شنبه‌های پرداخت :اخبار حوزه پرداخت در الکامپ ۲۶ و کارمزد شاپرک

در طول یک هفته‌ی اخیر حوزه پرداخت الکترونیکی در ایران شاهد اخبار بسیاری بوده است. از اجرای طرح اصلاح نظام پرداختی که از روز یک‌شنبه ۴ تیر شروع شد بگیرید تا گزارش ستاد بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ که برخی شرکت‌های ارائه‌ دهنده‌ی پرداخت در آن حضور داشتند و از محصولات جدید خود رونمایی کردند. در این مطلب از شنبه‌های پرداخت از سایت رایان‌پی قصد داریم به اخبار حوزه پرداخت در الکامپ ۲۶ بپردازیم و طبق روال هفته‌های اخیر شما را از اخبار حوزه پرداخت و اخبار فین‌تک در ایران مطلع کنیم.

اجرای اصلاح نظام کارمزد و افزوده شدن کارمزد شاپرک به تراکنش‌های خرید از ۴ تیر

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی و شاپرک از روز ۴ تیر ماه در جهت کارآمدتر شدن شبکه پرداخت الکترونیکی و ارتقای سطح خدمات به کاربران، یک سری اصلاحات در نظام کارمزد تراکنش‌ خرید این شبکه اعمال شد که در حال حاضر برای منتخبین فاز اول درحال اجرا است‌.‌

طبق این بخشنامه که قرار بود ۲۱ خرداد اجرا شود اما به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های لازم به ۴ تیر ماه موکول شد، از این تاریخ به بعد کارمزد تراکنش‌های کمتر از ۶۰۰ هزار تومان کارمزد ثابت ۱۲۰ تومان، تراکنش‌های بیشتر از ۲۰ میلیون تومان کارمزد ۴۰۰۰ هزار تومان و تراکنش‌های مابین ۶۰۰ هزار تومان تا ۲۰ میلیون تومان کارمزد دو ده‌هزارم مبلغ تراکنش است.

به گزارش رایان‌پی شرکت‌های ارائه دهنده درگاه‌های پرداخت هیچ سهمی از کارمزد جدید ندارند. در نهایت کارمزد جدید به کارمزد قبلی پرداخت‌یارها افزدوه می‌شود و طبق روال قبل از تراکنش‌ها کسر می‌گردد.

 ۱۳ صنف از پرداخت کارمزد جدید معاف هستند : بر اساس این بخشنامه در حال حاضر به ۱۳ صنف پرداخت کارمزد جدید تعلق نمی‌گیرد و در صورت اصلاح کارمزد، تغییرات ایجاد شده به این اصناف متعاقباً اطلاع داده می‌شود. این اصناف شامل موارد زیر هستند:

 1. نانوایی‌ها
 2. سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های محصولات غذایی، خواروبار فروشی‌ها
 3. داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و خدمات درمانی
 4. جایگاه‌های سوخت اتوماتیک، فروشندگان سوخت
 5. فروشگاه‌های‌ تجهیزات ساخت کاردستی همچنین صنایع دستی هنری
 6. حمل و نقل درون شهری و حومه‌ی شهر، تاکسیرانی و کرایه اتومبیل
 7. دفتر خدمات مخابراتی محلی و راه‌دور
 8. مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان
 9. روزنامه‌فروشی‌ها همچنین دکه‌های روزنامه
 10. انجمن‌ها و اتحادیه‌های مدنی، اجتماعی و موسسات و سازمان‌های خیریه 
 11. فروشگاه محصولات رسانه‌ای، محصولاتی مثل کتاب، روزنامه، فیلم، موسیقی
 12. عوارض راه، پارکینگ، پارکومتر و گاراژ
 13. وجوه دولتی، قوه قضاییه و شرکت‌های خدماتی از جمله آب، برق، گاز

معرفی و ارائه یک وب سرویس جدید در دومین حضور زیبال در الکامپ ۲۶

بیست و ششمین دوره نمایشگاه الکامپ که از بزرگترین رویدادهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به شمار می‌رود در روز ۴ تیر افتتاح شد و پس از پنج روز در ۸ تیر ماه به کار خود پایان داد. پرداخت‌یار زیبال به عنوان یکی از کسب‌وکارهای حوزه‌ی پرداخت و ارائه‌دهنده‌ درگاه پرداخت از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه الکامپ امسال بود. زیبال که در سال ۱۳۹۸ برای اولین بار در این نمایشگاه حضور داشت با ارائه‌ی محصولات جدید به نمایشگاه امسال آمد و علاوه بر معرفی خدمات پرداخت و تسویه خود، از وب‌سرویس جدیدی رونمایی کرد که شامل ۱۶ وب‌سرویس مجزا است.

 سجاد شاهی، هم‌بنیان‌گذار و مدیر اجرایی زیبال درباره حضور این شرکت در بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ بیان کرده است زیبال در  الکامپ ۲۶ با جدیت بیش‌تری حاضر شده تا با هدف بهتر دیده شدن نسبت به گذشته کیفیت برگزاری برنامه‌هایش را نیز ارتقا داده است.‌ او توضیح داده است: «محصول درگاه پرداخت و تسویه از جمله محصولاتی هستند که در این نمایشگاه ارائه شده‌اند؛ همچنین از محصول وب‌سرویس زیبال نیز رونمایی کردیم که از شش بخش تشکیل شده است؛ احراز هویت، بیمه، بورس، بانک و مالی از جمله بخش‌های این وب‌سرویس هستند که به کاربران خود این امکان را می‌دهند که روندهای کاری خود را سریع‌تر انجام دهند.»

گفتگو با مدیرعامل به‌پرداخت ملت در ارتباط با حضور فعال این شرکت در نمایشگاه الکامپ 

شرکت به‌پرداخت ملت که یکی از دوازده شرکت psp در ایران است در الکامپ ۲۶ با معرفی محصولات و خدمات جدید حضور داشت. این شرکت که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ با ارائه‌ی خدمات پرداخت الکترونیکی آغاز کرده است در این نمایشگاه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و با تأکید بر حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی، دانش‌بنیان و همچنین علاقه‌مندان به صنعت PSP حاضر بود.

محمدمهدی تقی‌پور، مدیرعامل به‌پرداخت ملت در جریان نمایشگاه الکامپ امسال از برنامه‌‌های به‌پرداخت ملت برای توسعه بازار خبر داد و گفت این برنامه‌ها مسیر آینده صنعت را تغییر خواهد داد. تقی‌پور بیان کرد عملکرد این شرکت نشانه‌ای روشن از باور عمیق این شرکت به نوآوری، فناوری و تخصص است.

طی یک گفت‌گو، تقی‌پور رویکرد تعامل‌گرایانه و توسعه‌ای به‌پرداخت ملت نسبت به کسب‌و‌کارها، رفع نیازها و دغدغه‌ها و چالش‌های‌شان را شرح داده است که می‌توانید گفت‌‌وگوی کامل را در وب‌سایت فار‌س مطالعه کنید. http://fna.ir/3di5hv

رونمایی از خدمات پرداختی چندین شرکت‌ مختلف در الکامپ

در الکامپ ۲۶ برخی از شرکت‌های پرداخت و بانک‌های حاضر به ارائه و معرفی خدمات جدید از جمله کیف‌پول‌ پرداختند که در زیر به اجمال به اخبار مربوط به آن‌ها می‌پردازیم.

پرداخت در الکامپ ۲۶

ارائه کیف پول بانک ملت در  تابستان ۱۴۰۲

در جریان نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک ۱۴۰۲ یا همان الکامپ سجاد تقی‌پور مدیرعامل به‌پرداخت ملت در ارتباط با استفاده از ابزارهای شخصی‌سازی شده در صنعت پرداخت توضیحاتی ارائه کرد و گفت اگر نظام کارمزدی جدید با موفقیت اجرا شود اقبال به سمت سرویس‌های شخصی‌سازی شده نیز بهتر خواهد بود؛ همچنین او از ارائه کیف پول بانک ملت در تابستان امسال خبر داد و در این زمینه اعلام کرد: « به‌عنوان یکی از اولین مجموعه‌های پرداخت بانک، می‌خواهیم اولین کیف پول مبتنی بر بانک عامل را ارائه بدهیم.»

رونمایی از طرح‌های جدید کارت باجت به عنوان کانال دیجیتال بانک تجارت

اپلیکیشن باجت

در الکامپ ۲۶ مراسم رونمایی از طرح‌های جدید کارت باجت در غرفه‌ی شرکت سیمرغ تجارت برگزار شد. در این مراسم شرکت سیمرغ تجارت به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ تفتا در کنار ارائه راهکارهای آنلاین و غیرحضوری همراه با اپلیکیشن باجت به عنوان کانال دیجیتال بانک تجارت حاضر شد.

به گزارش روابط عمومی سیمرغ شش طرح جدید اپلیکیشن باجت در این مراسم معرفی شد. این اپلیکیشن به عنوان کانال دیجیتال بانک تجارت به منظور افتتاح حساب‌های غیرحضوری، ارائه تسهیلات ازدواج و خرید اعتباری الان بخر بعداً پرداخت کن (BNPL) توسعه یافته‌ است. باجت در مدت ۴ ماه توانسته با جذب ۲۵۰ هزار کاربر، ۱۰ هزار افتتاح حساب، پرداخت ۴ هزار میلیارد ریال برای ۲ هزار نفر متقاضی وام ازدواج، پرداخت ۱۵ هزار میلیارد و چهارصد میلیون ریال برای ۱۱۰ هزار نفر متقاضی خرید اعتباری (BNPL) و پرداخت ۱۵هزار میلیارد ریال برای ۶۰ هزار نفر متقاضی  بهره‌کاری یا همان مرابحه را محقق نماید.

رونمایی از کیف‌پول مبتنی بر بلاکچین سککوک

 در سومین روز از نمایشگاه الکامپ در سالن ۴۱ نمایشگاه بین‌المللی با حضور صادق نجفی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان سازمان صنایع کوچک از کیف پول مبتنی بر بلاکچین سککوک، شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن رونمایی شد.

طبق گفته‌ی فردوس باقری،‌ مدیرعامل شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن، سککوک یا همان «سامانه کشوری کسب‌وکار به کسب‌وکار» پلتفرمی را برای معاملات اعتباری آماده کرده که محوریت آن عضویت کسب‌وکارهای کشور از جمله بنگاه‌های کوچک و متوسط و مجموعه‌های در تعامل با این بنگاه‌ها است. این سامانه، زنجیره تامین برای «کسب‌وکار به کسب‌وکار» و «کسب‌وکار به مشتری» را ارائه می‌دهد. وی اعلام کرده است خدمات کلیدی سککوک در این سامانه مدیریت زنجیره تامین، تامین مالی در زنجیره تامین و همچنین مدیریت لجستیک است.

عملیاتی شدن کیف‌ پول ریال دیجیتال روی اپلیکیشن زمرد

در بیست‌وششمین الکامپ، شرکت ایران‌کیش با محصولات های‌تک خود از جمله: تی‌بی‌پلاس، ریال دیجیتال و کهربا (پروژه پرداخت nfc مبتنی بر استاندارد emv حضور داشت.

به گزارش روابط عمومی کارت اعتباری ایران کیش، کیف پول ریال دیجیتال ایران‌کیش روی اپلیکیشن زمرد بانک تجارت عملیاتی شد. این محصول امکان استفاده از ریال دیجیتال و نقل‌وانتقال آن را مهیا می‌کند. در این اپلیکیشن، ویژگی‌هایی ایجاد شده است که شامل این موارد است:  ۱. ایجاد کیف پول ریال دیجیتال برای شخص کاربر ۲. شارژ یا افزایش موجودی کیف پول ریال دیجیتال ۳. انتقال از کیف پول ریال دیجیتال به کیف پول دیگر ۴. دشارژ کردن کیف پول (که امکان تبدیل ریال دیجیتال را به ریال واقعی فراهم می‌کند) ۵. دریافت موجودی کیف پول ریال دیجیتال

بالا رفتن سرعت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در بانک اقتصادنوین

به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین سرعت پرداخت قرض‌الحسنه‌ی این بانک افزایش پیدا کرده است‌. اقتصاد‌نوین با پرداخت بیش از  ۱۴۰۰ فقره تسهیلات قرض الحسنه آن هم در طی ماه‌های اردیبشهت و خرداد سال ۱۴۰۲ روند پرداخت این تسهیلات را سرعت بخشید.

روابط عمومی بانک اقتصادنوین اعلام کرده است طبق گزارش بانک مرکزی، این بانک تا پایان خرداد ماه در سال جاری در پرداخت تسهیلات فرزند آوری بالاترین رشد در شبکه بانکی را داشته  و طبق آمار زیر به متقاضیان واجد شرایط تسهیلات پرداخت کرده است. 

 •  ۸۲۸ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به مبلغ ۱۶۳۳ میلیارد ریال
 •  ۵۶۵ فقره تسهیلات قرض الحسنه فرزند آوری به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال
 • ۳۶ فقره تسهیلات قرض الحسنه خود اشتغالی به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال

معرفی اعضای جدید هیئت مدیره شرکت پرداخت نوین آرین

در طی مراسمی در ۷ تیر ماه سال ۱۴۰۲ نادر بهرام و محمد حق‌دادی به عنوان اعضای جدید هیئت‌ مدیره شرکت پرداخت نوین آرین معرفی شدند.

 در  این مراسم که در ستاد مرکزی نوین آرین برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر از زحمات محمدرضا روشناس و محمد صادقی در مدت حضورشان در هیئت‌ مدیره شرکت پرداخت نوین که یکی از شرکت‌های psp و فعال در صنعت پرداخت است، نادر بهرام و محمد حق‌دادی به عنوان اعضای جدید هیئت‌مدیره این شرکت معرفی شدند‌.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان (تاپ) ۲۳ ساله شد

به گزارش روابط عمومی تاپ، هشتم تیر ماه سالروز تأسیس مجموعه‌ی تاپ بود و این مجموعه  ۲۳ ساله شد. تاپ در کنار سایر خدماتی که در اختیار مشتریان و ذی‌نفعان خود قرار داده است از جمله اپلیکیشن تاپ که از محصولات مهم این شرکت است با پشتکار تیم متخصص خود بستر پایداری در پرداخت کشور ایجاد کرده تا تراکنش‌های کاربران با کمترین میزان خطا انجام بشود.

شرکت psp تجارت الکترونیک پارسیان(تاپ) با نام تجارت الکترونيک ايرانيان در سال ۱۳۷۹ با هدف ارائه خدمات پرداخت الکترونیک تأسیس شد و در طی سال‌هایی که فعالیت دارد توانسته راهکارهای خلاقانه و نوآورانه‌ای را برای سهولت پرداخت مردم به بازار عرضه کند.همچنین شرکت تاپ در یک سال گذشته افتخارات بسیاری کسب کرده است که در راس آن‌ها ۱۶ سرکار پرداخت برتر دنیا، سومین PSP برتر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و رتبه ۱۴۳ بین پانصد شرکت برتر کشور قرار دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا