دنیای بدون پول نقد و روش‌هایی که توسعه یافته‌اند

تا همین چند سال قبل کمتر کسی به این فکر می‌کرد که یک روزی کارت‌های بانکی و بعدش ارزهای دیجیتال بخواهند به شکل امروزی پول نقد را از معاملات و جیب‌های ما بیرون بکشند و ما را به سمت دنیایی بدون پول نقد نزدیک بکنند. به طور مثال شما این اواخر چند نفر را دیده‌اید که موقع خرید از توی کیف‌شان بسته پول‌ نقد بیرون بیاورند و به فروشنده بدهند؟‌

مسلماً ورود اینترنت و بعدش پرداخت‌های آنلاین حتی از دورترین نقاط جهان تنها با یک گوشی همراه شروع ماجرا بوده است اما به جرئت می‌شود گفت مسائل مربوط به حفظ بهداشت به خصوص درگیری جهان با ویروس کرونا نقطه‌ی عطف بزرگی در سرعت گرفتن حذف پول نقد بوده است.‌ خب راستش در ادامه‌ی این مقاله از رایان‌پی می‌خواهیم به بررسی همین موضوع یعنی دنیایی بدون پول نقد و روش‌های توسعه‌ی آن بپردازیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

دنیای بدون پول نقد با ارزهای دیجیتال

از مهم‌ترین روش‌های توسعه‌ی جهانی بدون پول نقد، معاملاتی است که این روزها با ارزهای دیجیتال یا همان پول‌ها و سکه‌های الکترونیکی انجام می‌شوند و به سرعت در حال افزایش هستند. البته این مورد خاص افراد متخصص نیست و حتی افرادی به طرفش می‌روند که در مورد آن اطلاعات بالایی ندارند. ‌در ابتدا بعضی از کشورهای توسعه یافته این روش را بسیار جدی گرفتند و بانک‌های مرکزی در سراسر دنیا در مورد معرفی ارزهای دیجیتال در پنج سال آینده وارد بحث شدند.

خب این مورد که ارزهای دیجیتال جایگزین کامل یا مکمل پول فیزیکی بشود یا نه، موافقان و مخالفان خودش را دارد.‌ اما با استقبال ایالات متحده‌ آمریکا رو به رو شده است که البته در این استقبال، مطرح شدن انتقال عفونت و شیوع ویروس کرونا از طریق سکه‌ و اسکناس و اقدام چین برای بر طرف کردن این معضل، تاثیر گذار بوده است. تازه از ابتدا بانک‌های مرکزی در امارات متحده عربی، کره‌ جنوبی، سنگاپور، کانادا و اتحادیه اروپا هم در حال بررسی را‌ه‌هایی برای معرفی یک ارز دیجیتال مناسب برای شهروندان خود ‌بوده‌اند.

کسب‌وکارهای اینترنتی و حذف پول نقد در تراکنش‌های مالی

درگاه پرداخت

نمی‌شود این را انکار کرد که امروزه خیلی‌ها برای کوچک‌ترین خرید هم یا کارت می‌کشند یا از درگاه‌های پرداخت استفاده می‌کنند. مسلماً صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی با توجه به استقبال مردم از خریدهای اینترنتی و مزایایی که این نوع خریدها دارند،  تاثیر زیادی در حذف پول نقد داشته‌اند.

در مقیاس کوچک شما اگر چشم به اطراف خود بچرخانید، می‌بینید که تعداد زیادی از افراد در بستر اینترنت در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های مختلف فعالیت کاری دارند و در بازار رقابت با جنبه‌هایی که برای کشش و جذب مشتری ایجاد می‌کنند به خودی خود مشتری را به سمت خرید از راه دور و پرداخت‌ آنلاین تشویق می‌کنند. از طرفی خیلی از دارندگان فروشگاه‌های آنلاین و کسب‌وکارهای اینترنتی بزرگ به فکر گسترش تجارت خود در شهرها و کشورهای دیگر هستند و به دنبال آن به سمت شبکه‌های پرداخت دیجیتال و آنلاین قوی می‌روند. چرا؟

برای این‌که بتوانند حجم بالایی از پرداخت‌های بدون پول نقد را انجام داده و تجارت خود را در سطح بین‌المللی هم گسترش بدهند. این مورد در استفاده از ارز رمزهای مختلف کاملاً مشخص است. اما به هر حال هنوز روند حذف پول نقد به طور کامل اتفاق نیفتاده است و شما می‌بینید که معا‌ملاتی هم با استفاده از سکه‌، چک پول‌ و … انجام می‌شود اما در حال حاضر تراکنش‌های اینترنتی حرف اول را می‌زنند.

مزایای حذف پول نقد در یک جامعه

  • نکته‌ی بارزی که الان هم تقریباً  وجود دارد،  این است که با استفاده از پول‌های دیجیتالی و حذف پول نقد، پرداخت‌ها سریع‌تر و آسان‌تر شده که خب به این ترتیب پول فیزیکی کمتری را در کیف پول‌تان به این ور و آن ور می‌کشید. در عوض به طور مثال تنها با یک گوشی موبایل و از طریق درگاه‌های پرداخت اینترنتی یا کیف پول‌های الکترونیکی تمام تراکنش‌ها قابل انجام می‌شود.
  • از طرفی امنیت و نگهداری پول در سیستم‌های بانکداری یا به شکل ارز رمزها امنیت بیشتری خواهد داشت. در جامعه‌ بدون پول نقد که استفاده از روش‌های پرداخت دیجیتالی در آن جریان دارد، مطمئن باشید جرائم مالیاتی، حسابداری و سرقت‌ها  پایین می‌اید. چرا؟ چون کاملاً امکان رد‌یابی تراکنش‌ها و جزئیات مربوط به حساب‌ کاربران در  آن وجود دارد و به راحتی قابل پیگیری است.
  • در جامعه بدون پول نقد از آن‌جایی که تمام تراکنش‌ها و فعالیت‌ها به شکل کامل ثبت و استفاده از تکنولوژی‌های جدید مطرح می‌شود، در نهایت خطاهای انسانی تقریبا به صفر می‌رسد. شاید این بهترین تاثیر و مزیتی است که باعث می‌شود دنیای بدون نقدینگی بهترین امکان را برای دارندگان کسب‌کارها و مشتری‌ها به وجود بیاورد.
بند بازی بر روی پرداخت الکترونیک

معایب حذف  پول نقد در یک جامعه

  • با توسعه‌ی جوامعی بدون پول نقد جالب است بدانید سیستم‌هایی شکل خواهند گرفت که همه چیز را راجع به کاربرها می‌دانند. به احتمال زیاد این سیستم‌ها آن‌قدری هوشمند باشند که بدانند مثلاً شما به چه چیزهایی علاقه دارید،  معمولاً چه می‌خرید و از کجا می‌خرید. حتی بدانند که برای خریدها تقریباً چقدر حاضرید بپردازید.‌ این‌ها نشان‌دهنده‌ی نفوذ در حریم خصوصی است که باعث احتیاط از سمت کشورهای امریکایی و اروپایی برای قدم گذاشتن در این راه می‌شود‌.
  • بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند حرکت کامل به سمت فرهنگ بدون پول نقد امکان دارد به قشر مسن جامعه که به پول نقد فیزیکی وابسته هستند به شدت اسیب وارد بکند. ولی با این اوصاف جایگزین‌های پول نقد به دست دولت‌ها در سراسر جهان و خاورمیانه تسهیل می‌شود.
  • برای‌ اینکه یک جامعه بدون پول نقد به درستی  پیش برود، باید فراگیرتر و شفاف‌تر عمل کند تا همه‌ی گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه و  کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ بتوانند از مزیت‌های پول‌های دیجیتال بهره ببرند. چرا‌که پیاده سازی روش‌های پرداخت الکترونیکی پرهزینه است و می‌تواند کسب‌وکارهای کوچک را تحت تاثیر منفی قرار بدهد.

در آخر با توجه به تقاضای مشتری‌‌ها و در کل مصرف‌کننده، وزنه‌ی استفاده از روش‌های پرداخت بدون پول نقد سنگین‌تر و در حال تغییرات نوین است؛ پس بهترین کار برای شما به عنوان یک دارنده‌ی کسب‌وکار این است که استراتژی پرداخت بدون نقد و گزینه‌های پرداخت الکترونیکی خود را در نظر بگیرید و از آن بهره ببرید.

منبع : paymentservices

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا