پست یا تیپاکس: کدام‌یک برای فروشگاه اینترنتی گزینه‌ی بهتری است؟

ارسال کالا : مرحله‌ای حیاتی

تصور کنید بعد از گذراندن فراز و فرودهای بسیار، در نهایت توانسته‌اید یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنید و نسبتا تعداد قابل قبولی مشتری نیز جذب فروشگاه شما شده‌اند. اکنون اگر محصولات با کیفیتی ارائه کنید، حتما تعدادی از این مشتری‌ها تبدیل به خریدار می‌شوند و بالاخره کالای شما را انتخاب می‌کنند.اما تازه در این نقطه، یکی از حیاتی‌ترین مراحل کار شما آغاز می‌شود و آن مرحله‌ی ارسال کالا برای مشتری است.

اگر کالا در زمان مناسب، و به صورت کاملا سالم به دست مشتریان نرسد، به طور حتم، با ریزش شدید مشتریان مواجه خواهید شد. با این وصف انتخاب بهترین روش ارسال کالا برای فروشگاه‌های اینترنتی بسیار حیاتی است. اصولا روش‌های متنوعی برای ارسال کالا وجود دارد. این روش‌ها هر کدام مزایا و معایبی دارند. شما دارندگان فروشگاه‌های اینترنتی باید با در نظر گرفتن نوع کالایی که ارائه می‌دهید و البته شرایط و ویژگی‌های روش‌های مختلف ارسال کالا، بهترین گزینه را در این زمینه انتخاب کنید. ما در این مقاله با مقایسه‌‌ی دو روش محبوب ارسال کالا در میان کاربران، یعنی پست و تیپاکس، تلاش می‌کنیم به انتخاب بهتر شما کمک نماییم.

آشنایی با خدمات فوق العاده‌ی تیپاکس

شرکت تیپاکس از جمله شرکت‌های خصوصی پستی است که در زمینه ارسال کالا به صورت داخلی و خارجی فعالیت دارد. تیپاکس در حال حاضر حدود صد شعبه‌ی فعال در سراسر کشور دارد که همگی با شرایط مطلوبی در حال سرویس‌دهی می‌باشند. ویژگی برجسته‌ی خدمات شرکت تیپاکس، سرویس پرداخت و جمع‌آوری در محل است. یعنی پس از این‌که شما با این شرکت یک قرارداد همکاری امضاء کنید، به طور منظم و روزانه ماموران تیپاکس با مراجعه به محل انبار کالاهای شما، خدمات ارسال کالا را انجام خواهند داد. بنابراین نیازی به مراجعه‌ی حضوری به دفاتر تیپاکس نخواهید داشت.

از طرفی ماموران شرکت تیپاکس آموزش دیده هستند و فرآیند بسته‌بندی محصولات در محل جمع‌آوری را به شکلی حرفه‌ای انجام می‌دهند. علاوه بر آن زمان‌بندی ارسال محصولات در تیپاکس، منظم و کوتاه است؛ که این نکته برای شما صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. در نهایت نیز باید به امکان رهگیری مرسولات در سیستم شرکت تیپاکس اشاره کنیم. در واقع شما و مشتریان‌تان می‌توانید از راه‌های مختلفی وضعیت مرسوله‌ی خود را پس از ارسال، پیگیری نمایید. همچنین شرکت تیپاکس تمام مرسولات شما را بر اساس میزان ارزشمندی هر کالا بیمه می‌کند و از این نظر نیز فرآیند ارسال کالا توسط تیپاکس، از امنیت و استاندارد بالایی برخوردار است.

تیپاکس حتی این شرایط را برای شما ایجاد می‌کند که کالاهای فروخته شده را به دور افتاده‌ترین مناطق نیز ارسال کنید. اگرچه ممکن است در منطقه‌ی مورد نظر شعبه‌ی تیپاکس وجود نداشته باشد، اما باز هم این امکان فراهم خواهد بود.

چند نکته‌ی ضروری در‌باره‌ی استفاده از خدمات تیپاکس

اگر قصد دارید ارسال کالاهای فروخته شده در فروشگاه‌ اینترنتی‌تان را با عقد قراردادی به شرکت تیپاکس واگذار کنید، بهتر است قبل از هر چیز به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم توجه کافی داشته باشید. اولین نکته این است که پیش از ارسال کالا، حتما مطمئن شوید که در شهر مقصد شعبه‌ی تیپاکس وجود داشته باشد. زیرا در غیر این صورت ارسال کالا با خلل مواجه می‌شود و شما باید از خدمات ویژه‌ی تیپاکس بهره ببرید.

نکته‌ی دوم این است که اگر کالای شما در فرآیند ارسال دچار مشکلی شود، باید به مشتریان‌تان از پیش هشدار بدهید که در این صورت کالا را دریافت نکرده و به نماینده‌ی شرکت واگذارش کنند تا بعد از آن به مسئله رسیدگی شود و کالای دیگری از نو برای مشتری ارسال بشود.

در نهایت نکته‌ی سوم نیز آموختن روش پیگیری مرسوله به مشتریان‌تان است. بر روی قبض ارسال هر کالا یک کد وجود دارد که در واقع کد رهگیری مرسوله‌ی شما می‌باشد. از آن‌جا که در یک فروشگاه اینترنتی تعداد مرسوله‌ها معمولا بالا است، توصیه می‌کنیم کد رهگیری هر مرسوله را در اختیار مشتریان قرار دهید تا خودشان بتوانند وضعیت ارسال کالا را از طریق سایت مخصوص رهگیری مرسولات و یا تماس با شعبه‌ی تیپاکس شهر خودشان، پیگیری نمایند.

تفاوت‌های ارسال کالا توسط تیپاکس و پست

برای بررسی تفاوت‌ خدمات شرکت ملی پست و شرکت خصوصی تیپاکس، در وهله‌ی اول به امکان پرداخت و جمع‌آوری در محل که از خدمات معمول شرکت تیپاکس است اشاره می‌کنیم.

اگر شما به عنوان صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی قصد داشته باشید بدون مراجعه‌ی حضوری به دفاتر شرکت ملی پست، هر روزه، کالاهای فروخته شده را برای مشتریان ارسال کنید، باید پس از عقد قراردادی مشخص با اداره‌ی پست، صرفا در جهت دریافت خدمات جمع‌آوری در محل، مبلغی در حدود ۳۰۰ هزار تومان به شرکت ملی پست پرداخت کنید. حال آن‌که خدمات پرداخت و جمع‌آوری در محل، اصولا از نوع خدمات معمول شرکت تیپاکس می‌باشد.

از طرف دیگر هر دو شرکت ملی پست و تیپاکس، کالاهای ارسالی فروشگاه شما را بر اساس ارزش هر کالا بیمه می‌کنند اما معمولا سقف مبلغ بیمه در شرکت خصوصی تیپاکس برای هر کالا بیش‌تر خواهد بود.

اما یک تفاوت دیگر میان نوع خدمات شرکت ملی پست با تیپاکس در سازکار بسته‌بندی مرسولات است. شرکت ملی پست، تمام مرسولات را به روش استاندارد خودش در دفاتر پستی بسته‌بندی می‌کند اما ماموران شرکت تیپاکس فقط در صورتی بسته‌بندی کالا را انجام می‌دهند که شما از آن‌ها این خدمات را درخواست کنید، وگرنه در موارد بسیاری باید کالاهای ارسالی فروشگاه‌تان را پیش از سپردن به ماموران تیپاکس، خودتان بسته‌بندی کرده باشید.

تفاوت عمده و قابل توجه دیگر میان خدمات این دو شرکت وقتی بروز می‌کند که صحبت از ارسال بسته‌های کوچک و ریز کالا به میان بیاید. تیپاکس به هیچ عنوان بسته‌های ریز را برای ارسال نمی‌پذیرد، اما شرکت ملی پست تحت شرایط ویژه و در بسته‌بندی معینی ارسال هر نوع بسته‌ای را به عهده خواهد گرفت.

نکته‌ی دیگری که در این زمینه برای شما صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی حائز اهمیت است، نوع پرداخت هزینه‌ی ارسال خواهد بود. تیپاکس به عکس شرکت ملی پست، این امکان را برای ارسال‌کننده فراهم می‌کند که پرداخت هزینه‌ی ارسال را واگذار به طرف گیرنده نماید. اگر در فروش محصولات‌تان، هزینه‌ی ارسال را بر عهده‌ی مشتری تعیین کرده‌اید، چاره‌ای جز استفاده از خدمات تیپاکس ندارید.

در نهایت باید اشاره کنیم که استفاده از آن سرویس پستی، برای فروشگاه‌های اینترنتی مطلوب‌تر است که در نهایت به رضایت بیش‌تر مشتریان ختم شود.

1 دیدگاه دربارهٔ «پست یا تیپاکس: کدام‌یک برای فروشگاه اینترنتی گزینه‌ی بهتری است؟»

  1. تیپاکس تقریبا ۲برابر پست پول میگیره و تبلیغشم اینه که ۱روزه میرسونه الان من ۳روز پیش ۱بسته دادم به تیپاکس نه کد رهگیری دادن نه چیزی هرچی زنگ میزنم پیگیری میکنم هیچکس پاسخگو نیست میگن شکایتتونو ثبت کردیم باهاتون تماس میگیرن ولی هیچکس تماسی نمیگیره معلوم نیست بسته رو چکار کردن مال مشتری بوده حالا فکر میکنه پولشو خوردم.نرسونن دستش باید پول مشتریو برگردونم نزدیک ۴۰۰هزارتومن کالاهایی هم که فرستاده بودم از جیبم رفته خدا نگذره ازشون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا