تک چیست؟

به ساده‌ترین کلام؛ رگ تک فناوری قانون‌گذاری است. این فناوری به نوعی زیرمجموعه‌ی فین‌تک‌ها به‌شمار می‌رود و در راستای بهبود شیوه‌های قانون‌گذاری ابداع شده است. رگ تک اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ در سطح جهانی معرفی شد. تمرکز اصلی فناوری رگ تک بر روی تکنولوژی‌هایی است که نیاز کاربران پیرامون قوانین تازه مالی را ساده‌تر می‌کند.

بگذارید ساده‌تر توضیح بدهیم؛ رگ تک نرم‌افزاری است که شرکت‌ها به کمک آن می‌توانند در بهترین و سریع‌ترین زمان‌ ممکن، از تحولات قانونی و الزامات جدید حوزه‌ی مقررات مالی اطلاع پیدا کنند. بنابراین با کم‌ترین میزان ریسک می‌توانند پرتوکل‌های مالی خود را به‌روز نمایند. توجه داشته باشید که نتیجه‌ی نهایی بهرمندی از فناوری رگ تک، ایجاد اعتماد در اذهان مشتریان شرکت‌های مختلف خواهد بود.

سازکار رگ تک چگونه است؟

نرم‌افزار یا فناوری رگ تک یک نرم‌افزار هوشمند و کاربردی است که مدیران شرکت‌های مختلف فعال در حوزه‌ی فین‌تک می‌توانند از آن استفاده کنند. برای نمونه در رگ تک گزارش‌های نظارتی وجود دارد؛ در واقع گزارش‌های مربوط به حوزه‌های به خصوصی به شکل خودکار در دسترس شرکت‌ها قرار می‌گیرد و سبب افزایش سرعت به روز رسانی پروتکل‌ها و دقت‌نظر در این امر خواهد شد.

علاوه‌بر این، در رگ تک این امکان وجود دارد که هشدارهایی را بر اساس نقاط خطر برای نرم‌افزار از پیش تعریف کنند و توسط هوش مصنوعی آن‌ها به شکل مستمر رصد و مدیریت نمایند. در نهایت نیز باید به مسئله‌ی نظارت بر معامله در رگ تک اشاره کنیم‌. در این نرم‌افزار برای انجام معاملات گوناگون شرکت‌ها راهکاری که بیش‌ترین انطباق را با قوانین و مقررات مربوطه دارد ارائه خواهد شد و نظارت و بازرسی دقیقی نیز بر روی این معاملات وجود خواهد داشت.

سازکار فناوری رگ تک

چرا شرکت‌ها از رگ تک استقبال می‌کنند؟

به طور کلی شرکت‌های فعال در حوزه‌ی خدمات مالی مانند شرکت‌های پرداخت‌یار و امثال‌ آن‌ها که برای نمونه درگاه پرداخت اینترنتی در اختیار کاربران قرار می‌دهند، همواره با تعدد قوانین، مقررات و تغییرات مستمر این قوانین مواجه بوده‌اند. گاهی اوقات در حدود روزانه ۲۰۰ هشدار مقرراتی برای این نوع شرکت‌ها ارسال می‌شود. بنابراین برای بررسی سریع راهکارهای تازه، سهولت و سرعت در حسابرسی‌ها و کاهش ریسک‌پذیزی شرکت‌ها در پیروی از قوانین جدید، فناوری رگ تک کمک بسیار بزرگی بود.

از طرف دیگر شرکت‌ها باید فرایندهای تحلیل داده، مدل‌سازی کمّی و کیفی ریسک، گزارش‌دهی لحظه‌ای و موارد دیگری از این دست را به صورت مستمر رعایت کنند. بدیهی است که تمام این نکات حیاتی، به وسیله پرسنل انسانی انجام‌پذیر نخواهد بود. بل‌که برای به‌سامان کردن تمام این موارد شرکت‌ها به فناوری رگ تک‌ اقبال نشان خواهند داد.

همچنین اصلاح زیرساخت‌های موجود شرکت‌ها و خلاء‌هایی که احتمالا تکنولوژی به وجود می‌آورد، هزینه‌های بسیار بالایی داشت و به همین سبب نیز استقبال از فناوری رگ تک‌ به اوج خودش رسید. علاوه‌بر این‌ها، با ورود فناوری رگ تک به سیستم‌های سنتی شرکت‌ها، امکان رشد و توسعه برای آن‌ها پدید می‌آمد. با این اوصاف استارتاپ‌های رگ تک که ارزان‌تر بودند و در فضای ابری فعالیت داشتند، دارای سرعت بیشتری نیز بودند و از این جهت نیز شرکت‌های رگ تک برای افزایش سرعت گردش کار در شرکت‌ها نیز نرم افزارهایی ارائه می‌نمایند.

مهم‌ترین مزایای فناوری رگ تک کدامند؟

اگر بخواهیم مزایای بهرمندی از رگ تک را فهرست کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ساده‌سازی و استانداردسازی روند تطابق با قوانین و در نتیجه کاهش هزینه‌ها و نیروی انسانی
  • ارائه‌ی راهکارهای سریع برای رسیدن به انطباق‌پذیری بالا و ایجاد پتانسیل‌هایی برای رشد و توسعه‌ی شرکت‌ها
  • فراهم کردم امکان تجزیه و تحلیل داده‌ها و اطلاعات در راستای بررسی و رصد کردن خطرات احتمالی و ایجاد آمادگی برای مقابله با این خطرات

شرکت‌های رگ تک در چه حوزه‌های فعالیت می‌کنند؟

اصولا شرکت ها و خدمات حوزه‌ی رگ تک در دسته‌بندی خیلی مدونی قرار نمی‌گیرند اما به طور کلی این موارد از رایج‌ترین حوزه‌های فعالیت شرکت‌های رگ تک می‌باشد:

  • راهکارهای مدیریت داده
  • راهکارهای KYC (شناخت مشتری شما)
  • راهکارهای مدیریت بحران
  • راهکارهای مدیریت رکوردها
  • راهکارهایی که به شرکت‌ها در مدیریت یک مقررات ویژه (مانند GDPR) کمک خواهد کرد.
  • راهکارهای مدیریت تغییر

شرکت‌های فناوری رگ تک

سخن پایانی

وضع قوانین پیچیده‌ی مالی سبب شد شرکت‌های فعال در حوزه خدمات مالی، الزاما به سمت استانداردسازی حرکت کنند. حصول اطمینان از انطباق با قوانین تازه و متحول شده و به تبع آن ایجاد به موقع تمهیدات و الزامات رگولاتوری، نیاز جدیدی را در حوزه‌ی خدمات مالی پدید آورده است. در این میان فناوری در راستای ساده‌‌سازی و خودکار نمودن فرآیندهای زمان‌بر، نظارت بر انطباق و تغییرات نظارتی و همچنین کاهش ریسک و گزارش‌دهی رگولاتوری، کمک قابل توجی به فین‌تک‌ها نمود و رگ تک را به آن‌ها معرفی کرد تا با سرعتی چشمگیر به یک ابزار عملیاتی استاندارد برای همه شرکت‌ها مالی تبدیل شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا