راهکارهایی برای تولید محتوا در اینستاگرام

به بازار داغ اینستاگرام خوش آمدید

پلتفرم اینستاگرام ابتدا یک شبکه‌ی اجتماعی ساده بود، اما پس از این‌که کاربران زیادی را به خود جذب کرد، کم‌کم تبدیل به بستری برای انجام فعالیت‌های تجاری و تبلیغاتی شد. بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ اکنون فعالیت‌های تجاری خود را در پلتفرم اینستاگرام انجام می‌دهند. با این وصف و از آن‌جا که مهم‌ترین هدف هر صفحه‌ی تجاری در اینستاگرام بیش‌تر دیده شدن توسط مخاطبان است، تولید محتوا بر مبنای الگوریتم تعریف شده‌ی این پلتفرم از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. ما در این مقاله به ارائه‌ی راهکارهایی کاربردی برای تولید محتوا در اینستاگرام خواهیم پرداخت.

تولید محتوا عامل اصلی دیده شدن اینستاگرام

تولید محتوا برای صفحات اینستاگرامی با روش‌های اصولی، اساسی‌ترین فاکتور برای برخورداری از بیش‌ترین بازدید خواهد بود. در واقع کیفیت و کمیت تولید محتوا است که تعداد دنبال‌کننده‌های یک‌ پیج اینستاگرامی را تعیین می‌کند. به خصوص این نکته برای صفحات تبلیغاتی، تجاری و فروشگاهی از اهمیت بسیار بیش‌تری نیز برخوردار است. در واقع شما باید به گونه‌ای برای پیج خود محتوا تولید کنید که مخاطبان از میان هزاران پست در هزاران صفحه‌ی اینستاگرامی ترجیح بدهند محتوای موجود در صفحه‌ی شما را دنبال کنند.

روش‌های اصولی تولید محتوا در اینستاگرام

به طور کلی تولید محتوا در اینستاگرام به ارائه‌ی مطالب طبقه‌بندی شده در قالب فیلم، عکس و متن گفته می‌شود. در واقع شما از طریق تولید محتوا، پیام خود را به مخاطب پیج‌تان انتقال می‌دهید. در بازار داغ این روزهای اینستاگرام موفقیت از آن کسانی است که به روش‌های اصولی برای صفحه‌شان محتوا تولید می‌کنند. بنابراین آموزش روش‌های صحیح و علمی تولید محتوا در این پلتفرم یکی از مراحل موفقیت در اینستاگرام است.

روش‌های جذب مخاطب

برای موفقیت در بازار اینستاگرام باید مخاطب خود را بشناسید. بسته به نوع محتوایی که تولید خواهید کرد و البته با توجه به استراتژی پیج شما، مخاطبان خاصی دنبال‌کننده‌ی صفحه‌تان خواهند بود. مثلا اگر پیج شما فروشگاه لوازم آرایشی بانوان است، طیف به خصوصی از بانوان دنبال‌کننده‌ی شما خواهند بود، بنابراین محتوایی که تولید می‌کنید باید منطبق با سلایق و خواسته‌های آن طیف به خصوص باشد. در واقع از طریق ایجاد تطابق میان نوع محتوا و قشر مخاطب صفحه‌تان، دنبال‌کننده‌های بیشتری را جذب خواهید کرد.

برند خودتان را در اینستاگرام بسازید

کسب و کارهای موفق در اینستاگرام همگی یک برند منحصربفرد دارند. بهتر است برای پیج تجاری یا تبلیغاتی خودتان یک برند طراحی کنید و بعد بر اساس ویژگی‌های پیش‌فرض آن برند، همواره بر مداری ثابت قدم بردارید. استوار بودن شخصیت برند صفحه‌ی شما بسیار در جذب مخاطب اثرگذار است. شما باید در تمام محتواهای تولید شده هویت ثابتی از صفحه‌تان را به نمایش بگذارید و آن را حتی با لحن خاصی ارائه کنید. مخاطب باید همواره صفحه‌ی شما را با المان‌های مخصوص به خودش به یاد بیاورد. بدین صورت شما گام‌های برندسازی در اینستاگرام را برداشته اید.

محتوای یکپارچه تولید کنید

در اقیانوس محتواهای اینستاگرام، یکی از روش‌های اصولی برای دیده شدن، این است که همواره از نظر بصری و تصویری محتواهایی در قالبی مشخص تولید کنید. این امر سبب می‌شود، محتوای شما در نگاه مخاطب دارای کد مخصوصی باشد و به محض دیدن آن در میان انبوه محتوا، بشناسدش. بنابراین حفظ هویت ثابت بصری محتوا در اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است. یکپارچه بودن محتواها در نهایت سبب می‌شود برند قوی‌تری برای صفحه‌‌تان شکل بگیرد و مخاطب نیز شما را راحت‌تر به خاطر خواهد سپرد.

صفحه اینستاگرام

اهمیت زمان‌بندی در تولید محتوا

یک قاعده‌ی کلی از نظر زمان‌بندی تولید محتوا در برندهای معتبر و مشهور وجود دارد که شامل یک پست در روز و حدود ۳۰۰ پست در سال است. اما به‌طور کلی این قاعده‌ی اصلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد؛ یعنی زمان‌بندی معین و از پیش تعیین‌شده بدای تولید و ارائه‌ی محتوا. در واقع مخاطب باید از تقویم تولید محتوای شما آگاه باشد.

برای برنامه‌ریزی بهتر و جلوگیری از افتادن روی دور تکرار و فاصله گرفتن از تولید محتوای با کیفیت، بهتر است از پیش یک تقویم تولید محتوا برای صفحه‌تان بسازید. بر اساس این تقویم، باید از قبل برنامه‌ریزی کنید که در چه تاریخی چه نوع محتوایی تولید خواهید کرد. این روش کمک شایانی به بالا رفتن کیفیت و جذابیت پیج شما خواهد کرد.

رعایت حد اعتدال در تبلیغات

اگر شما یک بلاگر اینستاگرامی هستید و یا پیج پر بازدیدی دارید و به این واسطه برندهای گوناگون، سفارش تبلیغات به شما می‌دهند، باید همچنان مخاطب را در اولویت بگذارید. اگر تبلیغات زیادی در پیج‌تان قرار بدهید، به‌طور حتم با ریزش مخاطب مواجه خواهید شد. بنابراین علاوه‌بر این‌که در تبلیغات باید حد اعتدال را رعایت کنید، از خلاقیت در پست‌های تبلیغاتی نیز غافل نشوید. در واقع محتوایی که برای تبلیغات تولید می‌کنید نیز می‌تواند دارای جذابیت‌های بصری و هنری باشد و خود عاملی برای جذب مخاطب بیش‌تر.

تنوع در تولید محتوا

اگرچه ما در همین مقاله به ثابت نگه داشتن هویت بصری و برند صفحه‌ی اینستاگرامی اشاره کردیم، اما در عین‌حال تنوع در تولید محتوا نیز یکی از روش‌های اصولی برای جذب مخاطب بیش‌تر در این پلتفرم است. در واقع پرداختن به موضوعات متنوع برای تکراری نشدن فضای صفحه‌ی شما یک امر الزامی است. چون مخاطب اگر پس از مدتی از دیدن محتواهای پیج شما دچار ملال بشود، صفحه‌تان را ترک خواهد کرد. بنابراین پست، استوری، گیف‌های کوتاه، محتوای متنی و تصویری، ویدیو، عکس و حتی یک فایل صوتی را در تقویم تولید محتوای پیج‌تان در کنار هم بگنجانید. تنوع محتوا راز موفقیت صفحه‌های پربازدید است.

تعامل با مخاطب، یک نکته‌ی حیاتی

بر اساس الگوریتم از پیش تعیین شده‌ی اینستاگرام، هر چه‌قدر صفحه‌ای بیش‌تر با مخاطبان خود در تعامل و ارتباط دو طرفه باشد، بیش‌تر در معرض دید خواهد بود و از آفرهای این پلتفرم برخوردار خواهد شد. بنابراین در برنامه‌ی مدون تولید محتوای خود یک جایگاه ویژه برای تعامل با مخاطبین در نظر بگیرید. شما می‌توانید با تولید محتواهای پرسش و پاسخ، پاسخ دادن مداوم به کامنت‌ها، برگزاری نظرسنجی و راهکارهایی اینچنینی، مخاطب صفحه‌ی خودتان را با ترفندهای گوناگون وادار به تعامل نمایید.

ماهیت اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است، الگوریتم آن نیز بر همین اساس پیاده سازی شده، بنابراین مهم فاکتور در اینستاگرام تعامل و شبکه سازی است، هر چه شما تعامل و شبکه‌سازی بهتری داشته باشید رشد شما بیشتر خواهد بود، اگر توجه کرده باشید، پیج‌های بلاگرها رشد بهتر دارند و دلیل آن هم همین است که بلاگرها تعامل و ارتباط معنایی بهتری با مخاطب در کنار ارائه مطالب مفید دارند.

روش پرداخت هم برای فروشگاه‌های اینستاگرامی روشی برای تعامل است که بعد از خرید محصول به مشتری ارائه می‌شود، یکی از روش‌های نوین ایجاد درگاه پرداخت اینستاگرام است و هر چه فرایند خرید و ارسال را برای کاربران خود ساده‌تر کنید و حس بهتری برای کاربر بجای بگذارید تعامل بهتری ایجاد کرده اید. شاید با قرار دادن کد تخفیف، یک کارت هدیه کوچک بعد از ارسال سفارش حس خوب را ایجاد کنید تا کاربر برای تشکر مجدد به پیج شما بازگردد و تعامل بهتر و بیشتری به محتواهای تولید شده شما خواهد داشت.

زمان مناسب و استفاده از هشتگ

در نهایت به عنوان آخرین راهکارهای تولید اصولی محتوا برای اینستاگرام، باید اول به هشتگ‌ها اشاره کنیم. استفاده‌ی صحیح از هشتگ‌ها یکی از عواملی است که سبب بالا رفتن میزان بازدید پیج شما خواهد شد. این شیوه‌ی رایگان و ساده را از دست ندهید. در اینستاگرام بگردید و از صفحه‌‌های پربازدید هشتگ‌های موفق و ترند شده را بردارید. اما سعی کنید در عین‌حال، هشتگ اختصاصی صفحه‌ی خودتان را هم داشته باشید. این موضوع می‌تواند در برند شدن صفحه‌ی شما اثر مثبتی داشته باشد.

نکته‌ی بعدی این است که باید برای انتشار پست و محتوا در اینستاگرام، بهترین زمان‌های ممکن را پیدا کنید. بعضی زمان‌های به خصوص در طول روز و در طول هفته، بالاترین بازدیدها را دارند؛ شما باید آن‌ها را با آزمون و خطا پیدا کنید و در تقویم تولید محتوای صفحه‌تان بگنجانید.

سخن پایانی

توجه کنید که برای موفقیت در پلتفرم اینستاگرام، نیاز به آموزش وجود دارد. بنابراین آموزش روش‌های تولید محتوای اصولی در اینستاگرام را جدی بگیرید. این مقاله می‌تواند برای شروع اطلاعات مفیدی در این‌باره به شما ارائه کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا