دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان / سپ

 اگر به دنبال دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان هستید، باید بدانید که این درگاه از طریق شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش (سپ) یعنی یکی از دوازده شرکت psp در ایران، به متقاضیان ارائه می‌شود‌. این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۳۸۲ بر پایه‌ی ارائه‌ی روش‌های نوین پرداخت الکترونیک در دو حوزه‌ی خدمات کارت و ایجاد شبکه‌ی فراگیر پذیرندگان کارت آغاز کرد. در ادامه‌ی فعالیت خود، در فروردین سال ۱۳۸۳ وارد حوزه‌ی پرداخت اینترنتی شد و به‌عنوان اولین شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات پرداخت اینترنتی، در نظام بانکی کشور، شروع به ارائه‌ی ابزارهای پرداخت غیرحضوری به متقاضیان کرد.

جالب است بدانید در حال حاضر بخش درگاه پرداخت بانک سامان با توجه به دارا بودن نیروی انسانی متخصص، تکنولوژی‌های جدید و فناوری امنیتی روز دنیا یکی از شرکت‌های برجسته در زمینه‌ی طراحی و پیاده‌سازی دولت الکترونیک است و سهم بزرگی از تجارت الکترونیک کشور را در اختیار دارد. بعد از این معرفی اجمالی قصد داریم در ادامه‌ی این مقاله از رایان‌پی به صورت جامع و مرحله به مرحله، نحوه دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان را شرح دهیم.

اگر برای شما تهیه‌‌ و اخذ مدارک و مجوزهای لازم در مسیر دریافت درگاه پرداخت سخت است، به‌خصوص اگر کسب‌وکار نوپایی دارید یا صرف زمان و هزینه برای‌تان مقدور نیست، به راحتی می‌توانید از شرکت‌ پرداخت‌یار رایان‌پی که بصورت همکاری بین شما و شرکت‌های psp قرار دارند، در کمتر از دو ساعت و تنها با احراز هویت درگاه پرداخت رایان‌پی را برای کسب‌وکارتان دریافت کنید.

مراحل درخواست درگاه پرداخت بانک سامان

همان طور که می‌دانید سایت بانک سامان sb24.ir و آدرس درگاه پرداخت سامان کیش sep.shaparak.ir می‌باشد. برای دریافت درگاه پرداخت بانک سامان در ابتدا باید وارد سامانه‌ی خدمات پرداخت بانک سامان به آدرس زیر بشوید. در این صفحه فرمی با سه بخش، پیش روی شما قرار می‌گیرد که باید آن‌ها را تکمیل و ثبت کنید. در ادامه همراه شما هستیم تا نکات مرتبط با فرم درخواست را شرح دهیم.

https://www.sep.ir/iemerchantregister

اطلاعات شناسنامه‌ای

اطلاعات شناسنامه ای درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان

۱. نام پذیرنده :  به زبان فارسی و در گزینه‌ی دوم به زبان انگلیسی درج شود.

۲. نوع پذیرنده : در گزینه‌ی سوم باید حقیقی یا حقوقی بودن پذیرنده مشخص شود. توجه کنید متقاضی حقیقی مربوط به اشخاص است، یعنی فروشگاه و وب‌سایتی که هر شخصی برای فعالیت کاری خود دارد. متقاضی حقوقی به سازمان‌ها، نهادها و در کل ارگان‌ها و شرکت‌هایی مربوط می‌شود که شخصیت مستقلی دارند.

۳. گزینه‌ی “نام قابل نمایش موسسه” :  قسمتی است که روی رسید دیجیتال یا در صفحه پرداخت به نمایش درمی‌آید. معمولاً نام موسسه، شرکت یا برندِ مد نظر است که نباید نام غیرمتعارفی داشته باشد.  وارد کردن این گزینه اختیاری می‌باشد.

۴. کد اقتصادی : این کد مربوط به مالیات است. با توجه به کد اقتصادی روی فاکتورهای خرید و فروش‌، مقدار مالیات مشخص می‌شود. 

۵‌. کد رهگیری کد مالیاتی :  کد مالیاتی یک شماره‌ با ده کاراکتر است که پیش از اقدام به دریافت درگاه پرداخت باید آن را از سازمان امور مالیاتی کشور دریافت کنید. مقاله “نحوه دریافت کدمالیاتی” راهنمای مناسبی برای دریافت کد مالیاتی می‌باشد.

۶. شماره‌ی ثبت : شماره‌ی ثبت شماره‌ای است که هر شرکت یا موسسه و برندی باید در ابتدای فعالیت کاری خود آن را از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دریافت کند.  در ادامه‌‌ی این فرم باید گزینه‌های مربوط تاریخ ثبت و محل ثبت را هم تکمیل کنید.

۷. نوع فعالیت و خدمات : صنفی که شما در آن فعالیت کاری دارید و محصولات و خدماتی که از طریق این صنف عرضه می‌کنید نباید مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.

۸. مشخصات مربوط به حساب بانکی:  نام دارنده حساب باید با مشخصات متقاضی(حقیقی یا حقوقی) یکسان باشد.

اطلاعات مدیر مسئول پذیرنده

فرم اطلاعات پذیرنده در درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان

در این بخش اطلاعات فردی شخص متقاضی خواسته شده است. تمام اطلاعاتی که باید در این قسمت وارد شود، از نام و نام‌خانوادگی گرفته تا محل تولد همگی باید کامل و مطابق با اطلاعات شناسنامه‌ای شما به عنوان متقاضی وارد بشود. لازم به ذکر است در مورد متقاضی حقوقی به طور مثال درگاه پرداخت به نام مدیر مجموعه یا یکی از اعضای هیئت مدیره درخواست می‌شود که باید اطلاعات فرد مورد نظر را وارد کنید.

اطلاعات سایت پذیرنده

فرم درگاه پرداخت بانک سامان

۱. آدرس وب‌سایت : آدرس اینترنتی سایت خود را وارد نمایید. توجه داشته باشید که برای درگاه پرداخت سایت شما باید بر روی پروتکل https باشد.

۲. محل فعالیت : محل فعالیت شما به عنوان متقاضی هر جایی که باشد، مثل دفتر تجاری، مغازه، فروشگاه و حتی خانه باید آن را به طور کامل وارد نمایید. 

۳. محدوده‌ی جغرافیایی تحویل و عرضه کالا : 

 • در این گزینه باید محدوده‌ی مکانی‌ که کالاها و خدمات خود را از آن‌جا برای مشتری عرضه می‌کنید، مثل محل انبار کالا و محصولات یا کارخانه یا فروشگاه و … مشخص کنید.
 • توجه کنید که کالا و خدماتی که عرضه می‌‌کنید نباید مغایر با صنفی باشد که در فیلد اول وارد کرده‌اید، همچنین باید با موارد مجاز موجود در سامانه‌ی نماد اعتبار الکترونیکی مطابقت داشته باشد. 

۴. نماد الکترونیکی : 

 از آن‌جایی که شما به عنوان متقاضی دریافت درگاه پرداخت آن هم از شرکت‌‌‌های psp ملزم به داشتن نماد الکترونیک هستید، نیاز است قبل از درخواست درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان، اقدام به دریافت نماد الکترونیکی کنید.  

در گزینه‌های بعدی هم باید تاریخ شروع و پایان اعتبار (اینماد) نماد الکترونیک خود را درج نمایید.

۵. آی‌پی  IP :

 • آدرس آی‌پی سرور  باید مختص متقاضی باشد.  
 • آدرس آی‌پی را با دقت درج نمایید و بهتر است بدانید آی‌پی اول همان آی‌پی سایت شما است که می‌توانید به هاستینگ تیکت بزنید و آن را دریافت کنید.

۶. آدرس callback :

 • منظور از آدرس کال‌بک صفحه‌ای است که بعد از درگاه پرداخت مشتری آن را باید ببیند. مثلاً  فاکتوری که بعد از پرداخت دیده می‌شود.
 • اگر آدرس کال‌بک را نمی‌دانید، یک راه این است که از طریق طراح پرداخت ماژول خودتان آن را به دست اورید.

۷. پورت callback و پورت پایگاه اینترنتی :

این قسمت‌ها به صورت پیش‌فرض و از پورت معمولی سایت استفاده می‌‌شود که یا 80 است یا 443. پورت 80 برای دامنه‌هایی است که از SSl استفاده نمی‌کنند و پورت 443 برای دامنه‌هایی است که از SSl استفاده می‌کنند. 

بعد از پس از تکمیل فرم ثبت‌نام و ارسال آن، تمام اطلاعات از طرف شرکت پرداخت الکترونیک سامان، بررسی می‌شود. تا اینجای کار درخواست درگاه پرداخت شما در سامان کیش ثبت شد.

نکات مهم در فرایند دریافت درگاه پرداخت بانک سامان :

شماره تماس، شماره همراه، ادرس ایمیل خود را با دقت کامل وارد کنید؛ چراکه یک ‌سری اطلاعات برای ورود به پنل کاربری و دریافت کد و شماره‌ی پذیرنده به این شماره‌ها و ایمیل ارسال می‌شود.در آخر این فرم قسمت ” ثبت و پیش‌نمایش اولیه‌ قرارداد” را انتخاب کنید.

یک کد پذیرنده برای متقاضی ارسال می‌شود،‌ اما توجه داشته باشید، این مرحله برای زمانی است که شما هنوز مدارک کامل خود را در اختیار شرکت قرار نداده‌اید و این کد فقط برای انجام تراکنش تستی تا سقف ۱۵۰۰ ریال به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود. یادتان باشد کار شما در این مرحله تست کد تمام نمی‌شود.

شما باید تمام مدارک لازم را ارسال کنید و در صورت لزوم به صورت حضوری در شرکت حاضر شوید. در ادامه به بیان شرایط و مدارک لازم پرداخته‌ایم.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت درگاه پرداخت سامان

برای دریافت درگاه پرداخت بانک سامان لازم نیست حتماً حساب بانک سامان داشته باشید. جالب است بدانید درگاه بانک سامان می‌تواند متصل به هر حساب بانکی بشود. مشتری شما با هر نوع کارت بانکی که عضو شتاب باشد مثل پاسارگارد، ملت، ملی، پارسیان و … می‌تواند از فروشگاه شما خرید کند، اما شرایط مورد نیاز برای دریافت درگاه به شرح زیر است.

 • داشتن مجوزهای شغلی معتبر حقوقی و حقیقی ، یعنی پروانه کسب و یا جواز کارِ مرتبط با فعالیت مورد نظر در اینترنت و اقامتگاه قانونی
 • اخذ نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)
 • رعایت تمام قوانین عمومی کشور و قانون تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران
 • عدم منع فعالیت از نظر نظام بانکی کشور
 • داشتن وب‌سایت آماده در جهت فروش اینترنتی
 • ارتباط و تطابق بین زمینه‌ی فعالیت وب‌سایت و شرح فعالیت‌های مشخص شده در مجوزهای شغلی

مدارک مورد نیاز افراد حقوقی برای درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان:

 • تکمیل فرم آنلاین ثبت‌نام و سفارش خدمات پرداخت اینترنتی
 • تصویر صفحه اول دفترچه یا اطلاعات حساب بانکی به نام شرکت و یا موسسه در یکی از شعب‌های بانکی کشور
 • تصویر کپی برابر با اصل کارت ملی، شناسنامه مدیران و مسئولین صاحب امضا
 • تصوی کپی برابر با اصل روزنامه رسمی (دارای شناسه ملی) آگهی آخرین تغییرات، پروانه کسب یا جواز کار
 • آگهی تاسیس شرکت‌
 • شماره اقتصادی دریافت شده از سازمان امور مالیاتی

مدارک مورد نیاز اشخاص حقیقی برای درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان:

 • تکمیل فرم آنلاین قرارداد خدمات پرداخت اینترنتی و ارائه‌ی اصل دو نسخه به شعبه یا دفتر مرکزی با حضور خود متقاضی.
 • تکمیل فرم تفضیلی پذیرنده‌ها
 • تکمیل فرم تعهد‌نامه‌‌ی رعایت الزامات استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی سامان با مراجعه به شعبه یا دفتر مرکزی و با حضور فرد متقاضی
 • فرم مربط به گواهی امضا (دریافت شده از دفاتر اسناد رسمی)
 • تصویر صفحه اول دفترچه حساب بانکی به نام شخص در یکی از شعب بانک‌های کشور یا تصویر صورت حساب بانکی که شامل نام دارنده حساب یا اطلاعات حساب است (اعم از کاغذی یا تصویر اینترنت بانک)
 • تصویر برابر با اصل کارت ملی و شناسنامه به همراه اصل مدارک
 • تصویر برابر با اصل اجاره‌نامه یا سند مالکیت محل کار یا سکونت به نام فرد متقاضی یا اقوام درجه یک

نکته:

 • تمام تصاویری که بارگزاری می‌کنید، حتماً خوانا باشد. اجاره‌نامه باید معتبر، بدون قلم خوردگی و ممهور به مهر املاک باشد.
 • آدرس ملک مورد اجاره الزاماً با آدرس کدپستی استعلام شده و آدرس ثبت شده از طرف متقاضی مطابقت داشته باشد.
 • در صورت بارگذاری تصویر اجاره‌نامه اطلاعات خواسته شده برای بررسی وضعیت باید مطابق با تصویر اجاره نامه تکمیل بشود.
 • سند مالکیت باید تک‌برگی باشد. در صورت بارگذاری تصویر سند مالکیت اطلاعات هم در آن قسمت  باید مطابق تصویر سند مالکیت تکمیل بشود.

خان هفتم و تمام

در آخر در صورت کامل بودن و تائید مدارک، کد مرچنت، امضای قرارداد متقاضی از طرف مدیریت شرکت پرداخت الکترونیک سامان برای شما ارسال می‌شود‌‌. بعد دریافت کد می‌توانید در وب‌سایت تنظیمات درگاه پرداخت بانک سامان را پیاده سازی کنید، همچنین بعد از دریافت لوگوی ارائه‌ی خدمات پرداخت اینترنتی باید آن را در محل مناسبی از سایت قرار بدهید.

مستندات و نمونه کدهای درگاه پرداخت بانک سامان

بعد از دریافت درگاه پرداخت از بانک سامان، مرحله بعدی مجهز کردن سایت خود به درگاه پرداخت می‌باشد، مستندات API و نمونه کد این درگاه پرداخت راهنمای شما برای اتصال سایت به شبکه پرداخت است.

دانلود مستند API درگاه پرداخت بانک سامان

دانلود نمونه کد درگاه پرداخت بانک سامان، شامل : نمونه کد برای ASP.net / ASP کلاسیک / زبان برنامه نویسی دلفی / kwmp / افزونه ووکامرس وردپرس با شورت کد / ماژول جوملا

تلفن تماس پرداخت الکترونیک سامان

برای راهنمایی بیشتر در جهت دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان می‌توانید با مرکز شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش (سپ) با شماره تماس‌ ۸۴۰۸۰ ارتباط برقرار کنید و از  کارشناسان متخصص این حوزه مشاوره و راهنمایی لازم را بگیرید.

7 دیدگاه دربارهٔ «دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بانک سامان / سپ»

 1. واقعا خجالت نمی‌کشید برای این همه سنگ گذاشتن جلوی پای کسی که میخواد کارش راه بیوفته و آخه این همه شرایط واسه چیه ه ه؟
  واقعا خودتونم میگید خان هفتم و تمام.. واقعا باید گریست

  1. ما سعی کردیم در این مقاله راهنمایی برای دریافت درگاه پرداخت سامان بزاریم تا شاید کمی از سختی فرایندش کمتر بشه، برای اینکه سریع‌تر کارتون پیش بره، از درگاه های پرداخت یاری استفاده کنید. داشتن حساب در بانک خاصی و گرفتن درگاه هیچ مزیتی نداره و فرقی نمیکنه در چه بانکی حساب داشته باشید.

 2. در یک کلمه افتضاح….همش مینویسه خطا و پول را کم می کنه و باید منتظر بود کی به حسابت بر می گردونه

  1. در مرحله اول از سایتی که خرید کردید پیگیری کنید، مرحله دوم از شرکت ارائه دهنده پرداخت( درگاه پرداخت سامان) پیگیری کنید که تراکنش موفق بوده یا خیر، اگر تراکنش ناموفق باشه 72 ساعت کاری طول میکشه تا برگشت بخوره

 3. سلام من در سایتم از این درگاه استفاده مبکنم اما مدتی هست که هنگام پرداخت پیغام کد ترمینال نامعتبر میده ممکنه راهنمایی کنید که چیکار کنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا