همه‌چیز درباره‌ی نئوبانک و خدمات آن

در این مقاله از وب‌سایت اینترنتی رایان‌پی برآنیم تا کاربران و خوانندگان عزیز را با مفهوم نئوبانک Neobank و کارکرد آن به طور کامل آشنا کنیم. امیدواریم که مطالب پیش‌رو برای تمامی شما مفید واقع شود.

در سال‌های اخیر مردم بسیار کم‌تر از گذشته به‌صورت حضوری به بانک‌ها مراجعه می‌کنند. مثلا خود شما، آیا آخرین‌بار که به بانک رفتید را به خاطر دارید؟ این جریان را بانکداری الکترونیک یا به عبارت دیگر بانکداری آنلاین به وجود آورده است. تقریبا تمام عملیات‌های بانکی را مردم با رایانه‌ها و یا حتی گوشی‌های دستی هوشمندشان و به سادگی انجام می‌دهند. در چنین سازکاری مشتری تنها یک مرتبه برای معرفی، ثبت‌نام و افتتاح حساب به صورت حضوری به بانک مراجعه می‌کند و از دفعات بعدی می‌تواند تمام خدمات بانکی را به صورت آنلاین دریافت کند.

اما با همه‌ی این اوصاف مراحلی مانند: احراز هویت، افتتاح حساب، اعتبارسنجی، گرفتن وام و کارهایی مشابه، لزوما مشتری بانک باید به صورت حضوری مراجعه کند. این‌جا بود که بانک‌ها به دنبال راه‌اندازی تکنولوژی تازه‌تری بودند که بتواند جای خالی این نوع خدمات و اقدامات را در بانکداری الکترونیک پر کند. یعنی در حقیقت بانک‌ها برای ارائه‌ی تمام خدمات مذکور به‌صورت آنلاین، نیاز به شعبه‌ی بانک جدیدی داشتند با امکانات و قابلیت‌هایی جدید؛ و اینگونه بود که نئوبانک (Neobank)به وجود آمد. 

نئوبانک: بانک آنلاین بر روی موبایل شما

همان‌طور که از معنای واژه‌ها برمی‌آید، نئوبانک به معنای بانک جدید است. اما چه تکنولوژی و قابلیت‌های تازه‌ای در این نوع ویژه‌ی بانک‌ وجود دارد که صفت جدید مستحق آن خواهد بود؟ همین ابتدا بگوییم که Neobank را شرکت‌های فین‌تک ارائه می‌دهند. اولین‌بار سال ۲۰۱۵ سر و کله‌ی نئوبانک‌ها در عرصه‌ی بانکداری الکترونیک پیدا شد و به همه جای جهان نفوذ کرد.

در یک کلام Neobank بانکی بر روی تلفن همراه شما است و ویژگی مهم این بانک‌های آنلاین در قیاس با بانک‌های سنتی؛ شفافیت، سرعت بالا و جامع بودن خدمات آن‌ها است. از جمله خدمات آنلاینی که Neobankها ارائه می‌دهند می‌توانیم به مواردی مانند: افتتاح انواع حساب، برداشت و انتقال وجه، صدور انواع کارت بانکی به صورت آنی، پرداخت‌های بین‌المللی، خدمات وام‌دهی، خدمات بیمه‌ی سپرده و بیمه‌های گوناگون دیگر مانند بیمه‌ی خودرو، بیمه‌ی پزشکی و… اشاره کنیم.

چنانچه به تکنولوژی‌های روز دنیا و ساز‌کار آن‌ها علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا به مقاله فناوری رگ تک و اهمیت آن در خدمات مالی از همین سایت مراجعه نمایید.

نئوبانک، بانکی بر روی موبایل شما

روش عملکرد نئوبانک چگونه است؟

یقینا روش عملکرد Neobank با بانک‌های سنتی تفاوت‌های بسیاری دارد. اجمالاً باید گفت که خدمات این نوع از بانک‌ها به شکل خصوصی‌تری به هر مشتری ارائه می‌شود. به‌طور کلی سازکار نئوبانک‌ها داده‌محور است؛ یعنی آن‌ها ابتدا به جمع‌آوری داده‌ها می‌پردازند، در مرحله‌ی بعد داده‌های جمع‌آوری شده از مشتری را تجزیه و تحلیل می‌کنند، و بر اساس الگوی رفتاری مشتری، نتایج را پیش‌بینی کرده و اقدام می‌نمایند. شاید مهم‌ترین ویژگی در عملکرد Neobankها، سرعت انجام مراحل درخواست مشتری باشد که به‌طور حتم سبب جذب مشتریان به این نوع بانک‌های آنلاین خواهد شد.

نکته‌ی حائز اهمیت در این زمینه، اشتباه نگرفتن خدمات آنلاین بانک‌ها با نئوبانک است. توجه داشته باشید که این دو یکی نیستند. بانک‌های سنتی، سرویس‌های اینترنتی ارائه می‌کنند؛ اما Neobank، در حقیقت یک بانک مستقل است که فین‌تک‌ها به اشخاص و صاحبان کسب و کارها ارائه می‌کنند. 

مزایای نئوبانک‌ Neobank چیست؟

تا اینجا اشاره کردیم که نئوبانک به علت نوع عملکردی که دارد، برای مشتریان مزایای فراوانی خواهد داشت. برای نمونه مشتری‌ها می‌توانند بدون نیاز به مراجعه‌ی حضوری از خدمات بانکی بهره‌مند شوند و یا سرعت بالای ارائه‌ی خدمات، پشتیبانی حرفه‌ای شرکت‌های ارائه دهنده از خدمات نئوبانک‌ها، سرویس‌های ارزش افزوده‌ی متنوع و بسیاری خدمات دیگر که جهت مثبت آن به سمت مشتریان است.

اما این پایان ماجرا نیست؛ Neobank برای شرکت‌های ارائه دهنده نیز مزایایی در قیاس با بانکداری سنتی خواهد داشت. اول این‌که نیازی به صرف هزینه‌های هنگفت برای تاسیس شعبه‌ی فیزیکی وجود ندارد، هیچ کارمندی برای نشستن پشت باجه و پاسخ‌گویی به مشتریان استخدام نمی‌شود، بنابراین در منابع مالی بانکدارها صرفه‌جویی چشمگیری صورت می‌گیرد. هزینه‌هایی که می‌توان آن‌ها در مسیر توسعه‌ی خدمات و در نهایت جذب مشتریان بیش‌تر صرف شوند. این‌ها همه دلایلی است که استقبال از نئوبانک‌ها را به شکل روزافزونی بالا می‌برد. 

بانک سنتی چه تفاوت‌هایی با نئوبانک دارد؟

در این بخش قصد داریم به تفاوت‌های بنیادین بانک‌های سنتی و Neobankها بپردازیم:

از بیان تفاوت‌های آشکار مانند نداشتن شعبه‌ی فیزیکی نئوبانک‌ها و امثالهم می‌گذریم. اما تفاوت در نوع مجوزها باید ذکر شود. در جریان تاسیس بانک‌ سنتی، باید مجوز کامل بانکی اخذ شود، اما Neobankها دارای دو نوع مجوز جزیی یا کامل می باشند. تفاوت مهم دیگر در نوع پشتیبانی بانک‌های سنتی و نئوبانک‌ها از مشتریان‌شان است.

Neobankها برای ارائه‌ی خدمات پشتیبانی نیازی به کارمندان و یا تلفن و پاسخ‌گویی تلفنی ندارند، در واقع خدمات پشتیبانی توسط بات و هوش مصنوعی انجام می‌شود. از طرف دیگر برنامه‌های نئوبانک‌ها پاسخ‌گو، شفاف و متناسب با نیاز مشتریان طراحی می‌شود. این تسهیلات بانکی مشتری‌مدارانه در آن‌ها رابط کاربری مناسبی را فراهم می‌کند که درک و کارکرد آن آسان باشد. 

تفاوت نئوبانک و بانک سنتی

کسب درآمد نئوبانک‌ها از چه طریق است؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، نئوبانک نوعی خدمات آنلاین جامع و مستقل بانکی است که شرکت‌های فین‌تک ارائه می‌دهند؛ بنابراین نوعی کسب و کار محسوب می‌شود که سازکار درآمدزایی متفاوتی با بانک‌های سنتی دارد. نئوبانک‌ها قسمت عمده‌ای از درآمد خود را از طریق مبادلات مالی کسب می‌کنند؛ به این معنا که از معامله‌گرها کارمزد دریافت می‌کنند. بنابراین منبع اصلی درآمدزایی نئوبانک‌ها از طریق همین دریافت کارمزدها ممکن می‌شود. در عین‌حال اکنون در سطح جهانی، قانون نیز این اجازه را به نئوبانک‌ها داده است تا هفت‌برابر فراتر از درصدهای متداول بانکی، برای بانک‌هایی که بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارایی دارند، مبادله انجام دهند. 

کسب درآمد از طریق نئوبانک

نئوبانک‌ برای چه کسانی مفید خواهد بود؟

پرسشی اساسی در برهه‌ی کنونی می‌تواند این باشد که آیا Neobank برای تمام اشخاص و کسب و کارها می‌تواند مفید باشد؟ از آنجا که اصولا نئوبانک و خدمات جامعی که ارائه می‌کند جذابیتی همه‌گیر دارد، بیش‌تر افراد گرایش به سمت این خدمات نوین بانکی دارند. اما حقیقت این است که Neobankها مناسب برای همه نیستند! علت اصلی این است ‌که با همه‌ی قابلیت‌هایی که نئوبانک به مشتریان ارائه می‌کند، هنوز بسیاری از خدمات بانکی وجود دارد که توسط Neobankها ارائه نمی‌شود.

برای نمونه ارائه‌ی وام مسکن یا انواع وام‌های دیگری که بانک‌های سنتی در قالب‌های مختلف ارائه می‌کنند و موارد دیگری که جای آن‌ها در میان خدمات نئوبانک‌ها خالی است. بنابراین اگر قصد دارید حساب‌های خودتان را از بانک سنتی به نئوبانک منتقل کنید توصیه می‌کنیم به این موارد توجه ویژه‌ای داشته باشید:

اول این‌که بررسی کنید استفاده از پلتفرم‌های این بانک‌ها برای شما تا چه اندازه ساده یا دشوار است. همچنین امنیت برنامه‌ی مذکور و میزان دسترسی آن به اطلاعات بانکی خودتان را بسنجید؛ همان‌طور که گفتیم نئوبانک‌ها داده‌محور هستند و تمام اطلاعات مالی شما را دریافت خواهند کرد. از پشتیبانی Neobank مورد نظرتان چه انتظاراتی دارید و آیا پشتیبانی صرفا آنلاین شما را راضی خواهد کرد؟ این‌ها برخی مواردی است که بهتر است پیش از تصمیم برای انتقال حساب‌ها به نئوبانک به آن‌ها بیاندیشید.

سخن پایانی

امروزه فناوری‌های مالی به طور چشمگیری گسترش یافته‌اند و ابزار‌های بر روی کار آمده در این حوزه می‌توانند انواع فرآیند‌های مالی را برای ما بیش از پیش سریع‌تر، امن‌تر و راحت‌تر سازند. یکی از این ابزار‌ها که در حال حاضر رواج بسیاری در فروشگاه اینترنتی یافته و نقش مهمی در کسب اعتماد مشتریان ایفا می‌کند، درگاه پرداخت اینترنتی نام دارد. سرویس درگاه پرداخت ابزاری برای انتقال وجوه با مزایای فراوان است که ذکر ویژگی‌های آن در این مقاله نمی‌گنجد. بدین منظور اگر خواستار کسب اطلاعات بیش‌تر و مفید‌تر در رابطه بادرگاه بانکی و یکی از ارائه‌دهندگان معتبر آن یعنی رایان‌پی هستید، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا