بهترین سرویس ارسال کالا برای فروشگاه‌های اینترنتی

اهمیت انتخاب روش مناسب ارسال کالا در چیست؟

در فرآیند خرید اینترنتی، بعد از این‌که مشتری، تمام مراحل مجازی را طی نمود و دست‌آخر از طریق یکی از روش‌های پرداخت سنتی یا پرداخت آنلاین، مبلغ کالای خریداری شده را نیز به حساب شما واریز کرد، نوبت به مرحله‌ی حساس و حیاتی نهایی می‌رسد. بله؛ مرحله‌ی ارسال کالا برای مشتری.

اگر روند ارسال کالا به خوبی انجام نشود، مثلا کالا سر موعد مقرر به دست مشتری نرسد و یا در مسیر دچار مشکلاتی شود و بسته‌بندی مناسبی نیز نداشته باشد، بدون شک این معضلات در جلب نظر مشتری اثر سوء و مستقیمی خواهد داشت. با این وصف بهتر است، شما صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی، تمام روش‌های ارسال کالا در ایران بشناسید و همواره بهترین گزینه‌ی ممکن را برای این مرحله‌ی حساس فروش اینترنتی انتخاب نمایید.

دسته‌بندی روش‌های ارسال کالا را بشناسید

روش‌های ارسال کالا اصولا به ۴ دسته‌ی مختلف تقسیم‌بندی می‌شود. این‌چهار دسته شامل موارد زیر می‌باشد.

  • شرکت‌های ارسال کالا: این نوع شرکت‌ها، اصلی‌ترین مراجع برای ارسال کالا هستند. در واقع شرکت ملی پست و یا شرکت‌هایی مانند تیپاکس و چاپار در این دسته‌بندی جای می‌گیرند.
  • شرکت‌های واسط پستی: همان‌طور که از عنوان این شرکت‌ها پیدا است، آن‌ها شرکت‌هایی وابسته به شرکت‌های پستی هستند و کالا و مرسوله را از مشتری تحویل می‌گیرند و به دست شرکت‌های اصلی می‌رسانند.
  • شرکت‌های خدمات پیک: این نوع شرکت‌ها نیز در واقع فعالیتی در راستای فعالیت شرکت‌های واسط پستی دارند. آن‌ها با تعداد بالایی پیک موتوری که در اختیار دارند، سرعت انتقال کالا به شرکت‌های اصلی پستی را افزایش می‌دهند.
  • دفاتر پیک‌موتوری: در نهایت پیک‌های موتوری که بیش‌تر در مواردی به کار گرفته می‌شوند که فروشگاه اینترنتی مورد نظر از یک میزان ثبت سفارش چشمگیری برخوردار است و نیاز دارد برای کاهش هزینه‌های ارسال، قرارداد معینی با یکی از دفاتر پیک موتوری داشته باشد.
  • شرکت‌های اینترنتی: در سال‌های اخیر شرکت‌های تاکسی‌ اینترنتی، خدمات ارسال کالا را نیز به خدمات ناوگان خود اضافه کرده‌اند. الوپیک، اسنپ و تپسی از جمله پرکارترین شرکت‌های ارسال کالای اینترنتی هستند.

ارسال کالا توسط شرکت ملی پست

یکی از روش‌های معمول برای ارسال کالاهای فروشگاه اینترنتی، ارسال کالا از طریق شرکت ملی پست است. اصولا برای این که بتوانید سفارش مشتری‌ها را به وسیله خدمات شرکت ملی پست ارسال کنید، نیاز دارید که از قبل قراردادی با این شرکت ثبت کرده باشید. این میان یک شرط هم برای عقد قرارداد با شرکت ملی پست وجود دارد؛ در واقع فروشگاه شما باید دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد. سپس کارمند فروشگاه بسته‌های سفارش مشتریان را در یکی از دفاتر پستی تحویل مامور پشت باجه می‌دهد و حساب و کتاب آن را نیز به صورت پرداخت در محل انجام می‌دهد.

سرویس پرداخت در محل، امکانی است برای پرداخت هزینه‌ی سفارشات در هنگام تحویل گرفتن کالا. به عبارت دیگر این امکان برای مشتری وجود دارد که هزینه‌‌ی کالای سفارشی خود را در هنگام تحویل و درب منزل به مأمور پست پرداخت کند.

سپس شرکت پستی مورد نظر نیز طی مدت‌زمان معینی، مبلغ را برای صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی واریز خواهد نمود. بدیهی است که خدمات پرداخت در محل به عنوان یک آپشن در خدمات پستی تعریف شده و شما باید در هنگام ارسال کالا این آپشن به خصوص را انتخاب نمایید تا از این خدمت بهره ببرید. همچنین در شیوه‌ی ارسال کالا توسط شرکت پست، شما از نظر تعداد مرسوله با هیچ محدودیتی مواجه نیستید. از نظر زمان‌بندی نیز بسته به نوع پکیج پستی که انتخاب می‌کنید، گزینه‌ها متفاوت خواهد بود.

همچنین شرکت ملی پست این امکان ویژه را نیز در اختیار شما قرار داده است که با پرداخت مبلغ ۳۰۰ هزار تومان، بتوانید از خدمات جمع‌آوری بسته‌های پست در محل را بهرمند شوید. در ادامه به معرفی ویژگی‌های انواع سرویس‌های پستی خواهیم پرداخت.

سایت پست ملی ایران

سرویس پست ویژه چیست؟

پست ویژه در واقع سریع‌ترین سرویس پستی و البته گران‌ترین نوع آن می‌باشد. برای بهرمندی از این سرویس هم باید به صورت حضوری بسته‌های سفارشی مشتریان خود را به یکی از دفاتر پستی سراسر شهر برسانید. اگر بسته‌ها در ساعت اداری به دفتر پست برسد و از سرویس پست ویژه نیز استفاده کنید، بسته‌های شما نهایتا تا ساعت ۱۰ صبح روز بعد به دست مشتری خواهد رسید.

سرویس پست پیشتاز چیست؟

پست پیشتاز هم از جمله سرویس‌های سریع ارسال مرسولات است. این پست نیز برای مقاصد درون استانی یک روز و برای مقاصد شهرستان‌های دیگر بین ۲ تا ۵ روز زمان خواهد برد. توجه داشته باشید که برای استفاده از سرویس پست پیشتاز حتما باید سفارشات مشتریان را تا قبل از ساعت ۱۱ صبح به دفتر پست تحویل بدهید در غیر این‌ صورت ارسال بسته‌ها به روز بعد موکول خواهد شد. با توجه به سرعت قابل قبول این سرویس از نظر زمانی و هزینه‌ی مناسب‌تر در قیاس با پست ویژه، توصیه می‌کنیم برای ارسال سفارشات مشتریان خود از این سرویس پستی استفاده کنید.

سرویس پست عادی چیست؟

این سرویس کلاسیک پستی، اغلب برای ارسال نامه، مطبوعات و امثال این‌ها مناسب است و قابلیت ارسال کالا را ندارد. در واقع بر اساس شیوه‌ی ارسال پست عادی، شما باید بر روی نامه‌ی مورد نظرتان یک تمبر معتبر چسبانده، سپس در صندوق‌های پست بیاندازید و یا به یکی از دفاتر پستی تحویل دهید. زمان رسیدن بسته‌های پستی در این سرویس بین  دو روز تا یک هفته می‌باشد.

آشنایی با شرکت‌های واسط پستی

شرکت‌های واسط پستی در واقع زیر مجموعه‌ای از شرکت ملی پست ایران به شمار می‌روند. این شرکت‌ها به صورت جمع‌آوری در محل فعالیت می‌کنند و نیاز به مراجعه‌ی حضوری به دفتر پست را به‌کل از پیش پای شما برمی‌دارند. شرکت‌های واسط پستی خوشبختانه تمام سرویس‌های متنوع پستی مانند پست پیشتاز و پست ویژه را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند.

آشنایی با خدمات پستی شرکت تیپاکس

به طور کلی تمام خدمات شرکت ملی پست توسط شرکت تیپاکس نیز به شما ارائه می‌شود. تیپاکس مرسوله‌ی شما را بیمه و بسته‌بندی می‌کند، سرویس جمع‌آوری و پرداخت در محل دارد و همچنین امکان رهگیری مرسوله به صورت اینترنتی در سازکار خدمات این شرکت وجود دارد.

تیپاکس

برخی خدمات تیپاکس در قیاس با شرکت ملی پست، مزایای بیش‌تری برای فروشگاه‌های اینترنتی خواهد داشت. مثلا سقف بیمه‌ی مرسولات در تیپاکس تا ارزش ۳۰ میلیون تومان تعریف شده است. از طرف دیگر بسته‌بندی حرفه‌ای شرکت تیپاکس نیز یکی دیگر از خدمات منحصربفرد آن به شمار می‌رود. برای نمونه اگر بسته‌های سفارشی شما شکستنی یا ظروف حاوی مایعات باشد، تیپاکس بسته‌بندی مخصوصی برای آن‌ها در نظر خواهد گرفت. نکته‌ی نهایی این که اگر شما برای ارسال سفارشات مشتریان‌تان قصد عقد قرارداد با شرکت تیپاکس را دارید، باید تعهد کنید که دست‌کم ۱۰ سفارش مرسوله در روز خواهید داشت. زمان‌بندی ارسال کالا که شرکت تیپاکس برای فروشگاه‌های اینترنتی در نظر گرفته، بسته به مسافت، بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت خواهد بود.

آشنایی با خدمات پستی شرکت چاپار

سایت شرکت پستی چاپار

شرکت چاپار یکی دیگر از شرکت‌های خصوصی پستی است که می‌توانید بسته‌های سفارشی مشتریان‌تان را به آن‌ها بسپارید. این شرکت نیز مرسولات شما را بیمه می‌کند و چیزی در حدود ۱۰۰ شعبه‌ی فعال در تمام کشور دارد.

خدماتی مانند جمع‌آوری و پرداخت در محل از جمله خدمات این شرکت نیز به شمار می‌رود. در عین‌حال شرکت چاپار سرویس‌های پستی متنوعی را نیز ارائه می‌دهد. برای نمونه سرویس ارسال اکسپرس که شامل خدمات درب به درب است و سرویس چاپار پلاس که زمان‌بندی مشخص شده توسط شما را برای ارسال مرسوله تعیین می‌کند. با توجه به نوع خدماتی که ارائه می‌دهد، استفاده از خدمات شرکت کالارسان چاپار، یکی از روش‌های مطلوب برای ارسال بسته‌های فروشگاه‌ اینترنتی شما به شمار می‌رود.

آشنایی با خدمات ارسال کالا اسنپ و الوپیک

شرکت‌های اسنپ و الو پیک نیز دارای خدمات ارسال مرسوله هستند. برای ارسال سفارش مشتریان در کم‌ترین زمان ممکن، می‌توانید از خدمات دو شرکت نامبرده نیز بهره ببرید. همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین ویژگی این دو شرکت برای فروشگاه‌های اینترنتی، سرعت ارسال مرسوله است. شرکت الو پیک و اسنپ همچنین از این نظر دارای سرویس‌ها و خدمات متنوعی هستند که از آن جمله می‌توان به امکان پیگیری اینترنتی مرسوله، امکان ثبت درخواست‌های مختلف به صورت همزمان، امکان پرداخت و جمع‌آوری در محل و در نهایت امکان ثبت درخواست به صورت رفت و برگشت اشاره نمود.

اسنپ باکس

در ضمن شرکت اسنپ اخیراً با ارائه‌ی سرویسی تحت عنوان باکس‌پلاس، بسته‌های ویژه‌ی شما را در جعبه‌های مخصوصی بسته‌بندی و ارسال می‌کند.

استفاده از این سرویس برای ارسال محصول با فاصله کم و درون شهری صرفه اقتصادی دارد و زمانی که مشتری نیاز به ارسال سریع دارد می‌توان از خدمات پستی این شرکت‌ها استفاده نمایید.

ارسال کالا از طریق اتوبوس و قطار و حمل و نقل هوایی

یکی دیگر از روش‌های ارسال کالا استفاده از ناوگان مسافربری بین شهری است. یعنی شما می‌توانید سفارشات خود را به دفتر تحویل بار پایانه‌های اتوبوس و قطار واگذار کنید. در این شیوه باید تمام سفارشات شهر به خصوصی را ابتدا بسته‌بندی کرده و سپس با مراجعه‌‌ی حضوری به پایانه‌ها، به دفتر تحویل کالا واگذار کنید و رسید مورد نظر را دریافت نمایید. برخی از پایانه‌ها در همان ورودی پایانه، کیوسک‌های تحویل کالا در اختیار شما قرار می‌دهند تا کالا را از شما تحویل گرفته، و رسید ارسال را برای شما صادر نمایند. معمولا این نوع ارسال کالا از جمله سرویس‌های سریع به شمار می‌رود اما در شهر مقصد یا مشتری به صورت مستقیم باید مراجعه به دفتر تحویل کالا در آن پایانه نماید و یا کارمند نماینده‌ی فروشگاه شما باید کالاها را دریافت کرده و به دست مشتریان برساند.

حمل و نقل

یکی دیگر از روش‌های ارسال کالا استفاده از امکانات حمل و نقل هوایی است. مهمترین ویژگی ارسال کالا از طریق هواپیما سرعت فرآیند ارسال کالا است که در قیاس با حمل و نقل‌های زمینی بسیار سریع‌‌تر است. از طرفی این روش در قیاس با روش‌های دیگر از ایمنی بسیار بالاتری برخوردار است. زیرا احتمال آسیب دیدن مرسولات در هواپیما عملا بسیار کم است. اما در مقابل مشکل اساسی روش ارسال کالا از طریق حمل و نقل هوایی، هزینه‌ی بالای آن است. به همین دلیل خیلی از مردم روش‌های دیگری را انتخاب می‌کنند. بنابراین اگر از نظر تامین مخارج، از عهده‌ی این روش بر می‌‌آیید، این روش بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

جدولی برای مقایسه‌ی انواع روش‌های ارسال کالا

شرکت ملی پست

ضرورت عقد قرارداد و داشتن نماد الکترونیکی، تحویل بسته به صورت حضوری،

نبود محدودیت در تعداد مرسوله، امنیت بالای فرآیند ارسال کالا

ارسال با اتوبوس و قطار

تحویل به صورت حضوری در محل پایانه‌ها، سرویسی برای ارسال سریع کالا

شرکت‌های واسط پستی

خدمات پرداخت در محل، خدمات جمع‌آوری منزل به منزل، بسته بندی حرفه‌ای و سقف بیمه‌ی بالا

شرکت‌های اینترنتی: اسنپ، الو پیک و …

سرعت بالای ارسال کالا، خدمات پرداخت در محل

مشکلات متداول در ارسال کالا

صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی معمولا برای ارسال کالاهای مختلف و رساندن آن به دست مشتریان‌شان، با مشکلاتی نیز مواجه هستند. برای نمونه ارسال کالاهایی که بسته‌بندی شیشه‌ای دارند، معمولا از جمله مشکلات متدوال میان فروشندگان این نوع محصولات است. شرکت ملی پست که اصولا این نوع کالاها را برای ارسال نمی‌پذیرد و شرکت‌های دیگر نیز مانند تیپاکس و امثالهم، به نظر می‌رسد رغبت زیادی برای ارسال چنین کالاهایی ندارند. بنابراین توصیه می‌شود روش ارسال توسط اتوبوس و قطار را به همراه یک بسته‌بندی بسیار محکم در این‌جور مواقع انتخاب نمایید و یا در صورتی که از شرکت‌های واسط پستی بهره می‌برید، از بسته‌بندی های سخت استفاده کنید. یکی دیگر از مشکلاتی که گاهاً ارسال‌کننده‌ی کالا با آن مواجه می‌شود، گم شدن کالای ارسالی در حین فرآیند ارسال است. شرکت ملی پست در قیاس با دیگر شرکت‌های پستی و روش‌های ارسال کالا، کم‌ترین احتمال را برای بروز مشکل گم شدن کالا در کارنامه‌ی خود دارد. از طرف دیگر برای ارسال کالا در داخل شهر، بهتر است از سرویس‌های پیک اینترنتی و یا پیک‌های شخصی استفاده کنید که با مشکل سرعت ارسال کالا در داخل شهر مواجه نباشید. یک نکته‌ی دیگر که در این‌جا باید به آن اشاره کنیم، مسئله‌ی بیمه‌ی کالاهای ارسالی است. توجه کنید که هنگام عقد قرارداد با هر کدام از شرکت‌های پستی، عناوینی که، بر اساس آن‌ها بیمه به مرسوله‌ی شما تعلق می‌گیرد را بررسی و مطالعه کنید، که در صورت بروز مشکل، از پیش با شرایط بیمه‌ی کالا آشنایی داشته باشید.

در نهایت باید مجدداً به این نکته نیز اشاره کنیم که شما به عنوان یکی از  صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی، برای ارسال کالای سفارش مشتریان‌تان به مقصد مورد نظر که مرحله‌ای بسیار حیاتی نیز در روند جذب مخاطب به شمار می‌رود، بهتر است با توجه به نوع خدمات، هزینه‌ها، سرعت و کیفیت ارسال، بهترین روش ممکن برای ارسال مرسولات را انتخاب نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا