طراحی سایت و سوالاتی که پیش از آن باید از مشتری بپرسیم

داشتن اطلاعات کافی از خواسته‌های مشتری، گام مهم و موثری برای طراحی سایت است. اما این شناخت چگونه به دست می‌آید؟

پرسش‌های مهمی در این زمینه وجود دارد که اگر طراحان وب‌سایت پیش از آغاز پروژه طراحی از مشتریان خود بپرسند، به طور قطع در کیفیت کار ارائه شده‌ی نهایی اثر‌گذار خواهد بود. اگر طراح وب‌سایت هستید، برای آشنایی با این پرسش‌های مهم، مقاله را تا انتها دنبال کنید.

چندین پرسش اساسی پیش از آغاز طراحی سایت

شناخت طبقه اجتماعی مشتریان

شناخت بازار هدف متقاضی شما و دسته و گروه اجتماعی افرادی که مشتری مستقیم وب‌سایت خواهند بود در مسیر طراحی اثرگذار است. از متقاضی خود بخواهید ویژگی‌های مشتریان و بازار هدف خود را به شکل آشکاری برای شما شرح دهد. این امر سبب می‌شود شما در پروژه طراحی المان‌های لازم را در تطابق با مشتریان لحاظ کنید. 

شناخت رقبای کاری 

شما باید کسب‌ و کاری که قرار است برایش وب‌سایت طراحی کنید را از وجوه مختلف بشناسید. برای نمونه شناخت رقبای اصلی شرکت مورد نظر می‌تواند در پروژه طراحی وب‌سایت ایده‌های درخوری را به ذهن شما برساند و سمت و سوی طراحی وب‌سایت را تغییر دهد. 

شناخت انگیزه اصلی مشتری

چرا مشتری می‌خواهد وب‌سایت طراحی کند؟ انگیزه‌ مشتری بسیار مهم است، زیرا چارچوب‌های اصلی کار شما را تعیین خواهد کرد. در واقع ذهنیت شما درباره‌ی وب‌سایت مورد نظر با درک انگیزه اصلی مشتری از طراحی وب‌سایت شکل خواهد گرفت.

برای کسانی که از اهمیت برخورداری از یک وب‌سایت در حوزه دیجیتال مارکتینگ آگاه نیستند، توصیه می‌شود که به این مقاله مراجعه نمایند.

شناخت انتظارات نهایی مشتری

یادتان باشد که این پرسش بیش‌تر کارکرد تبلیغاتی دارد‌. یعنی شما به عنوان طراح وب‌سایت با پیش‌کشیدن این پرسش توانایی‌ها و قدرت انعطاف‌پذیری کاری خودتان را به رخ مشتری می‌کشید و به او القاء می‌کنید توان انجام هر کاری را بر اساس انتظارات او خواهید داشت.

شناخت عناصر ضروری از نظر مشتری

یقین داشته باشید که مشتری در هر سطح دانشی، درباره وب‌سایت شرکت خود دارای پیش فرض‌هایی است. تلاش کنید تا حد امکان تمام آن پیش‌فرض‌ها و عناصر مورد نظر در طراحی وب‌سایت را از زیر زبان مشتری بیرون بکشید و در طول انجام پروژه آن‌ها را به نحوی به‌کار ببندید. 

شناخت عناصر ضروری از نظر مشتری

شناخت نقاط قوت کسب‌ و کارها

در پروژه طراحی وب‌سایت اگر طراح از نقاط قوت و ضعف شرکت کارفرما به‌طور کامل آگاه باشد، می‌تواند با الهام از نقاط قوت و برجسته نمودن آن‌ها، وب‌سایت موفق‌تری را طراحی و در اختیار کارفرما قرار دهد.

شناخت جنسیت مخاطبان سایت

برای یک طراح مهم است که بداند، اکثریت مخاطبان یک وب‌سایت، چه جنسیتی دارند. این نکته چه از نظر ظاهر وب‌سایت و چه از نظر ساز‌کارهای کارکردی، برای طراح وب‌سایت حائز اهمیت است. 

شناخت رنج سنی مخاطبان سایت

هر گروه سنی ممکن است از فضای سایت انتظارات متفاوتی داشته باشند. بنابراین شناخت رنج سنی مخاطبان سایت پیش از آغاز طراحی وب‌سایت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. رنگ، اشکال، تایپوگرافی و عناصر دیگر را باید بر اساس گروه سنی مخاطبان سایت طراحی نمود. 

شناخت سبک مورد نظر مشتری

این احتمال وجود دارد که مشتری شما یک آگاهی نسبی از طراحی سایت داشته باشد و از سبک‌های مختلف طراحی چیزهایی بداند. بنابراین ریسک نکنید و پیش از شروع پروژه از سبک مورد علاقه مشتری آگاه شوید و بر اساس آن پروژه را آغاز کنید.

شناخت ارزش‌های بنیادین کسب‌ و کار

پیش از شروع پروژه طراحی سایت، باید به شناختی کامل از اساسی‌ترین ارزش‌های کسب‌ و کار مشتری خود رسیده باشید‌. در واقع باید برای شما آشکار شود که این کسب‌ و کار چه اولویت‌هایی دارد تا وب‌سایت را بر اساس آن اولویت‌ها طراحی نمایید.

شناخت راهکارهای کسب درآمد

پرسش اساسی بعدی شما پیش از آغاز پروژه طراحی سایت، باید پیرامون راهکارهای مورد نظر مشتری برای ایجاد درآمد باشد. چه راهکارهایی برای کسب درآمد دارید؟ این راهکارها در طراحی سایت باید جایگاه و امکانات خود را داشته و تعبیه نماید.

وب‌سایت موفق چه وب‌سایتی است؟

به عنوان طراح وب‌سایت باید از مشتری خود بپرسید موفقیت وب‌سایت برای او چه تعریفی دارد؟ آیا تعداد کاربران نشانه‌ی موفقیت وب‌سایت خواهد بود یا تجربه کاربری مطلوب و یا فروش و ترافیک بالای سایت ملاک نهایی موفقیت است؟ پاسخ‌های متفاوت مشتری به این پرسش‌ها می‌تواند روند طراحی سایت را تعیین کند. چنانچه معیار‌های موفقیت کسب و کار‌های اینترنتی را نمی‌شناسید، پیشنهاد می‌شود تا با مراجعه به این مقاله اطلاعات وسیعی در رابطه با این موضوع کسب کنید.

وب‌سایت موفق

شناخت محدوده پروژه

پیش از آغاز پروژه طراحی، باید محدوده پروژه برای شما مشخص باشد. این آگاهی و شناخت قبلی کمک می‌کند تخمین قیمت طراحی سایت برای مشتری شما غافلگیرکننده از آب در نیاید. در واقع محدوده و اندازه‌ی خواسته‌های مشتری پیش از آغاز، شفافیت کافی را ایجاد خواهد کرد که طراح باید دقیقا چه میزان دستمزدی دریافت کند.

جدول زمان‌بندی مشتری را بشناسید

این بسیار مهم است که شما به عنوان طراح سایت از جدول زمان‌بندی مشتری خود آگاه باشید. اینکه چه تاریخی را برای راه‌اندازی سایت در نظر دارید؟ آگاهی از پاسخ این پرسش به شما کمک می‌کند پروژه را در مسیری طبیعی مدیریت و اجرا کنید. 

میزان بودجه‌ی در نظر گرفته شده

پرسش اساسی دیگر پیش از آغاز کار طراحی سایت، می‌بایست پیرامون بودجه‌ی پیش‌بینی شده‌ی مشتری برای پروژه باشد. این داده‌ها به طراح کمک می‌کند ساختار و ابزار کار خود را پیش از آغاز معین نموده و بر اساس شناختی کافی در این باره عمل کند.

برای آشنایی با راهنمای ساخت یک سایت ارزان و ساده می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

میزان بودجه طراحی سایت

شناخت مهارت‌های مفید مشتری

در نهایت باید به مهارت‌های مشتری خود در زمینه‌های بازاریابی، فروش و… توجه کنید و بستری برای شکوفایی این مهارت‌ها در وب‌سایت فراهم آورید. بنابراین شناخت این مهارت‌ها در طراحی سایت اثر مستقیم خواهد و نباید از کنار این پرسش به راحتی عبور کرد.

برند تجاری مشتری را بشناسید

شناخت کافی طراح از برند تجاری مشتری می‌تواند در ظاهر و باطن وب‌سایت اثرگذار باشد. اشراف کامل طراح به لوگو برند، مختصات برند و معیارها، شعارها و هدف‌گذاری‌های برند تجاری باید در پروژه طراحی وب‌سایت در نظر گرفته شود تا طراح وب‌سایت بتواند تطابق لازم را در این زمینه ایجاد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا