اجرای کارمزد شاپرک از 4 تیرماه بر روی درگاه پرداخت

بانک مرکزی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ بخش‌نامه‌ای مبنی بر تغییر کارمزد خدمات بانکی ریالی و الکترونیکی ارائه داد که این طرح از فردا یعنی از ۴ تیر ماه اجرا می‌شود. طی این ابلاغیه دارندگان دستگاه‌های کارتخوان و درگاه‌‌های پرداخت اینترنتی با توجه به تغییرات و به‌روزرسانی انجام شده باید مبلغ کارمزد تعیین شده را پرداخت کنند.

تغییر کارمزد نهایی درگاه پرداخت با قوانین جدید شاپرک و بانک مرکزی

به طور کلی قبل از این‌که به جزئیات تغییرات اصلاح نظام کارمزد بپردازیم باید بدانید که کارمزد رایان پی تغییری نکرده است، در واقع از این پس کارمزد شاپرک نیز از تراکنش‌ها کسر خواهد شد. به این معنی که کارمزد نهایی شما به عنوان صاحب کسب‌وکاری که مجهز به درگاه پرداخت است برابر خواهد بود با: کارمزد رایان پی + کارمزد شاپرک

با توجه به تغییرات صورت گرفته در قوانین کارمزد شاپرک کارمزد رایان‌پی به شکل جدول زیر به‌روز رسانی می‌شود.

جدول کارمزد رایان پی و شاپرک

مبلغ تراکنشکارمزد رایان پیکارمزد شاپرککارمزد نهایی
مبلغ کمتر از 533 هزارتومان1.5 درصد120 تومان1.5 درصد + 120 تومان
مبلغ 534 هزارتومان تا 600 هزارتومان8000 تومان120 تومان8120 تومان
مابین ۶۰۰ هزار تومان تا ۲۰ میلیون تومان8000 تومان0.02 درصد 0.02 درصد + 8000 تومان
بیشتر از ۲۰ میلیون تومان8000 تومان4000 تومان12000 تومان

نمونه کارمزد با مبلغ تراکنش

مبلغ تراکنش (تومان)کارمزد رایان پی (تومان)کارمزد شاپرک (تومان)کارمزد نهایی (تومان)
5000001.5% * 500000 = 75001207620
100000001.5% * 10000000 = 80000.0002 * 10000000 = 200010000
300000001.5% * 30000000 = 8000400012000

قابل ذکر است با تغییرات کارمزدهای جدید هیچ تغییری در نحوه دریافت کارمزدهای رایان پی ایجاد نخواهد شد و رایان پی با روش‌های قبل و طبق روال همیشه این روند را انجام خواهد داد.

جزئیات بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر افزایش کارمزد تراکنش‌های ابزارهای پرداختی

بانک مرکزی طی ابلاغ بخشنامه‌ای در اواسط اردیبهشت از تغییر نظام کارمزدی و  افزایش کارمزد تراکنش‌های خدمات بانکی و الکترونیکی خبر داد. طبق این بخشنامه که‌ هدف آن در برقراری تعادل و توازن میان خدمات دریافت شده، هزینه‌های ارائه‌ی سرویس و تضمین پایداری زیرساخت‌های شبکه پرداخت الکترونیکی تنظیم شده است تمام صاحبان دستگاه‌های کارتخوان و درگاه‌های پرداخت اینترنتی باید بخشی از کارمزد تراکنش‌های خرید را  پرداخت کنند. قرار بود فاز اول ابلاغ اصلاح نظام کارمزد از ۲۱ خرداد اجرا شود، اما به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های لازم این کار به ۴ تیر ماه موکول شد.

طبق این بخشنامه پذیرندگان خدمات از این پس به عنوان یکی از ذی‌نفعان شبکه پرداخت در ازای تراکنش‌های زیر ۶۰۰ هزار تومان ملزم به پرداخت ۱۲۰ تومان کارمزد هستند.

 مبلغ کارمزد جدید به کارمزد فعلی درگاه‌های واسط که توسط پرداخت‌یارها ارائه می‌شود اضافه خواهد شد. در رابطه با سایر درگاه‌های پرداخت اینترنتی نیز این مبلغ از مجموع مبلغ پرداختی شرکت شاپرک به پذیرنده (فروشگاه) کسر می‌شود.

نکته این است که شرکت‌های پرداخت‌یار مانند رایان‌پی هیچ سهمی از این کارمزد ندارند و تمام مبلغ کارمزدی که اضافه شده متعلق به شبکه شتاب، هاب فناوران شاپرک، بانک مبدا یعنی بانک صادر کننده کارت و بانک مقصد یعنی بانک پذیرنده تراکنش است.

چگونگی محاسبه کارمزد‌ها جدید با اجرای بخشنامه اصلاح نظام کارمزد

کارمزد تعیین شده به ازای مبلغ تراکنش‌ها از حداقل ۱۲۰ تومان تا ۴۰۰۰ هزار تومان است. بر این اساس کارمزدها به شکل زیر محاسبه می‌شود:

 •  تراکنش‌ها تا سقف ۶۰۰ هزار ملزم به پرداخت کف کارمزد  ۱۲۰ تومان هستند
 • تراکنش‌های بالاتر از ۲۰ میلیون تومان ملزم به پرداخت سقف کارمزد مبلغ ۴۰۰۰ تومان هستند
 • از تراکنش‌هایی که بین این دو مبلغ یعنی ۶۰۰ هزار تومان تا ۲۰ میلیون تومان صورت می‌گیرند، کارمزد دو ده‌هزارم ۰.۰۰۰۲ مبلغ تراکنش کسر می‌شود.
مبلغ تراکنش (تومان)کارمزد مصوب شبکه شاپرک و بانک مرکزی
کمتر از ۶۰۰ هزار تومان۱۲۰ تومان
مابین ۶۰۰ هزار تومان تا ۲۰ میلیون تومان۰.۰۰۰۲  مبلغ تراکنش
بیشتر از ۲۰ میلیون تومان ۴۰۰۰ تومان

کدام خریدهای بانکی مشمول قوانین جدید کارمزد شاپرک می‌شوند؟

با توجه به زمان‌بندی اجرای این بخشنامه، به غیر از یک سری اصناف، تغییرات جدید در کارمزد برای مابقی پذیرندگان از ۴ تیر ماه اجرا می‌شود؛ البته زمان اجرای تغییرات کارمزد برای اصنافی که در زیر از آن‌ها نام خواهیم برد متعاقباً اعلام خواهد شد. 

نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های محصولات غذایی، خواروبار فروشی‌ها  داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و خدمات درمانی، جایگاه‌های سوخت اتوماتیک، فروشندگان سوخت، فروشگاه‌های تجهیزات ساخت کاردستی همچنین صنایع دستی هنری

حمل و نقل درون شهری و حومه شهر، تاکسیرانی و کرایه اتومبیل، دفتر خدمات مخابراتی محلی و راه‌دور، مدارس ابتدایی تا دبیرستان، روزنامه‌فروشی‌ها همچنین دکه‌های روزنامه، انجمن‌ها و اتحادیه‌های مدنی، اجتماعی و موسسات و سازمان‌های خیریه 

فروشگاه محصولات رسانه‌ای، محصولاتی مثل کتاب، روزنامه، فیلم، موسیقی، عوارض راه، پارکینگ، پارکومتر و گاراژ، وجوه دولتی، قوه قضاییه و شرکت‌های خدماتی از جمله آب، برق، گاز

در صورت هرگونه سوال می‌توانید از طریق نظرات همین مطلب یا تماس با رایان پی با ما در ارتباط باشید.

4 دیدگاه دربارهٔ «اجرای کارمزد شاپرک از 4 تیرماه بر روی درگاه پرداخت»

 1. محسن متمکن

  سلام،ان شاءالله که خیر هستش و بانک مرکز بقیه کارها مثل جلوگیری از افزایش پایه پولی (تبدیل شدن به حیاط اصلی به جای حیاط خلوت دولت) رو هم با همین دقت انجام میده.

  با عرض معذرت مقدار عددی دو هزارم به اشتباه دو ده هزارم ثبت شده

 2. حمید جهانگرد

  سلام وعرض ادب
  مگر کارمزد درگاه رایان پی به ازای هر تراکتش 500 تومان نبوده.الان 8000 تومان زده شده.

  1. درود، کارمزد لینک مبلغ ثابت ۶۰۰ تومان هستش، اگر پذیرنده قدیمی رایان پی هستید، کارمزدها مانند قبل هستش

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیمایش به بالا