راه‌های تشویق مشتری به استفاده از شیوه‌ی پرداخت اینترنتی

به طور کلی این یک اصل نامدون اما واقعی‌ است که همواره کنار گذاشتن شیوه‌های سنتی و جای‌گزین کردن شیوه‌های تازه، در میان کاربران هر سرویسی زمان‌بر خواهد بود. در واقع این فرآیند جای‌گزینی، نیازمند عبور از مراحلی است که بدون شک مهم‌ترین آن‌ها، ایجاد اعتماد در ذهن کاربران خواهد بود. برای نمونه، اکنون که انواع سرویس پرداخت آنلاین  به شکل روزافزونی در اغلب فروشگاه‌های اینترنتی، دریافت هزینه تبلیغاتی و خدمات و حتی برخی فروشگاه‌های فیزیکی، جای‌گزین شیوه‌های سنتی پرداخت شده است، همچنان بسیاری از کاربران سایت‌های فروشگاهی و دیگر فروشگاه‌های اینترنتی، اعتماد و رغبت لازم را برای انتخاب سرویس پرداخت آنلاین از خود نشان نمی‌دهند. حال با توجه به این‌که، نبودِ اعتماد مشتریان این نوع فروشگاه‌ها، می‌تواند برای کسب‌وکارهای اینترنتی مشکل‌آفرین باشد، در این مقاله تلاش می‌کنیم، با بررسی مسئله به راهکارهایی برای رفع این معضل برسیم.

لینک پرداخت شیوه‌ی پرداخت آسان و در دسترس

پیش از آن‌که برای ایجاد اعتماد نسبت به شیوه‌های پرداخت آنلاین، راهکارهایی به صاحبان کسب‌و‌کارهای اینترنتی ارائه دهیم، بهتر است ابتدا مزایای استفاده از لینک پرداخت را به عنوان سرویسی عمومی‌تر در میان شیوه‌های نوین انجام تراکنش، یادآوری کنیم. لینک پرداخت در واقع یک سرویس الکترونیکی است که صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی، می‌توانند از راه‌های گوناگون به مشتریان‌شان ارائه کنند. مشتریان نیز به سادگی از طریق لینک مورد نظر، وارد صفحه‌ی پرداخت شده و مبلغ مربوط به خریدشان را واریز می‌نمایند.

سرویس لینک پرداخت، می‌تواند در اشکال گوناگونی به دست مشتریان برسد؛ مثلا می‌توان از طریق پیامک و ایمیل لینک پرداخت را برای مشتریان ارسال نمود و یا به شکل یک کد الکترونیکی یا همان QR کد آن را در اختیار مشتریان حضوری قرار داد. همچنین کسب‌وکارهایی که در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام فعالیت دارند نیز می‌توانند به سادگی لینک پرداخت مخصوص را در قسمت بایو صفحه‌ی خود، در دسترس مشتریان بگذارند. این امکان دسترسی ساده و همچنین سهولت استفاده از لینک پرداخت، از جمله مزایای برجسته‌ی این شیوه‌ی نوین پرداخت برای مشتریان به شمار می‌رود.

امنیت بالای تراکنش با استفاده از لینک پرداخت

استفاده از لینک پرداخت، برای انجام تراکنش‌های مالی گوناگون، مثلا خرید یک محصول از فروشگاهی اینترنتی، به‌طور کلی یکی از امن‌ترین شیوه‌‌های پرداخت می‌باشد. در واقع کاربران برای استفاده از این سرویس و پیش از انتقال وجه، باید مراحلی را به انجام برسانند. این مراحل که شامل ارائه‌ی اطلاعات حساب بانکی، تایید آن و در نهایت استفاده از رمز یکبار مصرف پویا خواهد بود، به نوعی ضامن امنیت این نوع تراکنش‌ها می‌باشد.

Face Authentication

از طرف دیگر صاحبان کسب و کارها نیز برای دریافت یک لینک پرداخت و ارائه‌ی آن به مشتریان خود، باید مراحل مختلفی از جمله احراز هویت و کسب تاییدیه را پشت سر بگذارند. همین نکته خود گویای امنیت بالای تراکنش‌هایی خواهد بود که به وسیله‌ی سرویس لینک پرداخت انجام می‌شوند. به عبارت دیگر کاربران هنگام استفاده از لینک پرداخت، از پیش می‌دانند که صاحب حسابی که مشغول واریز پول به آن هستند، مورد تایید بانک مورد نظر بوده و در سیستم بانکی کشور دارای تاییدیه است. همچنین تراکنش‌هایی که به وسیله‌ی لینک پرداخت انجام می‌شوند، در صورت بروز هر گونه مشکل، امکان پیگیری قانونی دارند و این نکته نیز می‌تواند برای ایجاد اطمینان‌خاطر در کاربران اثرگذار باشد.

تراکنشی بهینه به کمک پرداخت آنلاین

از آن‌جا که شیوه‌ی پرداخت آنلاین به کمک سرویس‌‌هایی مانند لینک پرداخت، برای کاربران کمی تازگی دارد، آن‌ها در بسیاری موارد همچنان اصرار دارند، شماره‌ی کارت صاحبان فروشگاه و یا ارائه‌دهندگان خدمات مورد نظر را داشته باشند و برای واریز مبالغ مربوطه، عملیات کارت به کارت را انجام بدهند. شما باید تلاش کنید با تمرکز بر مزایای ویژه‌ی استفاده از پرداخت آنلاین و همچنین اشاره به معایب استفاده از شیوه‌‌های سنتی پرداخت مانند عملیات کارت به کارت، آن‌ها را ترغیب به استفاده از سرویس‌های نوین نمایید.

برای مثال، کارمزد عملیات کارت به کارت در قیاس با سرویس‌های پرداخت آنلاین، مانند استفاده از درگاه پرداخت یا لینک پرداخت به مراتب بالاتر است. حال آن‌که استفاده از سرویس پرداخت اینترنتی در اغلب موارد برای مشتریان کارمزدی در پی ندارد. از طرف دیگر در دوره‌ی زندگی ما که استفاده‌ی بهینه از زمان، در هر لحظه از روز، حیاتی و با اهمیت است، شیوه‌ی پرداخت اینترنتی می‌تواند در این زمینه بسیار راهگشا باشد و در قیاس با شیوه‌های سنتی خرید حضوری و عملیات کارت به کارت، زمان کم‌تری از کاربران تلف کند. پیشنهاد ما این است که اگر شما برای نمونه یک فروشگاه در اینستاگرام دارید، به شکلی مداوم در این‌باره محتوا تولید کرده و پیش چشم‌ مشتریان خود قرار بدهید. در واقع با ایجاد آگاهی درباره‌ی مزایای روش‌های نوین پرداخت و قیاس آن‌ها با شیوه‌های سنتی، می‌توانید آمادگی ذهنی خوبی برای مشتریان‌تان ایجاد کنید.

سیاست شفافیت و انعطاف

یکی از راهکارهای دیگری که می‌توان به کار گرفت تا مشتریان را تشویق به استفاده از شیوه‌های نوین پرداخت کرد، توجه به سیاست شفافیت و انعطاف است. در این راهکار مدیریتی، شما به عنوان صاحب یک فروشگاه اینترنتی، باید اولا همواره به شکلی شفاف تمام فرآیند دریافت پول از مشتری را برای او شرح بدهید:

در واقع مشتری باید کاملا به شیوه‌های پرداختی که فروشگاه شما در اختیارش گذاشته است مشرف باشد و جزییات فرآیند هر کدام را بداند. این کار سبب می‌شود با خیالی آسوده اقدام به خرید و پرداخت مبالغ مربوطه نماید. از طرف دیگر شما باید در ارائه‌ی شیوه‌های پرداخت به مشتریان خود منعطف باشید. به عبارت دیگر باید تمام شیوه‌های پرداخت سنتی و نوین را فراهم کرده و در اختیار مشتری قرار بدهید. مشتری باید مختار باشد که کدام شیوه را انتخاب کند. اگر این سیاست را با آگاهی بخشی نسبت به مزایای پرداخت آنلاین جمع بزنید، راهکاری کاربردی برای تشویق مشتریان به سمت استفاده از سرویس‌های پرداخت آنلاین به دست خواهید آورد.

گفت‌وگوی موثر با مشتری

همان‌طور که اشاره کردیم، بسیاری از افراد هنوز نسبت به شیوه‌های پرداخت آنلاین دافعه دارند. معمولا این دافعه در افراد از نبود آگاهی و اطلاع کافی درباره‌ی سرویس‌های مذکور سرچشمه می‌گیرد. بنابراین گام اول برای تغییر در نظر آن‌ها، دادن اطلاعات در این‌باره به مشتریان است.

برای مثال چنانچه مشتری پس از انتخاب محصول مورد نظرش، برای پرداخت مبلغ مربوطه، به هر دلیلی از لینک پرداخت استفاده نکرد، بهتر است ابتدا خودتان را با شیوه‌ی پرداخت مطلوب او هماهنگ کنید، ولی در عین‌حال نیز تلاش کنید مشتری را به سمت شیوه‌ی پرداخت آنلاین تشویق نمایید.

مثلا می‌توانید اشاره کنید که پرداخت آنلاین کارمزدی ندارد و همچنین زمانی از شما نخواهد گرفت. بعد از آن نیز بی درنگ شماره‌ی کارت اعتباری خود را در اختیار مشتری قرار دهید، اما در آخر اضافه کنید که، اگر از شیوه‌ی پرداخت آنلاین استفاده نماید، نیازی نیست به دستگاه‌های عابربانک مراجعه کند و تراکنش امن‌تری نیز خواهد داشت. به طور کلی بهتر است در عین حال که به انتخاب مشتری خود احترام می‌گذارید در بزنگاهی مناسب و به کمک روش گفت‌وگوی موثر، او را به سمت استفاده از شیوه‌ی پرداخت اینترنتی سوق بدهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا