همه‌چیز درباره‌‌ی قابلیت تسهیم درگاه پرداخت

درگاه پرداخت رایان‌پی، در کنار ویژگی‌هایی مانند سرعت بالای تراکنش‌ها، پشتیبانی از ۹۹ تراکنش در هر ثانیه و امنیت بسیار بالا در تراکنش‌های انجام شده، از قابلیت‌هایی کاربردی نیز برخوردار است که می‌تواند تجربه‌ی کاربری مطلوبی را برای کاربران ایجاد نماید و از این طریق به رشد و توسعه‌ی کسب و کارها کمک کند.

پذیرنده‌ها می‌تواند از پنل مدیریتی درگاه پرداخت رایان‌پی به این قابلیت‌های کاربردی دسترسی داشته باشند؛ قابلیت‌هایی مانند گزارشگیری از تراکنش‌ها، کیف پول الکترونیک و تسهیم وجوه واریزی و … در این میان قابلیت تسهیم از زوایای مختلف در کسب و کارهای گوناگون، کارکردهای مثبتی خواهد داشت. اصولا در هر نوع تجارتی همواره نیاز به جابه‌جایی پول وجود دارد. بر این اساس، تسهیم، فرآیند پیچیده‌ و زمان‌بر جابه‌جایی پول را به شکل اتوماتیک و سریع و ساده‌ای انجام خواهد داد.

به طور مثال کسب و کارهایی را تصور کنید که در زمینه‌ی رزرو ویلا و هتل فعالیت دارند؛ به قاعده سازکار حسابداری این نوع وب‌سایت‌ها به این‌گونه است که باید بعد از دریافت وجه از مشتری، سهم خود را از فروش جدا کرده و الباقی مبلغ را به حساب صاحب ویلا یا هتل پرداخت نمایند. این امر باعث می‌شود فشاری مضاعف به سیستم مالی شرکت‌ها بیاید و حجم سنگینی از عملیاتی پیچیده‌، بارها تکرار شود.

اما در مقابل، به کمک سیستم تسهیم، تمام این فرآیند به صورت خودکار انجام خواهد شد. به این ترتیب که بعد از انجام عملیات پرداخت توسط مشتری، وب‌سایت ارائه دهنده‌ی سرویس رزرو هتل و ویلا، به‌صورت هم‌زمان درصد حق الزحمه‌ی خود را از آن فروش مستقیماً دریافت می‌کند و الباقی وجه را به صاحبان هتل‌ها و ویلاها واریز می‌نماید.

تسهیم درگاه پرداختتسهیم، سیستم حسابداری هوشمند

در پنل مدیریتی درگاه رایان‌پی، قابلیتی وجود دارد با عنوان تسهیم. تسهیم در لغت به معنای سهم‌بندی کردن است. در حقیقت شما به عنوان پذیرنده‌ می‌توانید به کمک تسهیم، تمام وجوه واریزی از طریق درگاه رایان‌پی را میان شرکاء کاری، کارمندان و هر یک از ذی‌نفع‌های مجموعه‌ی خود تسهیم کرده و به صورت جداگانه و البته خودکار ، سهم هر یک را بر اساس قراردادی هوشمند، به حساب آن‌ها واریز نمایید.

بنابراین تسهیم مانند یک سیستم حسابداری هوشمند عمل می‌کند که فرآیند حسابداری را برای مدیران مالی کسب و کارها ساده و سریع‌تر می‌کند. همچنین از آن‌جا که این سرویس کاملا خودکار عمل می‌کند دقت عمل بالاتری نیز خواهد داشت و بدون شک رضایت شرکاء و کلیه‌ی ذی‌نفع‌های مبالغ واریزی را تسویه می‌کند.

آشنایی انواع سیستم‌های تسهیم

تسهیم اصولا دارای دو نوع سازکار سیستماتیک می‌باشد. این دو سیستم شامل داینامیک و ثابت است که هر کدام ویژگی‌های و سازکار مخصوص به خود را دارد. در ادامه به بررسی جزییات هر یک از انواع تسهیم خواهیم پرداخت.

سیستم تسهیم داینامیک

در تسهیم به روش داینامیک، شما می‌توانید شماره‌های شبای مختلفی را تعیین نمایید. آن‌گاه در هنگام انجام عملیات تسهیم وجوه واریزی، سهم هر شماره شبای از پیش معرفی شده با استفاده از API های پرداخت و توسط پذیرنده‌ی سرویس درگاه، مشخص خواهد شد.

سیستم تسهیم ثابت

در تسهیم به روش ثابت، فقط یک شماره‌ی شبا در ازای هر فرد ذی‌نفع در سیستم تعریف خواهد شد. آن‌گاه بر مبنای قرارداد میان شرکت و اشخاص، به صورت درصدی و یا مبلغی ثابت، سیستم تسهیم عمل خواهد نمود و مبلغ مورد نظر را به حساب هر شخص واریز خواهد کرد.

سیستم تسهیم چگونه کار می‌کند؟

اگر شما به عنوان پذیرنده از درگاه پرداخت رایان‌پی استفاده می‌کنید، می‌توانید برای سهولت در امر حسابداری از قابلیت تسهیم خودکار وجوه واریزی بهره ببرید. برای فعال‌سازی سیستم تسهیم درگاه رایان‌پی، در زمان تعریف کردن ابتدایی درگاه پرداخت، بر اساس قراردادهای میان شرکاء در مجموعه‌ی خود، میزان سهم هر یک از ذی‌نفع‌ها را از مجموع تراکنش‌ها و همچنین شماره‌ی شبا هر فرد را به صورت مجزا در محل مورد نظر وارد نمایید. آن‌گاه سیستم تسهیم فعال خواهد شد و به صورت کاملا خودکار تراکنش‌های انجام شده را بر روال تعیین شده، به سهم‌های جداگانه تسهیم کرده و سهم هر فرد را به شماره‌ی شبا مخصوص او واریز خواهد کرد.

Payment gateway sharing

مزایای تسهیم برای پذیرنده‌ها چیست؟

مهم‌ترین مزیت قابلیت تسهیم درگاه رایان‌پی، این است که پذیرنده‌ها می‌توانند حسابداری دقیق و کم‌هزینه‌ای را بدون نیاز به استخدام نیروی انسانی در مجموعه‌ی خود برقرار سازند. از این طریق مدیران هر مجموعه‌ی تجاری در کنار صرفه‌جویی در هزینه‌های حسابداری، می‌توانند مدیریت بهینه و شفافی بر مراودات مالی مجموعه‌ی خود داشته باشند، زیرا تسهیم به مدیر مالی اجازه می‌دهد، گزارش‌های دقیقی از پرداختی‌های انجام شده را همواره در اختیار داشته باشد.

همچنین سرویس تسهیم، بدون هیچ محدودیتی در زمان و مکان، این امکان را برای مدیر مالی فراهم می‌کند که درآمد کلی را از طریق حساب واسط میان شرکاء تقسیم نماید. اما مزیت بعدی که قابلیت تسهیم در این راستا برای شرکت‌ها دارد، شفافیت بالای حسابداری داخلی می‌باشد. سرعت و دقت بالای واریز سهم هر یک از ذی‌نفع‌ها سبب می‌شود، حد رضایت شرکاء کاری و تقسیم دقیق و هوشمند درآمد، فضایی شفاف در سیستم‌های حسابداری پدید می‌آورد که در نهایت همیت کارکنان و شرکاء را افزایش خواهد داد.

اصولاً عملیات محاسبه‌ی سهم هر شریک یا ذی‌نفع در واحد حسابداری شرکت‌ها صورت می‌گیرد و کاری زمان‌بر است و به دقت بسیار بالای نیروهای انسانی نیاز دارد. در واقع نیروی انسانی با مراجعه به سیستم بانکی، درخواست انتقال مبلغ مشخصی را می‌دهد. اما اکنون سیستم تسهیم این فرآیند را به صورت سیستمی و بدون دخالت نیروی انسانی انجام می‌دهد و علاوه‌بر این‌که هزینه‌های نیروی انسانی، هزینه‌های انتقال وجه و هزینه‌های پرداخت مالیات را از دوش مدیریت برخواهد داشت.

تسهیم به کمک کیف‌پول دیجیتال

اگر از درگاه رایان‌پی برای کسب و کارتان استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از سرویس کیف پول دیجیتال این عملیات را انجام بدهید. به این منظور ابتدا مجموع مبالغ تراکنش‌ها را در کیف پول دیجیتال درگاه ذخیره کرده و سپس انجام عملیات تسهیم را در زمان دلخواه مدیریت کنید. آن‌گاه می‌توانید موجودی کیف پول را با نسبت‌ها و درصدهای متفاوت به حساب‌های شرکاء واریز نمایید. این سرویس رایان‌پی نیز از طریق پنل کاربری قابل دسترسی خواهد بود.

پیمایش به بالا