آموزش کامل وبلاگ‌نویسی برای کسب و کار

قدرتمندترین و منعطف‌ترین ابزار در بازاریابی دیجیتال، وبلاگ است. وبلاگ صندوقی پر از محتوا است که شما می‌توانید آن را از انواع محتواهای دلخواه لبریز کنید و مخاطبان‌تان را برای دیدن از این صندوقچه‌ی جذاب فرا بخوانید. اما در نهایت وبلاگ یک ابزار است تا شما را در مدیریت بهتر وب‌سایت‌تان کمک کند. اما کارایی اصلی وبلاگ چیست؟ در واقع یک وبلاگ تجاری استاندارد که به درستی اجرا شده باشد، در ایجاد ارتباط میان مشتری‌ها و برندها موثر واقع خواهد شد. با این وصف یک وبلاگ تجاری موفق، به عنوان ابزار بسیار مهمی در بازاریابی دیجیتال شناخته می‌شود که می‌تواند در رشد و توسعه‌ی کسب و کارها و برندها تاثیر داشته باشد. ذکر این نکته نیز در این‌جا ضروری است که هدف ساختن یک وبلاگ تجاری، در نهایت باید ایجاد مشتری احتمالی آگاه و تبدیل آن به خریدار واقعی باشد. در حقیقت اگر بخواهیم پروسه‌ی بازاریابی را به زبان ساده تعریف کنیم؛ به تمام پیشنهاداتی که به مشتریان احتمالی و لیدها داده می‌شود، بازاریابی می‌گویند. در این میان وبلاگ و محتوای داخل آن، پیشنهادی است که در نقطه‌ی ورود به مشتریان احتمالی نا آشنا با برند شما داده می‌شود. در ادامه راهکارهایی برای بهرمندی از یک وبلاگ تجاری موفق ارائه خواهیم کرد.

فرآیند انتشار وبلاگ

به طور کلی برای ایجاد یک وبلاگ تجاری موفق، نیاز به یک فرآیند از پیش برنامه‌ریزی شده وجود دارد. برای شروع بهتر است به تنظیم وجوه مختلف وبلاگ از جمله سبک، ضرباهنگ، موضوعات، پیشنهادات و رسانه‌های موجود توجه ویژه‌ای داشته باشید. از طرف دیگر نکاتی مانند برنامه‌ریزی برای محتوا و شناخت فضاهای خالی محتوا در راستای خواسته‌های مخاطب نیز، نیازمند دقت‌نظر ویژه‌ای خواهد بود. شما باید تلاش کنید، تاثیرگذاری فوری محتواهای وبلاگ‌تان، به حداکثر زمان در بلند مدت برسد. اصولا فرآیند انتشار وبلاگ تجاری، باید مملوء از ایده‌های جدید برای ایجاد پست‌های وبلاگ بوده و سرانجام به تولید محتوا در یک برنامه‌ی مستمر و منسجم بیانجامد. همچنین جست‌وجو و یافتن تولیدکنندگان محتوای با‌کیفیت و ویرایش و انتشار محتواهای تازه به‌صورت مدون، از جمله اقداماتی است که در فرآیند انتشار وبلاگ اهمیت فراوانی دارد.

ابزارهای تولید محتوا هنگام بارش فکری

پست‌های وبلاگ نیازمند ایده‌های جذاب و انواع محتواهای مختلف است. اما‌ چگونه می‌توان به ایده‌های خوبی برای پست وبلاگ‌ تجاری دست پیدا کرد؟ برای این منظور چه ابزارهایی وجود دارد؟ در ادامه به برخی از این ابزارها اشاره خواهیم کرد.

شناخت مخاطب هدف منبع الهام ایده

هر چه‌قدر شما مخاطبان هدف محصولات و خدمات خود را بهتر بشناسید، بر همین اساس ایده‌های بهتری برای پست وبلاگ به ذهن‌تان خطور خواهد کرد. برای شروع در این زمینه بهتر است به این نکات توجه داشته باشید

  • تعیین کنید که طیف مشتریان احتمالی شما به دنبال به دست آوردن چه چیزی هستند؟ یا بهتر است بگوییم در حوزه‌ی فعالیت شما چه چیزی را ارزش می‌شمارند؟
  • منابع اطلاعاتی خودتان را برای کسب آگاهی نسبت به مخاطبان هدف‌تان گسترش بدهید.
  • در مورد سن، جنسیت و وضعیت تاهل این گروه مشتریان هدف‌تان، یک جدول طبقه‌بندی‌شده و مشخص در نظر بگیرید. این امر در میزان شناخت شما از آن‌ها، اثر بسزایی دارد.
  • تحقیق کنید که چه علتی می‌تواند سبب شود مشتریان احتمالی شما، از خرید محصول یا خدمات شما منصرف شوند؟

اگر برای هر یک از گزاره‌های بالا پاسخ مشخصی پیدا شود و تحقیق درستی صورت بگیرد، بارش فکری برای رسیدن به ایده‌های جذاب وبلاگ آغاز خواهد شد و این فرآیند در نهایت به تولید محتوای اثرگذار منتج می‌گردد.

کمک گرفتن از ابزاری به نام BuzzSumo

بگذارید بحث را در این زمینه از این‌جا آغاز کنیم که اصولا این BuzzSumo چیست و چه کارکردهایی دارد؟ در واقع BuzzSumo یک ابزار آنلاین است که به شما کمک می‌کند با استفاده از آنالیز محتواها، به این نتیجه برسید که در هر حوزه‌ی خاص، کدام محتوا بازخوردها و نتایج بهتری در شبکه‌های اجتماعی خواهد داشت. برای نمونه تعداد دفعاتی که یک پست وبلاگ در صفحات اجتماعی اشتراک‌گذاری می‌شود، می‌تواند معیار خوبی برای سنجش کیفیت اثرگذاری و محبوبیت آن محتوا باشد. در حقیقت این فرآیند، یک فرآیند دو طرفه است؛ یعنی اگر محتوایی در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال قرار گرفت، شما باید در وبلاگ‌تان نیز از آن محتوا و امثال آن بهره‌ی بیش‌تری ببرید.

ابزار بررسی محتوا

حالا پرسش این است که کدام محتواها در شبکه‌های اجتماعی محبوب‌ترند؟ برای دستیابی به محتواهای محبوب، از جستجوی کلیدواژه‌ها و لغاتی آغاز کنید که حدس می‌زنید مخاطبان هدف شما آن‌ها را دنبال خواهند کرد. شما می‌توانید به کمک BuzzSumo نوع محتوایی که در پی آن هستید را نیز تنظیم کنید. مثلا می‌توانید از میان این گروه محتواها، گروه مورد نظر را انتخاب کنید؛ مقالات، اینفوگرافیک‌ها، پیشنهادات، مصاحبه‌ها و ویدئوها. این ابزار کاربردی آنلاین، همچنین این امکان را هم فراهم می‌کند که بازه‌ی زمانی خاص جستجوی محتوا را نیز تنظیم نمایید. مثلا اگر می‌خواهید ببینید اخیراً چه محتوایی سر و صدا به پا کرده، به راحتی به آن دسترسی خواهید داشت. در کنار این‌ها، بر فرض اگر می‌خواهید بدانید محتوای‌ رقیب‌تان در چه وضعیتی است نیز، می‌توانید نام دامنه‌ی آن را وارد کنید، تا فهرست تمام محتواهای آن به ترتیب محبوبیت به شما نمایش داده شود. همچنین اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی در افراد فعال در حوزه‌ی فعالیت شما مورد تحسین قرار گرفته، فقط کافی است نام آن‌ها را جستجو کنید، در این صورت BuzzSumo محبوب‌ترین محتوای آن‌ها را به شما نمایش خواهد داد.

رصد کردن محتوای خودتان

برای پیشرفت وبلاگ‌تان باید همواره دیدگاه‌ها و واکنش‌های مخاطبان‌تان نسبت به محتواها را بررسی و رصد کنید. به یاد داشته باشید این عملکرد دموکرات شما در تولید محتواهای بعدی کمک بزرگی به شما خواهد کرد. در این زمینه ابزارهای آنلاین رایگانی وجود دارد که شما می‌توانید به کمک آن‌ها اطلاعات مفیدی درباره‌ی نحوه‌ی استفاده‌ی مخاطبان از محتواهای وب‌سایت و یا وبلاگ‌تان به دست آورید. پست‌ها ذخیره شده، پست‌هایی که بیش‌ترین بازدید را داشته‌اند، پست‌هایی که بیش‌ترین واکنش را برانگیخته‌اند، پست‌هایی که میان شبکه‌های مختلف اجتماعی اشتراک گذاری شده‌اند؛ این‌ها همه اطلاعاتی مفید و کاربردی در روند مدیریت محتوای وبلاگ‌ شما به‌شمار می‌روند. از این رو به یاد داشته باشید اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید، حتما دکمه‌ی اشتراک‌گذاری محتوا را برای کاربران و خوانندگان وبلاگ‌تان تعبیه کنید. اشتراک‌گذاری بالای یک محتوا در شبکه‌های اجتماعی مختلف، نشان دهنده‌ی کیفیت مطلوب آن محتوا خواهد بود و نشانه‌ای است برای مدیر وبلاگ که اهداف بهتری برای تولید محتوای آینده‌ی وبلاگش تعیین کند. یک نکته‌ی دیگری که توجه به آن در رشد وبلاگ شما اثرگذار خواهد بود، نرخ باز شدن و کلیک‌شدگی محتواهای ایمیلی است. محتوایی که بتواند مخاطب را مجاب کند بر روی آن کلیک کرده و بازش نماید، به‌طور قطع محتوای موفقی بوده و باید در پست‌های وبلاگ جایگاه ویژه‌ای برای آن نوع محتوا باز شود. در نهایت تمام این دریافت‌های خارجی از کیفیت‌های محتوا را باید در فرآیند تنظیم تقویم محتوایی وبلاگ خودتان تاثیر داده تا به یک تقویم محتوایی استاندارد که مخاطبان زیادی را تبدیل به خریدار واقعی خواهد کرد نزدیک شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا