10 توصیه از زنان کار آفرین موفق برای حضور موثرتر در دنیای کسب ‌و کار

در عصر مدرن امروز زنان جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد و رشد کسب‌وکارها دارند. این روزها زنان بسیاری را می‌بینیم که در فضای کسب‌وکاری حضوری پررنگ دارند و به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک می‌کنند، حتی برخی از آنها را به عنوان زنان کار آفرین می‌شناسیم.

اگر کمی به عقب برگردیم مادران زنان کارآفرین امروز، در بیرون از خانه مسئولیت مهمی را برعهده داشته‌اند و در کنار انجام امور خانه و مسئولیت‌های مادرانه‌ی خود در محیط کار هم فعال بوده‌اند. این در حالی‌ست که مادران آنها بیشتر مسئول اداره‌ی امور خانه و خانواده بوده‌اند و چندان فرصت و شرایط حضور در جامعه برای کمک در کارهای اقتصادی یا حتی آرزوی شروع یک کسب‌وکار و برعهده گرفتن مسئولیتی مهم در جامعه را نداشته‌اند.

بنابراین در کنار تغییر شرایط جامعه، نوع تربیت فرزندان، شرایط محیطی و خانوادگی و بسیاری از عوامل به مرور زمان باعث شده است که تعداد زنان کار آفرین بیشتر شود و فعالیت موفق در بازار کار آرزوی بسیاری از زنان جامعه‌ی امروز شود. در ادامه قصد داریم با این عوامل آشنا شویم. اگر شما هم تمایل دارید بیشتر درباره‌ی موفقیت زنان در کسب و کار بدانید با ما همراه باشید.

زنان کارافرین

ضرورت حضور زنان کار آفرین در فضای اقتصادی

با وجود تمام محدودیت‌هایی که زنان هنگام حضور در بازار کار با آن مواجه هستند اما ثابت شده است زنان در تمام کشورها نقشی کلیدی در اقتصاد دارند. به ویژه در کشورهای در حال توسعه برای رشد و توسعه‌ی اقتصادی به کمک زنان کار آفرین نیاز داریم اما مشکلات ساختاری و فرهنگی بسیاری بر سر راه آنها وجود دارد. در ایران هم با وجود آنکه تعداد زنان تحصیل‌کرده بالاست اما نرخ بیکاری زنان قابل توجه بوده و می‌توان گفت علی‌رغم نیاز کشور به فعالیت‌های اقتصادی آنها، حضور زنان در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی بسیار کمرنگ است.

در تایید آنچه در بالا درباره‌ی ضرورت حضور زنان در جامعه و کمک به توسعه‌ی کشور گفتیم لازم است به آمار و ارقام جالبی که منتشر شده اند نگاهی بیندازیم. طبق گزارش بانک جهانی، زنان بیشتر از 66 درصد از فقرای جهان را تشکیل می‌دهند. جالب این‌ است که در کل دنیا بیشتر از دو سوم بار کار بر دوش همین زنان است؛ درحالی‌که فقط 10 درصد از کل درآمد جهانی و یک درصد از ثروت جهان نصیب آنها می‌شود. حتی تحقیقات نشان داده‌اند در سال‌های اخیر نرخ بیکاری زنان افزایش یافته است در حالی‌که این نرخ برای مردان رو به کاهش است.

با توجه به شرایط جامعه همچون افزایش نرخ زنان تحصیل‌کرده، رشد آمار طلاق و در نتیجه افزایش تعداد زنان سرپرست خانواده تحقیقات گسترده‌ای پیرامون عوامل موفقیت کارآفرینی زنان انجام شده است. برخی از این تحقیقات چهار عامل فردی، محیطی، سازمانی و شبکه‌ای را بررسی کرده‌اند که توفیق‌طلبی، رضایت شغلی و رسیدن به قدرت در جامعه نقش موثری در موفقیت زنان کار آفرین ایرانی داشته است.

زنان کار آفرین موفق

چه عواملی در تربیت زنان کار آفرین نقش دارند؟

کارآفرینی را که مزیت‌های اقتصادی، اجتماعی و محیطی بسیاری دارد به شکل‌های مختلفی تعریف کرده‌اند. در یک تعریف کلی می‌توان گفت فرایندی که از طریق نوآوری و بهره بردن از فرصت‌ها، با تلاش و پشتکار بسیار به شرط پذیرش ریسک‌های مالی، روانی و اجتماعی و با هدف رسیدن به سود مالی و استقلال انجام شود را کارآفرینی می‌گویند.

با توجه به این تعریف می‌توان عواملی که به ایجاد روحیه‌ی کارآفرینی در زنان کمک می‌کنند را اینگونه نام برد:

  • عوامل فردی در تربیت کار آفرین: فرد کارآفرین باید روحیه‌ی خلاق، مستقل و مخاطره‌پذیر داشته باشد. به بیان ساده‌تر، افرادی که پشتکار بالایی دارند، ریسک پذیر هستند و از سطح بالای عزت نفس برخوردارند می‌توانند به یک کارآفرین تبدیل شوند. چنین ویژگی‌هایی را می‌توان از طریق آموزش و از همان کودکی در افراد به وجود آورد.
  • عوامل خانوادگی در کار افرینی: خانواده نهاد بسیار مهمی در تربیت و پرورش افراد است. به ویژه در زنان دلایلی مانند پایین بودن میزان درآمد خانواده، نارضایتی از شرایط و محیط کار یا حتی بیکاری می‌تواند به کارآفرینی منجر شود.
  • عوامل اقتصادی و کار آفرینی: یکی از شرایط ضروری که به کارآفرینی افراد کمک می‌کند ثبات شرایط اقتصادی و اطمینان بالا در آن است. اگر فرد با نرخ تورم بالا، بیکاری و قدرت خرید پایین در یک جامعه مواجه باشد قطعاً به دلیل وجود مشکلات بسیار اقتصادی نمی‌تواند به دنبال کارآفرینی برود.
  • عوامل اجتماعی و فرهنگی: هویت یک جامعه از آداب و رسوم و سنت‌های آن شکل می‌گیرد. از آنجا که هویت فرد وابسته به هویت جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کند؛ می‌توان نتیجه گرفت فرهنگ جامعه بر میزان مشارکت زنان در کار آفرینی نقش بسزایی دارد. اگر این فرهنگ به زنان و فعالیت‌های اقتصادی آنها بها دهد و شرایط مناسبی را برای رشد و توسعه‌ی آنها فراهم کند، می توان انتظار داشت که زنان حضور بیشتری در فعالیت‌های اقتصادی داشته باشند.

10 سخن تاثیرگذار از زنان کارآفرین موفق

در پایان چند جمله‌ی تاثیرگذار از زنان موفق در دنیای کسب‌وکار را مرور می‌کنیم. این جملات با تاکید بر ویژگی‌های یک کارآفرین می‌تواند یک منبع الهام و قوت قلب برای زنانی باشد که به دنبال اجرایی کردن یک ایده هستند و در این راه با محدودیت‌ها و مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند. شنیدن چنین حرف‌هایی از زبان زنانی که خود مسیر موفقیت را طی کرده‌اند و توانسته‌اند به شخصیتی مهم در جامعه تبدیل شوند، تاثیرگذاری بیشتری دارد.

برندها به خوبی می‌دانند برای اینکه دیگران بتوانند به آنها اعتماد کنند باید آنها را بشناسند. این اعتماد برای برندی که در حوزه‌ی B2B فعالیت می‌کند، از طریق معرفی افرادی که در این شرکت کار می‌کنند شکل می‌گیرد. (مدیر ارشد محتوا Ann Handley)

b2b women1

محدویت‌های زنان را نادیده بگیرید و کار خودتان را انجام دهید. زمانی که به محدودیت‌ها تمرکز می‌کنید، در واقع بر آنچه که ندارید تمرکز کرده اید؛ با تمرکز بر محدودیت‌ها محدود خواهید شد. (فیلم‌ساز Ava DuVernay)

b2b women2

کنجکاوی یک ویژگی بسیار مهم است. چون شما هرگز نمی‌دانید قرار است چه چیزی را کشف کنید و چه موقع سوالاتی را که باید بدانید را بپرسید. (نماینده ارائه راه‌حل‌های یکپارچه، Sarita Rao)

b2b women3

تمام گزینه‌هایی که به شما می‌گوید عقب‌نشینی کنید را حذف کنید؛ فقط روی موفقیت کارتان تمرکز کنید. (موسس و عضو ارشد در یک شرکت ، Charlene Li)

b2b women7

معمولاً در زندگی آنچه که به عنوان یک مانع بزرگ در نظر می‌گیرید می‌تواند به یک شانس بزرگ برای شما تبدیل شود. (قاضی دیوان عالی در ایالات متحده ، Ruth Bader Ginsburg )

b2b women6

شما فقط عنوان شغلی‌تان نیستید؛ زیرا سمت کاری هیچ داستانی درباره‌ی اینکه شما چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید بیان نمی‌کند. با انتخاب نوع حضورتان می‌توانید سرمایه‌گذاری معنادارتری روی رهبری و میزان تاثیرگذاری بر دیگران انجام دهید.  (Tyrona Heath، Director, Market Engagement, The B2B Institute at LinkedIn)

b2b women5

اگر اقدامات شما باعث شود این اشتیاق را در دیگران به وجود آورد که بیشتر آرزو کنند، بیشتر بدانند، بیشتر انجام دهند و بیشتر شوند؛ آن‌گاه می‌توان گفت شما یک رهبر عالی هستید. (خواننده، ترانه‌سرا و بازیگر، Dolly Parton)

b2b women4

اگر راه مشخص و روشنی برای رسیدن به آنچه که می‌خواهید پیدا نمی‌کنید؛ لازم است خودتان این راه را بسازید. (کمدین، بازیگر و نویسنده، Mindy Kaling)

b2b women8

اگر از من بپرسید که آیا به شانس اعتقاد دارم یا نه؟ پاسخ می‌دهم بله اما در کنار آن باید صبر، سخت‌کوشی، پشتکار و انعطاف‌پذیری هم داشته باشید.(داستان نویس ارشد در مایکروسافت، Miri Rodriguez)

b2b women9

زن‌ها مانند کیسه‌های چای هستند. تا زمانی که در آب جوش قرار نگیریم، قدرت واقعی خودمان را نمی‌شناسیم. (بانوی اول در ایالات متحده، Eleanor Roosevelt)

b2b women10

منبع : topblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا