5 فیلم فین تکی که باید تماشا کنید

ما در این مقاله ۵ فیلم فین تکی مهم که فعالان این حوزه حتما باید ببینند را معرفی می‌کنیم.

انگیزه! این‌ همه‌ی چیزی‌ست که فعالان عرصه‌ی مالی به آن نیاز دارند. فرمول‌های استاندارد رقابت و موفقیت وقتی کارکرد خواهند داشت که روح رقابت و انگیزه‌ی بالا رفتن از پله‌های رشد، در افراد به اوج فوران خود رسیده باشد. در این میان هنر اصولا کارش این است که روح مردم را لمس کند. به ویژه سینما که حسابی بلد است چگونه و در چه شرایطی روح تماشاچی خود را به اوج انگیزه و شور ببرد. در این راستا در جهان رنگارنگ سینما فیلم‌های زیادی می‌توانند مشوّق فین‌ تک‌ها باشند و احساسات پیروزی‌جویانه‌ی فعالان مالی را برانگیزانند.

کدام فیلم فین تکی برای فعالین این حوزه پیشنهاد می‌شود؟

بگذارید اول کمی در این‌باره فکر کنیم که اصولا کدام فیلم‌ها می‌توانند برای فین‌ تک‌ها مفید باشند؟ نخستین چالش در بازارهای مالی، رقابت تنگاتنگ است. بنابراین مهم‌ترین ابزار مورد نیاز فین‌ تک‌ها توان و انگیزه‌ی رقابت خواهد بود.

شاید بد نباشد در این راستا یک مثال هم‌سنخ بیاوریم‌؛ تاکنون در جهان فوتبال، ستارگان زیادی ظهور کرده‌اند، اما ظهور و افول این ستارگان در بازه‌های زمانی کوتاهی اتفاق افتاده است. آن‌ها در برهه‌های مختلفی مانند آذرخشی درخشیده‌اند و محو شده‌اند. ولی ما دو ستاره‌‌ی دنباله‌دار هم می‌شناسیم که بیش از یک‌دهه است جهان فوتبال را زیر سلطه‌ی بی‌چون و چرای خود دارند و ول کن ماجرا هم نیستند! رونالدو و مسی. چه عنصری این دو ستاره را بر مدار درخشندگی دائمی نگه داشته است؟ بله؛ انگیزه‌ی رقابت. رقابتی بی‌پایان میان دو ستاره!

بنابراین می‌شود نتیجه گرفت که در درجه اول فیلمی برای فین‌ تک‌ها مفید خواهد بود که حس و انگیزه رقابت را در آن‌ها بیدار و تشدید کند. سازوکار این نوع فیلم‌ها که در ادامه به چندتایی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد، به این صورت است که قهرمان آدم سرسختی است، فراز و نشیب‌های مختلف مالی را طی می‌کند و سرانجام به خاطر انگیزه بالا و حس رقابتی بی‌پایان و البته پافشاری بر هدف به مقصود خود می‌رسد. 

یک. بربرها پشت دروازه  

اولین فیلم فین تکی که در این مقاله به معرفی آن می‌پردازیم، بربرها پشت دروازه نام دارد که محصول سال 1993 آمریکا است. یک فیلم تلویزیونی محبوب که موضوع آن پیرامون خرید اهرمی شرکت صنایع غذایی آمریکایی به نام آرجی‌آر‌ نبیسکو می‌گشت. رویداد مهمی در تاریخ فرآیندهای مالی آمریکا در فیلم بربرها پشت دروازه با ترفندهای داستانی جذاب و خلاقانه در قالب یک فیلم روایت شده است.

دیدن این فیلم فین تکی درس‌های ارزشمندی برای فعالین این حوزه در بر خواهد داشت. فین‌ تک‌ها با دیدن این فیلم درمی‌یابند که طمع و بی‌کفایتی یک مدیرعامل، دست‌های پشت پرده‌ی جریان‌های مالی و در نهایت تقلب چگونه می‌تواند همه داشته‌ها و تصورات یک شرکت را به نابودی بکشاند‌.

بربرها پشت دروازه

دو. رکود بزرگ

رکورد بزرگ یک فیلم فین تکی اقتباسی است‌. اقتباس از کتابی در قالب جُستار با عنوان رکود بزرگ: درون ماشین روز رستاخیز. رکود بزرگ داستان جذابی دارد؛ چند معامله‌گر باهوش برای اولین‌بار و پیش از باقی مردم، از انفجار قیمت مسکن که در واقع حباب قیمت است و مربوط به سال‌های 2007 تا 2008 میلادی می‌شود، خبر پیدا می‌کنند.

رکود بزرگ به این خاطر می‌تواند برای فین‌ تک‌ها مفید باشد که در تجزیه و تحلیل ابزارهای مالی پیچیده، روش هوشمندانه‌‌ای را انتخاب کرده است. برای نمونه در خلال فیلم مارگو رابی درباره اوراق قرضه با پشتوانه وام مسکن توضیحات بسیار مهمی می‌دهد. دیدن رکود بزرگ سبب می‌شود شما با دایره واژگان وسیعی در زمینه امور مالی و بانکی آشنا شوید.

رکود بزرگ

سه. روانی آمریکایی

فیلم فین تکی روانی آمریکایی در ژانری ترکیبی ساخته شده است. این فیلم هم مهیج و اکشن است، هم تامل‌برانگیز. اما در پس‌زمینه‌ی فیلم امور مالی و سرمایه‌گذاری جریان دارد. ماجرای فیلم مربوط به راز یک بانک‌دار سرمایه‌گذار می‌شود. روایت‌های این فیلم از امور مالی خیلی منطبق بر واقعیت نیست و در واقع جهان سوررئالی از طبقه نخبگان مالی ساخته است که می‌تواند برای فعالان این حوزه بسیار جذاب باشد. 

روانی آمریکایی

چهار. گلن‌گری گلن راس

این فیلم فین تکی با بازی درخشان آل‌پاچینو محصول 1992 آمریکا است. گلن‌گری گلن راس یک فیلم اقتباسی است که از نمایش‌نامه دیوید مامت گرته‌برداری شده. ماجرای فیلم به تیمی از فروشندگان مستغلات متمرکز است که بعد از مدتی کار کردن برای شرکت‌هایی منفعت‌طلب، دچار تحول اخلاقی شده‌‌اند‌. این فیلم بازتاب دهنده‌ی تبعات طمعی افسارگسیخته و البته تکنیک‌های پنهانی مختلف فروش املاک است. یک جریان فاسد مالی که ترفندهای فروش ناجوانمردانه‌ای را به زیردستان و فروشندگان خود آموزش می‌دهد. بهترین صحنه این فیلم یک سخنرانی انگیزشی بسیار درخشان توسط رهبر تیم فروشندگان است که حتما افراد فعال در عرصه‌های مالی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

گلن‌گری گلن راس

پنج. گرگ وال‌استریت

فیلم مشهور مارتین اسکورسیزی با بازی ماندگار لئوناردو دیکاپریو، فیلمی‌ست درباره‌ی بازارهای بورس و بازار مشهور وال‌استریت. این فیلم با روایتی بسیار جذاب روند تبدیل شدن یک جوان با انگیزه و البته دارای استعداد و توانمندی خاص در حوزه فروش را تا رسیدن به نقطه ابتذال به تصویر می‌کشد. گرگ وال‌استریت پر است از سکانس‌های درخشان انگیزشی، نمایش ترفندهای فروش و سخنرانی‌های اثرگذار در حوزه‌های مالی‌. این فیلم در کنار بسترهای اخلاقی و درون‌مایه‌های تامل‌برانگیزش، می‌تواند در برانگیختن احساس رقابت و رشد نیز بسیار اثرگذار باشد. جردن بلفورت قهرمان فیلم یک کلاهبردار مشهور در زمینه فروش سهام است که از خاطرات خود جردن بلفورت گرته‌برداری شده است. روایت ظهور، اوج‌گیری و سقوط یک قهرمان تاریک.

گرگ وال استریت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا