راهنمای برندسازی در اینستاگرام

در بازار رقابتی تجارت الکترونیک با حضور برندهای مشهور و بزرگ، شبکه‌های اجتماعی در حکم سکوی پرتاب کسب و کارهای کوچک‌اند. به ویژه اینستاگرام که امروزه به عنوان پرمخاطب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی شناخته می‌شود. بنابراین اگر در این پلتفرم مشغول فعالیت اقتصادی هستید، یا قصد دارید یک فعالیت تجاری را در بستر اینستاگرام راه‌اندازی کنید، باید به راهکارها، نوع استراتژی و البته الگوریتم این شبکه‌ی مجازی دقت و توجه کافی داشته باشید. در اینستاگرام به طور کلی باید هدف اصلی شما، رشد تعداد دنبال‌کننده‌ها و جذب مخاطب بیش‌تر باشد. ترفندهای زیادی در این راستا وجود دارد که یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها فرآیند برندسازی است. در این مقاله قصد داریم راهنمایی کاربردی برای فرآیند برندسازی در اینستاگرام به کاربران ارائه بدهیم.

گام نخست برندسازی در اینستاگرام : زیبایی بصری

اینستاگرام یک پلتفرم دیداری است. یعنی مخاطب از فعالان در این پلتفرم بیش‌تر انتظار تولید محتواهای تصویری را دارد. بنابراین به قاعده آن صفحه‌ای می‌تواند مخاطب بیش‌تری را جذب کند که زیبایی بصری بیش‌تری داشته باشد. برای داشتن صفحه‌ای با این ویژگی باید محتوایی با کیفیت تصویری بالا تولید کنید. یعنی عکس یا ویدیویی را در صفحه‌تان بارگذاری کنید که اولا کیفیت بالایی داشته باشد، ثانیا با نوع فعالیت صفحه‌ی شما سازگاری و هماهنگی بصری ایجاد کند.

سعی کنید برای هر یک از برنامه‌های تبلیغاتی در صفحه‌تان رنگ مخصوصی انتخاب کنید و در ضمن تصاویر و ویدیوهای صفحه‌تان را با متن‌های طولانی کسالت‌بار نکنید. بلکه تلاش کنید تصاویری گویا را به نمایش بگذارید. به یاد داشته باشید که موفق‌ترین برندهای اینستاگرامی، همواره از صفحاتی با کیفیت بصری بالا برخوردارند و مخاطبان، آن‌ها را با توجه به سبک بصری پایداری که در تمام پست‌های صفحه‌شان دارند، به یاد می‌آورند. در این زمینه خلاقیت را نیز فراموش نکنید؛ تنها تصاویر محصولات‌تان با افکت‌های مشابه، برای تمام پست‌ها کافی نیست. باید همواره به ایجاد محتوای خلاقانه و تصاویری منحصربفرد فکر کنید تا به افزایش فروش نیز دست یابید.

برای این‌که بتوانید محتوای تصویری جذابی تولید کنید، باید هر لحظه میان استراتژی‌ کسب و کارتان و پست‌های صفحه‌ اینستاگرام، هماهنگی و ارتباط معنایی را لحاظ نمایید. بنابراین در یک جمله باید گفت: طراحی خلاقانه‌ی پست‌ها، کیفیت تصاویر، سبک‌ پایدار و رنگ‌بندی مناسب، مهم‌ترین عوامل رسیدن به زیبایی بصری در یک صفحه‌ی اینستاگرامی است.

معجزه‌ی هشتگ

هشتگ‌ها، پَرِ سیمرغ‌اند. به عبارتی مخاطبان شما، هرگاه که بخواهند صفحه‌ی شما را بیابند، ساده‌ترین راه پیش روی‌شان، استفاده از هشتگ‌ها است. به محض تایپ کردن هشتگ منحصربفرد، صفحه‌ی شما عینهو سیمرغ که پرش را آتش زده‌اند، ظاهر می‌شود. در واقع هشتگ‌ها راه‌بلد مخاطبان‌، برای رساندن‌شان به صفحه‌ی شما هستند.

اینستاگرام و سیمرغ

اصولا بهتر است برای هر پست اینستاگرامی، از ۵ تا ۱۰ هشتگ مرتبط استفاده کنید. اگر در میان این هشتگ‌های عمومی و مرتبط با محتوای پست، یک یا دو هشتگ انحصاری برای خودتان بسازید، آن‌وقت آوازه‌تان با سرعت بیش‌تری در میان مخاطبان اینستاگرام می‌پیچد و پروژه‌ی برندسازی‌تان نیز یک گام به جلو برمی‌دارد. استمرار در استفاده از هشتگ‌های مرتبط در تمام پست‌ها، بدون شک به افزایش چشمگیر بازدید پست‌ها و تعداد دنبال‌کنندگان خواهد انجامید.

در این‌جا چند هشتگ معروف با پتانسیل دسترسی و بازدید بالا در جهان را معرفی می‌کنیم. اولین هشتگ پر بازدید با حدود ۷۰۰ میلیون پست در فضای اینستاگرام، #love است و هشتگ مشهور و پرکاربرد بعدی با حدود ۳۰۰ میلیون پست، #instagood می‌باشد. شما نیز می‌توانید با توجه به حوزه‌ی کسب و کار خودتان، هشتگ‌های پرکاربرد را بیابید و در کنار دیگر هشتگ‌های منحصربفرد و عمومی، در پست‌های مختلف از آن‌ها بهره ببرید.

برندی مفید و جذاب بسازید

مخاطب اینستاگرامی در وهله‌ی اول به دنبال محتوایی سرگرم کننده، جذاب و مفید است‌. بنابراین هدف شما پیش از فروش محصولات‌تان در اینستاگرام، باید جذب مخاطب به کمک ساختن برندی سرگرم‌کننده و مفید باشد. آن‌گاه بعد از این‌که در گام اول موفق شدید، در مرحله‌ی بعدی مخاطب را تبدیل به یک خریدار خواهید نمود. با این وصف شما باید محتوایی تولید کنید که در نگاه اول، صرفا معرفی یک محصول فروشی به چشم مخاطب نیاید.

این‌جاست که اهمیت خلاقیت در فرآیند برندسازی اینستاگرام برجسته می‌شود؛ در واقع برندهای موفق اینستاگرامی، تلاش می‌کنند با ترفندهایی، ابتدا یک بستر سرگرم کننده برای مخاطب‌شان ایجاد کنند. برای نمونه استفاده از سلبریتی‌ها توسط برندهای بزرگ‌، نوعی از خلاقیت در این زمینه به‌شمار می‌رود. شما نیز می‌توانید با شناخت سلایق عمومی مخاطب هدف کسب و کارتان، محتوای جذاب‌تری را تولید کنید.

تعامل، راز بزرگ جذب مخاطب

اگر به صفحات اینستاگرامی برندهای موفق سر بزنید، متوجه خواهید شد که زمان و انرژی زیادی را صرف تعامل با مخاطبان‌شان می‌کنند. علاوه‌بر این‌که تعامل صحیح با مشتری از عوامل افزایش فروش است، الگورتیم اینستاگرام نیز در این زمینه دلیلی مضائف خواهد بود، زیرا بر اساس آن، صفحاتی که تعامل بیش‌تری با مخاطبان‌شان دارند، بیش‌تر در معرض دید عموم قرار می‌گیرند. بنابراین برای برندسازی و ماندگار شدن در ذهن کاربران، باید از راه‌های مختلف با مخاطبان صفحه‌تان تعامل کنید.

مثلا وقت بگذارید و تا حد امکان، پاسخ کامنت‌ها و دایرکت‌های مخاطبان را با صبر و حوصله بدهید‌. گاهی اوقات از پست‌های پرسش و پاسخ و نظرسنجی استفاده کنید. در این زمینه نیز خلاقیت به کمک شما خواهد آمد؛ مثلا می‌توانید با تولید محتوایی خلاقانه، بدون درخواست، مخاطبان را وادار کنید با شما تعامل کنند و زیر پست‌ها را پر از کامنت‌های متنوع نمایند. راه‌هایی برای ارتباط با مخاطب در بیو قرار دهید. مخاطب باید به برند شما اعتماد کند؛ و یکی از ترفندهای اعتمادسازی، قرار دادن راه‌های ارتباطی در اختیار مخاطبان است. بدین صورت علاوه بر برندسازی باعث افزایش فالوور خواهید شد.

تبلیغات و همکاری، دو ترفند مهم

برای آن‌که برند شما بعد از مدتی سر زبان‌ها بیافتد، یکی از روش‌ها این است که به سراغ صفحات پربازدید بروید و بر اساس یک قرارداد مالی از آن‌ها بخواهید برند شما را تبلیغ کنند. بلاگرها، سلبریتی‌ها، صفحه‌های فان و … از جمله پربازدیدهای اینستاگرام هستند. معمولا این صفحات با رقم‌های معینی، در صفحه‌شان تبلیغات انجام می‌دهند. چاره‌ای نیست؛ برای ترفیع برندتان باید این هزینه را به جان بخرید. اما در عین‌حال، یک امکان دیگر هم برای تبلیغات برند شما در اینستاگرام وجود دارد.

در واقع همکاری برندهای هم‌سطح نیز می‌تواند در این زمینه بسیار راهگشا باشد. اگر برندی را سراغ دارید که حدودا به اندازه‌ی شما دنبال‌کننده دارد، می‌توانید به ادمین صفحه پیش‌نهاد بدهید در یک فرآیند همکاری دو طرفه و برای زمانی توافقی، هر دو برندهای یکدیگر را به صورت رایگان تبلیغ کنید.

در همین راستا البته کمپین‌هایی نیز در این فضا وجود دارد که اصولا هدف و سازکار فعالیت‌شان، چیزی شبیه به شرکت‌های تعاونی است! یعنی اعضای این کمپین‌ها بر اساس زمان‌بندی مشخصی به تبلیغ برندهای یکدیگر می‌پردازند و هدف کلی آن‌ها رشد تعداد بازدید کننده، برای تمام اعضای کمپین است. به یاد داشته باشید که همکاری‌های دو طرفه در راستای برندسازی اینستاگرام از جمله ترفندهای بسیار اثرگذار به شمار می‌رود.

راهکار برنده را پیدا کنید

برندسازی در اینستاگرام ، در واقع نوعی بازاریابی مجازی به‌شمار می‌رود. ترفندهای مختلفی که در این زمینه یاد کردیم نیز در حکم ترفندهای بازاریابی خواهند بود. بنابراین در دوره‌های زمانی مشخصی، بهتر است کارایی و بازدهی هر کدام از این روش‌های بازاریابی را بررسی کنید و بهترین راهکار را با توجه به میزان بازدهی آن بیابید. آن‌گاه از آن پس با تمرکز بیش‌تر بر روی آن راه‌کار برنده، پروسه‌ی برندسازی در اینستاگرام را جلو ببرید.

مثلا بهترین زمان برای انتشار پست را از طریق آزمون و خطا پیدا کنید و یا با رصد کردن لایک‌ها، کامنت‌ها و بازخوردهای موجود در هر پست، ویژگی‌های برجسته‌ی پست‌های پربازدید و دارای فیدبک‌های مثبت را با غلظت بیش‌تری در پست‌های بعدی به کار ببندید. به طور کلی مدیریت صفحه‌ی اینستاگرام و بررسی نقاط ضعف و قوت آن، در مسیر برندسازی یک عامل حیاتی به شمار می‌رود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا